Dnes je streda, 28.október 2020, meniny má: Dobromila
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Riaditeľka prestížnej módnej udalosti Mária Reháková: Svetové BMD sa začínajú doma

september 23, 2016 - 18:55
Bratislavské módne dni sa začínajú tento týždeň v modernej Refinery gallery, ale aj v Klariskách, nádhernej goticko-renesančnej sakrálnej stavbe, kde sa predstavia Nové tváre módnej scény. BMD prešli pol sveta, ale ako hovorí ich autorka a riaditeľka MÁRIA REHÁKOVÁ, doma sú v Bratislave.

Mária Reháková

Bratislavské módne dni jeseň-zima 2016 prvýkrát po desiatich rokoch sa začínajú v septembri. Prečo?

V októbri máme možnosť prvýkrát v histórii BMD prezentovať slovenskú módu a slovenských návrhárov v Prahe. Dokonca v centre, najkrajšej secesnej stavbe, v historicky a kultúrne významnom Obecnom dome, v Smetanovej sále. Dvanásty október bude pre slovenskú kultúru, módu, tradície, ale aj výtvarníkov a návrhárov kľúčový. Verím, že s úspechom predstavíme slovenskú top umeleckú scénu.

Top scénu predstavujete už viac ako desať rokov aj v Bratislave. Objavili ste a stále verejnosti predstavujete mnohých návrhárov. Z BMD je značka, ale rovnako si na BMD vybudovali svoju značku aj návrhári. Bol takýto dvojnásobný úspech vôbec – vtedy pred rokmi – v pláne?

Ak človek vyštuduje ekonomiku, môže počítať so všetkým, ale plány sú jeho prioritou. Verila som projektu, ľuďom v tíme, návrhárom. Aj tak ma, poviem úprimne, zaskočilo, ako sa Bratislavské módne dni asi po piatich rokoch začali vyslovovať a v rôznych rozhovoroch a štylizáciách používať skrátene – BMD. Bola to výhra! Plán, v ktorý dúfate, ale neviete, či to vyjde. BMD sa stali značkou. Bol a je to úspech, ktorý ma dokonca dojíma. A som spokojná, že sa návrhárom darí. Mnohí sú známi doma aj vo svete. Niektorí by sa boli presadili aj bez BMD, ale mnohým sa darí aj vďaka prvému úspechu na BMD. Pred spomínanými desiatimi rokmi boli tí, o ktorých sa dnes hovorí, trošku aj zabudnutí. Áno, tvorili, ale vo svojich dielňach, ateliéroch, ale nemali možnosť prezentovať svoju prácu, návrhy, kolekcie... Dnes? Dostali priestor na BMD, prišli ďalšie ponuky. Majú zákazníkov, módu sme povýšili na niečo lukratívne, BMD urobilo z dizajnérov top špičku a samozrejme, tí najlepší zviditeľnili BMD.

Do Bratislavy ste pozývali aj zahraničnú návrhársku špičku. Tento rok je to ako?

Tento rok sme sa rozhodli dať priestor predovšetkým našim a českým umelcom. Chceme aj takouto formou podporiť a zviditeľniť Mesiac slovensko-českého priateľstva. Sme však v kontakte s mnohými návrhármi, ktorí sa v minulosti predstavili na BMD – Igorom Gulyajevom, ktorý tento rok ochorel, ale BMD sú jeho srdcovkou a v najbližšom čase sa s ním uvidíme, v úzkom kontakte sme aj s Belindou Chorley, Agathou Ruiz de la Prada a mnohými ďalšími, ktorí BMD sledujú, dokonca online. Vo veľkom priateľskom kontakte sme s profesorkou Annou Florenzi zo známej univerzity La Sapienza v Ríme a s Mariom Bosellim, čestným prezidentom taliansko-slovenskej obchodnej komory, ktorý nám pomáhal s naplnením vízie BMD a vďaka ktorému sme mohli počas prvých ročníkov predstaviť v Bratislave špičkových talianskych návrhárov.

Aj vďaka nemu a úspechom BMD sa naši návrhári prezentovali v Ríme, Londýne, vo Viedni, v New Yorku. Aký je to pocit? Dá sa to v skratke pomenovať?

BMD odštartovali počas olympiády v Londýne otvárací večer v Slovenskom dome. Aký je to pocit, keď na prehliadku príde množstvo slovenských aj anglických osobností, športovcov a v hľadisku sedí vtedajší prezident Slovenskej republiky, ktorý v tom vidí hodnotnú prezentáciu? Je to naozaj úžasné. Podobne ako to, že BMD prinieslo na Fashion Week do Viedne kvalitných návrhárov. Pozitívne nás vnímajú na známom newyorskom Fashion Week, na ktorom minulý rok zažiarila La Rena, a už niekoľko rokov je skvelá spolupráca s Nadáciou + 421, vďaka ktorej predstavujeme umelcov z BMD na Slovak Fashion Night. Tento rok to bola skvelá mladučká Sofia Tureková, minuloročná víťazka projektu Nové tváre módnej scény.

Spomenuli ste Nové tváre módnej scény, projekt, ktorý predstavuje začínajúcich návrhárov. Kde ich tento rok uvidíme?

Niekoľko rokov bol tento projekt, vďaka ktorému porotkyne BMD pod vedením návrhárky a akademickej maliarky Ivety Lederer a kostýmovej výtvarníčky Simony Vachálkovej objavili mnohých talentovaných mladých ľudí, súčasťou programu, kde sa prezentovali už etablovaní módni tvorcovia. Tento rok sme sa Nové tváre rozhodli predstaviť v niečom výnimočnom, v sakrálnej stavbe Klarisky. Výnimočný projekt sme preniesli do výnimočného prostredia.

V tejto stavbe ste aj začínali, myslím, prvý ročník. Prečo návrat?

BMD posunuli našich návrhárov k zahraničnej špičke, sme schopní viac či menej si konkurovať. BMD ukazujú slovenskú tradičnosť, ale aj inovatívnosť, pokoru, ale aj dravosť, zmysel pre krásu a kultúrnosť, pochopenie pre noblesu aj obyčajnosť. Prostredníctvom BMD vidím esenciu národa, jeho rôznorodosť a farebnosť. V kostole Klarisky vidím silu ukázať zo seba to najlepšie a silu pokračovať ďalej.

Nenechajte si ujsť módnu udalosť roka - Bratislavské módne dni jeseň/zima 2016!

Bratislavské módne dni jeseň/zima 2016 teaser

Autor: 
Lukáš Kolenič

- - Inzercia - -