Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Umelec Achilleas Sdoukos: Tvorí mýtické diela s puncom noblesy

október 02, 2016 - 15:08
V živote sympatického ACHILLEA SDOUKOSA (31) hrá osobitú rolu práca so sklom. Krehký a zároveň pevný materiál premieňa do tekutého stavu a obohacuje ho oživujúcim svetlom. Diela umelca a dizajnéra poznajú v Moskve, Paríži, Aténach, Ríme, Turecku či v Chorvátsku. Čo všetko sa ukrýva za precíznou prácou umelca?

K umeniu bol vedený už odmalička. V detstve ho obklopovali originálne maľby jeho mamy Ingridy Zámečníkovej, ktorá patrí medzi známe slovenské výtvarníčky. Nebolo žiadnych pochýb, že aj Achilleas pôjde v jej umeleckých šľapajach. Dokonca sa s ňou pekne dopĺňa i vo svete umenia.  „S mojou mamou spolu často vystavujeme naše diela. Ona pokrýva steny a ja zase zapĺňam priestor,“ s úsmevom vysvetľuje umelec. Keď sme pri rodičoch, už len samotné meno príjemného mladíka vám napovie, že jeho korene siahajú do kolísky mýtov a báji. Zo slnečného Grécka pochádza Achilleasov otec a aj preto strávil svoje detské časy často na cestách medzi strednou Európou a Balkánom. „Síce ma to tam stále ťahá, momentálna situácia je však oveľa lepšia tu, na Slovensku,“ prezrádza.

p1240541.jpg

Foto: 
archív A.S.

Mytológia ako zdroj inšpirácie

Pôvod umelca sa ako zrkadlo odráža v jeho tvorbe. „Láka ma staroveká antika a mytológia, ktorá je pre mňa nekonečným zdrojom inšpirácie. Je to neoddeliteľná časť môjho pôvodu,“ hovorí, zároveň však dodáva, že má rád mnohotvárnosť a nechce sa limitovať len niektorými prvkami. Talentovaný Achilleas sa najradšej zameriava sa na vytváranie luxusných interiérov na mieru, s nádychom jedinečnosti ideí v prevedení skla a drahých kovov. „Práve preto, že sklo ma ako materiál takto oslovilo a oslovuje, snažím sa vo svojich dizajnérskych dielach spojiť dve veci: vysokú úžitkovosť a zároveň vložiť doň pridanú hodnotu umenia, aby sa v ňom odrážal môj rukopis, moje myslenie a najmä môj estetický cit.“ Diela, ktoré mladý dizajnér vytvára, neoplývajú „len“ krásou, ale majú i dušu. Podľa slov umelca, aj keď je sklo priezračné, nesmie byť prázdne. „Pozerajte sa chvíľu do neho. Objavíte v ňom všetko: od zrkadla až po dno prudko tečúcej rieky. Nájdete v ňom oči neznámej krásavice, ale aj jej slzy či tečúce vlasy, zazriete v ňom kus mýtu, ktorý vám niečo pripomína.“   

stolik_s_bonsajom.jpg

Foto: 
archív A.S.

Sklenený skvost pre návrhára

Umelec je aj autorom sochy, ktorá poputuje do rúk módneho návrhára za neobyčajný prínos na slovenskej módnej scéne. Pri zrode skleneného skvostu ho inšpiroval pohyb látky. „V detailoch si môžete všimnúť jemné záhyby, ktoré znázorňujú textilné vlákna. Módni dizajnéri denne pracujú s rozličnými tkaninami a mojou hlavnou myšlienkou bolo pretavenie všetkých elementov do tejto podoby,“ opisuje jedinečný umelecký klenot. Do ocenenia je zatavené zlato a ďalšie sklárske sfarbenia, ktoré mu dodávajú punc noblesy. Návrhár si slávnostne prevezme cenu na móle Bratislavských módnych dní 2016. Jeho dizajn sa podpísal aj v novom vyhotovení ceny Krištáľového krídla.

3e6a5374.jpg

Foto: 
archív A.S.

Sklo „podvádzam“ s hudbou

Achilleas sa netají tým, že je tak trochu vorkoholik, ale aj on dokáže vypnúť a relaxovať. Zbožňujem hudbu. Je to môj vedľajší koníček, pri ktorom sa dokážem skvelo odreagovať. Mám kapelu, s ktorou pravidelne hráme a chodíme koncertovať,“ rozpráva o svojej druhej vášni. Najbližšie kroky šikovného sklára povedú do zahraničia. „Tak ako mnohí iní umelci, aj ja by som chcel svoju tvorbu dostať viac do sveta. Momentálne pracujem na nejakých projektoch v Prahe, vo Viedni a v Miláne. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ uzatvára rodený dizajnér. 

- - Inzercia - -