Dnes je štvrtok, 06.máj 2021, meniny má: Hermína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Poklady Slovenska: Smrdáky, balzam pre telo a dušu

október 03, 2016 - 15:36
Iba sedem kilometrov od Senice a osemdesiat od Bratislavy sa nachádza vzácne miesto, kde prehistorické more pred miliónmi rokov zanechalo vzácne dedičstvo vo forme liečivých prameňov minerálnej vody s vysokým obsahom sírovodíka a liečivého sírneho bahna.
Foto: 

Tým unikátnym miestom sú Kúpele Smrdáky, v ktorých prírodné zdroje sú známe už stovky rokov a dodnes dodávajú nádej a zdravie mnohým ľuďom, ktorí ich navštevujú. Smrdáky sú využívané najmä na liečbu kožných ochorení aj v kombinácii s chorobami pohybového aparátu.

Nikde na svete nie sú kúpele s takou vysokou hladinou sírovodíka treťohorného pôvodu a komplexne prepracovanou efktívnou liečbou. Liečba je založená na uznávaných balneoterapeutických metódach, jedinečnej koncentrácii sírovodíka a individuálneho prístupu lekárov. Z kúpeľného mestečka vyžaruje rodinná atmosféra, pohoda, pokoj a doslova balzamom na dušu je nádherný park, ktorý dal v devätnástom storočí vybudovať nitriansky podžupan Jozef Vietoris.                                 

Prvý bol pastier

Legenda hovorí, že liečivé pramene objavil pastierik, ktorý si v nich pred mnohými rokmi liečil ubolené nohy. Správa sa rozšírila do celého kraja, postupne rokmi aj do celého sveta. Prvá písomná zmienka o vznikajúcom kúpeľníctve je už z roku 1617. Prvý väčší kúpeľnícky rozmach nastal takmer o vyše polstoročie neskôr, keď doktor Gottman urobil rozbor smrdáckych vôd a zistil, že by sa z nich v budúcnosti mohli stať svetoznáme kúpele.

Prvý kúpeľný dom v Smrdákoch dal postaviť v roku 1833 majiteľ pozemkov v okolí prameňov nitriansky podžupan Jozef Vietoris. Nádherná budova kaštieľa Mier aj po niekoľkých prestavbách slúži dodnes a svojím klasicistickým portálom sa stala symbolom kúpeľov. Jozef Vietoris sa postaral aj o vybudovanie príjemného kúpeľného prostredia. Dal odvodniť močiar, aby získal priestor pre park, v ktorom vysádzal vzácne dreviny.  Kúpeľný park má rozlohu šestnásť hektárov a je ideálny na prechádzky v čistom prostredí.

163.jpg

Foto: 
red

Nové pramene 

Dôkladný hydrogeologický prieskum v päťdesiatych rokoch minulého storočia mal veľký prínos pre ďalší rozvoj kúpeľníctva v Smrdákoch, ale aj vôbec na Slovensku. Objavil totiž vzácne dva zdroje sírovodíkovej vody, ktoré pomenovali Jozef I. a Jozef II. Oba sa vyznačujú vysokým obsahom sírovodíka, najvyšším z doteraz známych európskych sírovodíkových prameňov. Minerálna voda, známa svojou charakteristickou sírovodíkovou arómou, účinne pôsobí na kožné ochorenia, zbavuje bolesti, uzdravuje a revitalizuje celé telo. Jej liečivú silu spozná každoročne viac než štyritisíc hostí z celého sveta a väčšina z nich sa vďaka neobyčajným liečivým účinkom vracia.

Unikátne je aj sírne bahno, ktoré vzniká pretekaním sírovodíkovej minerálnej vody cez sprašové zeminy. Po vyťažení sa bahno ukladá do špeciálneho bazénu, kde dozrieva jeden rok pod navrstvenou minerálnou sírovodíkovou vodou. Proces sa končí v takzvanej bahennej kuchyni, odkiaľ putuje k hosťom. Bahenné zábaly zmierňujú lokálne opuchy v okolí kĺbov, redukujú napätie v svaloch a zlepšujú výživu chrupaviek, spojivového tkaniva aj medzistavcových platničiek. Pôsobia proti zápalom a posilňujú imunitu. Okrem vaňových minerálnych prameňov môžete využiť aj ďalšie liečebné procedúry, ktoré vám doplnia základnú liečbu natoľko, aby ste dosiahli čo najväčší zdravotný efekt, odpočinok a zároveň regeneráciu duše a tela.

Spracovala: MAJA ILKOVIČOVÁ

- - Inzercia - -