Dnes je streda, 06.júl 2022, meniny má: Patrik, Patrícia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Exkluzívny nábytok začiatku 20. storočia v SNM

október 05, 2016 - 07:39
Výstava Civilizované bývanie pre každého predstavuje hviezdu medzivojnového dizajnu nábytku Jana Vaněka
Foto: 

Exkluzívne dizajnérske nábytkové solitéry a zostavy od známeho tvorcu nábytku prvej polovice 20. storočia, Jana Vaněka vystavuje Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Národné múzeum v spolupráci s Múzeom mesta Brna pozýva verejnosť od stredy 5. októbra na výstavu "Civilizované bývanie pre každého. Jan Vaněk (1891 – 1962)". Nábytok od Vaněka, ktorý spolupracoval s množstvom domácich a zahraničných osobností, ako sú osobnosť česko-slovenského funkcionalizmu Bohuslav Fuchs, významný rakúsky architekt a propagátor nedekoratívneho smeru Adolf Loos, svetoznámy francúzsky architekt - spoluzakladateľ purizmu a funkcionalizmu Le Corbusier, nemecký architekt a spoluzakladateľ modernej architektúry Ludwig Mies van der Rohe a ďalší, si záujemcovia v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží v Bratislave môžu pozrieť do 2. apríla 2017, agentúru SITA o tom informovala PR a marketingová manažérka SNM Dagmar Brisudová.

Jan Vaněk (1891 - 1962) patril k výrazným osobnostiam nového smeru v interiérovej tvorbe medzivojnového obdobia. V oblasti životného štýlu sa v tom období do popredia dostali požiadavky hygieny a účelovosti. Menilo sa ponímanie interiérovej tvorby a nábytok prestal byť architektúrou v malom, ale stal sa nástrojom bývania čo najúčelnejším a najprimeranejším vo vzťahu k interiéru, pripomínajú organizátori výstavy, pod ktorú sa podpísal vedúci oddelenia dejín architektúry Muzea mesta Brna Jindřich Chatrný. Jej návštevníci spoznajú život a tvorbu architekta, teoretika, publicistu, vydavateľa, pedagóga a podnikateľa, Jana Vaněka. Prenesú sa do atmosféry prvorepublikového bývania, inšpiruje originalitou dobovej bytovej reklamy, kvalitou a nadčasovosťou samotného nábytku. 

Okrem autentického mobiliára z pražského bytu Jana Vaňeka a obrazu od známej maliarky Toyen sú na výstave inštalované Vaňkove jedálne, obývacie izby, spálne a jednotlivé solitéry - kreslá, stolíky, taburety ako aj originál lavice z vily Tugendhat, a iné. Osobnosť autora dokreslí filmový dokument Životná a tvorivá cesta Jana Vaněka v premenách času. Jeho autorom je český scenárista, režisér a kameraman Tomáš Řehořek. 

Třebíčsky rodák Jan Vaněk zveľadil rodinný podnik, ktorý sa v roku 1921 stal základom Spojených uměleckoprůmyslových závodů (UP) - neskôr najväčšej nábytkovej firmy v Československu, ktorá udávala trendy vo výrobe nábytku. Tu Vaněk realizoval svoje návrhy základných prvkov tzv. pristavovacieho nábytku, z ktorého vznikli variabilné nábytkové zostavy. Neskôr v Brne a od roku 1934 v Prahe Vaněk založil vlastné podniky spojené s bytovým dizajnom, a to SBS Brno (Standard bytová společnost Brno), PMB Praha (Poradna moderního bydlení), DDZ Praha (Dílny pro dům a zahradu). Jeho časopis Bytová kultura je dodnes považovaný za jeden z najpokrokovejších počinov v presadzovaní moderných smerov v interiérovej tvorbe. Vaněk sa podpísal pod vzorové malometrážne domy v Čiernej Hore (1925), Brne (1925 - 1926) a obytnú kolóniu v Rybitví (1939 - 1941). Navrhol adaptáciu a prístavbu objektov detského liečebného ústavu Zdravá generace v Choceradoch (1934 - 1935) a s Ferdinandom Fenclom sa podieľal na projekte Masarykovo sanatorium Dobříš. Bol autorom urbanistickej štúdie, komplexu výrobných prevádzok a správnej budovy Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Prahe (Východočeské chemické závody, dnes firma Synthesia, a. s.) v Rybitví (1938 - 1941). V rokoch 1939 - 1944 prednášal na Škole umenia v Zlíne, riešil architektonické poňatie a koncepcie výstavných projektov pre pražské Uměleckoprůmyslové museum (1937 - 1941) a Baťovu zlínsku školu (1940 - 1944). Po vojne sa zúčastňoval na formovaní novej koncepcie rozvoja a výroby podnikov drevospracujúceho priemyslu. 

Výstavy v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 sú otvorené denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00, v júli a v auguste od 10:00 do 18:00. Viac o programe múzea možno nájsť na jeho webstránke http://www.snm.sk.

- - Inzercia - -