Dnes je utorok, 27.október 2020, meniny má: Sabína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Angličania z nej boli unesení: Hrdá Slovenka promovala v kroji!

október 05, 2016 - 10:21
Hrdá na Slovensko. Taká je mladá stomatologička Romana Linková. Na anglickej University Plymouth & Exeter promovala v nádhernom detvianskom kroji. Angličania z nej boli unesení.

Prečo ste si vybrali na tento záverečný akt práve detviansky kroj?

Chcela som reprezentovať Slovensko. Mnohí moji spolužiaci ani nevedeli, kde Slovensko leží, netušili, že máme svoju históriu a vlastné tradície. Preto som sa rozhodla promovať v kroji. Pochádzam z Banskej Bystrice a od malička som tancovala. Najskôr v detskom súbore Radosť a potom v Bystrine. Detviansky kroj som si vybrala najmä pre jeho krásu a farebnosť.

Ako ľudia na kroj reagovali?

Reakcie boli úžasné. Každý sa chodil pýtať, čo to je za odev. Nestíhala som zbierať komplimenty. Zábavné bolo, že práve vďaka kroju sa znásobil počet spolužiakov aj pedagógov, ktorí si so mnou prišli vymeniť telefónne čísla a chcú udržiavať kontakt aj naďalej. Za najväčšiu poctu detvianskemu kroju považujem fakt, že pri spoločnej fotografii mi pridelili miesto v strede, priamo za profesormi. Bola som veľmi hrdá. 

image001.jpg

Foto: 
archív R. L.

Promovali ste v kroji jediná?

Nie, v národnom kroji promoval ešte spolužiak, ktorý pochádza z Nigérie.

Kedy ste sa rozhodli pre štúdium v zahraničí?

Do zahraničia som sa vydala študovať vo svojich šestnástich rokoch, po roku štúdia na Gymnáziu J. G. Tajovského v Banskej Bystrici. Chcela som sa zlepšiť v anglickom jazyku a tak som si vybrala ročné štúdium na strednej škole v Brightone. Toto štúdium mi dalo veľmi veľa, ale keďže som sa chcela zdokonaliť aj v taliančine, rozhodla som sa študovať na elitnej strednej škole v Ríme, na International Baccalaureate. IB diplom je akceptovaný na všetkých univerzitách na svete a navyše za IB maturitné vysvedčenie dávajú na univerzitách jeden rok kreditov, čo znamená, že študujete o rok menej. V škole sa učilo v anglickom a talianskom jazyku, čo mi veľmi vyhovovalo. Zostala som tam dva roky a aj som na nej zmaturovala. Išlo mi to asi dobre, lebo som na záver získala aj ocenenie od vtedajšieho amerického prezidenta Georgea Busha za vynikajúci prospech. Práve vďaka tomu som sa rozhodla, že zostanem študovať v zahraničí.

Kam ste si to namierili po maturite?

Na chvíľu som sa vrátila domov a zmaturovala som aj na Slovensku. A potom som sa rozhodla pre štúdium na Sarah Lawrence College v USA. Je to jedna z najlepších škôl na štúdium liberálnych umení. Študuje sa v malých skupinách, profesori sa študentom venujú takmer individuálne. Ja som navyše mohla študovať dva smery, ktoré som chcela – tanec a základy zubnej medicíny, takzvane pre-dentistry. Bez tohto základu by sa na štúdium zubnej medicíny hlásiť nedalo a práve zubná medicína bol môj konečný cieľ.

Prečo vás lákal práve tento odbor?

Tento sen som mala už od detstva. Moja starká mala paradentózu a ja som s ňou od malička chodievala na vyšetrenia. Chcela som vedieť, ako jej pomôcť. Ako prepojiť vedu, ktorú som neskôr študovala na Imperial College v Anglicku, so zubárčinou a ako pomôcť pacientovi komplexne. Vedeli ste, že aj taká paradentóza môže byť u pacienta prepojená so srdcovými chorobami? Napríklad pri paradentóze sa našli rovnaké baktérie ako u pacientov s chorobami srdca. Práve v tomto období prebieha intenzívny výskum, ktorý by mal dať odpovede na spôsob prepojenia týchto chorôb a ich vzájomný vplyv.

MONIKA KOZELOVÁ

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní Slovenky č. 39

- - Inzercia - -