Dnes je piatok, 30.október 2020, meniny má: Šimon, Simona
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Mestská knižnica pozýva na literárnu oslavu Feldeka

október 13, 2016 - 09:01
Slovenský spisovateľ Ľubomír Feldek oslávil 80. narodeniny s rodinou, priateľmi i verejnosťou v nedeľu netradične v obľúbených kaviarňach a reštauráciách

Jubileum významného slovenského spisovateľa Ľubomíra Feldeka pripomenie verejnosti bratislavská Mestská knižnica. Knižnica pozýva všetkých priaznivcov Feldekovej tvorby v piatok 14. októbra na literárnu oslavu, na ktorú by mal prísť aj jubilant. Bohatú tvorbu Ľubomíra Feldeka priblížia účastníkom akcie i spomienky a rozprávanie priateľov a kolegov spisovateľa, prekladateľa a dramatika. Účasť prisľúbili Miroslav Cipár, Vladimír Predmerský, Braňo Hronec a ďalší. Podujatie sa začne o 17:00 v knižnici na Klariskej 16. Rozprávanie bude moderovať Erik Ondrejička a o hudbu sa postará gitarista Miloš Železňák.

Spisovateľ Ľubomír Feldek oslávil 80. narodeniny s rodinou, priateľmi i verejnosťou v nedeľu 9. októbra netradičným spôsobom. Priaznivci rodáka zo Žiliny sa s ním mohli stretnúť v siedmich kaviarňach, reštauráciách či pivárňach v bratislavskom Starom Meste. Do každého z podnikov spisovateľa priviezla rikša. Oslávenec si pri príležitosti svojho jubilea pre priateľov a priaznivcov pripravil dve špeciálne pivá - Tmavý a Svetlý Feldek. Na všetkých zastávkach čakala návštevníkov pamätná kniha, do ktorej zapisovali Feldekovi svoje odkazy. 

Ľubomír Feldek sa narodil 9. októbra 1936. Pôsobil vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ, bol dramaturgom Poetického súboru na Novej scéne v Bratislave. V novembri 1989 sa zapojil do hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN) a bol redaktorom v denníku Verejnosť. Za jeho debut Jediný slaný domov (1961) získal Cenu Ivana Kraska. Okrem toho vydal básnické zbierky Kriedový kruh (1970), Paracelsus (1973), Dvaja okolo stola (1976), Slovák na Mesiaci (1986) či Milovanie v pokročilom veku (1999) a ďalšie. Je autorom kníh pre deti Rozprávky na niti (1970), Modrá kniha rozprávok (1974), Veselý album zvierat (1979) a Zelená kniha rozprávok (1983). Napísal viacero divadelných hier, medzi nimi tituly Jánošík podľa Vivaldiho (1979) a Horor v horárni (2002). Známe sú aj Feldekove fejtóny a eseje. Preložil desiatky kníh poézie z viacerých jazykov, napríklad básne Jeana Arthura Rimbauda a viacero divadelných hier Williama Shakespeara. Feldek má v súčasnosti rozpracovaných niekoľko projektov. Pre Slovenské národné divadlo napísal hru Nepolepšený svet o disidentovi Krčmérym. V Divadelnom ústave zároveň vychádza Feldekov preklad Senecových hier a píše Veľkú knihu európskych rozprávok. Je manželom známej novinárky a spisovateľky Oľgy Feldekovej, s ktorou majú päť detí. 

- - Inzercia - -