Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Prvé koncerty novej sezóny filharmónie patria deťom

október 21, 2016 - 09:08
Nedeľné popoludnie v Redute je vyhradené aj pre telesne postihnutých poslucháčov, na koncerte Bez bariér im zahrajú výber z Dvořákovej tvorby členovia Slovenského komorného orchestra
Foto: 

 Slovenská filharmónia začne svoju 68. sezónu slávnostnými koncertmi o týždeň, no program ponúka už tieto dni. V piatok bude sídelná budova filharmonikov, bratislavská Reduta patriť deťom, presnejšie približne 1 400 žiakom. Doobeda, o 9:30 a o 11:30 sa tu totiž uskutočnia úvodné hodiny Hudobnej akadémie pre bratislavských a mimobratislavských žiakov škôl, ktoré sa v 68. koncertnej sezóne na toto organizované podujatie Slovenskej filharmónie prihlásili. Počas celej koncertnej sezóny 2016/ 2017 sú pripravené štyri Hudobné akadémie, po aktuálnej jesennej to bude zimná, jarná a letná. Tí, čo so školou Hudobnú akadémiu nenavštevujú, nemusia banovať, rovnaký program im ponúkne v sobotu 22. októbra Rodinný koncert v Redute.

Rodinné koncerty nadväzujú na program Hudobných akadémií a konajú sa teda štyrikrát do roka. Svetom hudby na nich malých i veľkých poslucháčov sprevádza moderátor Martin Vanek. Prvý zo série Rodinných koncertov prinesie v sobotu o 16:00 balet Mauricea Ravela Moja matka hus, ktorý pôvodne skladateľ skomponoval pre štvorručný klavír a neskôr prepracoval do podoby baletu. S orchestrom Slovenská filharmónia vystúpia na Rodinnom koncerte aj členovia Bábkohereckého súboru Teatro Neline s umeleckou vedúcou Petronelou Dušovou. Koncert zaznie pod taktovkou bulharského dirigenta Konstantina Ilievského. 

V nedeľu popoludní o 16:00 pozýva filharmónia na v poradí šiesty koncert Bez bariér. Do dramaturgie koncertov ho pravidelne zaraďujú členovia Slovenského komorného orchestra, donedávna známy pod názvom Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala. Koncertné popoludnie pre zdravotne postihnutých je tento raz venované dielam Antonína Dvořáka. Bezbariérový vstup do koncertnej siene je zabezpečený cez služobný vchod Slovenskej filharmónie na Medenej ulici 3, teda zo strany Reduty otočenej smerom na Dunaj. 

Slávnostné otváracie koncerty Slovenskej filharmónie sa uskutočnia vo štvrtok a piatok 27. a 28. októbra o 19:00. Viac o programe Slovenskej filharmónie možno nájsť na jej webstránke http://www.filharmonia.sk .

- - Inzercia - -