Dnes je piatok, 07.máj 2021, meniny má: Monika
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Prezidentské voľby v USA: Súboj Donalda Trumpa a Hillary Clintonovej sa vyostruje

október 24, 2016 - 10:43
Keď 8. novembra pôjdu obyvatelia USA k volebným schránkam, nerozhodnú len o tom, či sa novým nájomníkom Bieleho domu stane kontroverzný milionár Donald Trump, alebo sa na čelo štátu prvýkrát dostane žena, Hillary Clinton. Ich hlasy do veľkej miery ovplyvnia aj náš geopolitický priestor.
Foto: 
SITA

Svoj hlas dám Trumpovi

„Rada by som videla ženu ako prezidentku Spojených štátov. Ale takú, ktorá by bola pre mladých ľudí príkladom poctivosti a dôveryhodnosti. Ktorá by vrátila dôveru do spoločnosti, a tieto kvality u Hillary nevidím,“ hovorí pani Eliška Hašková Coolidge, bývalá asistentka piatich amerických prezidentov. „Neustále lži, prekrúcanie pravdy, stavanie sa nad zákon, so súkromnými e-mailami v štátnej službe, to som po boku prezidentov, pre ktorých som pracovala, nezažila,“ dodáva.

V roku 1950 emigrovala s rodinou do Ameriky a po vysokoškolskom štúdiu diplomacie sa začal napĺňať jej americký sen. Svoju kariéru odštartovala na tom najprestížnejšom mieste, v Bielom dome, kde pracovala celých osemnásť rokov ako osobitná asistentka amerických prezidentov. Začínala u obľúbeného Johna Fitzgeralda Kennedyho, bola spolupracovníčkou Lyndona Johnsona, Richarda Nixona, Geralda Forda a Jimmyho Cartera. Založila a riadila kanceláriu prezidentských správ. 

V roku 1998 sa natrvalo vrátila do rodného Česka, kde už dlhší čas vedie prestížne kurzy spoločenského správania a diplomatického a biznis protokolu, so Spojenými štátmi však ako americká občianka nestratila úzky kontakt. Práve v tomto čase odlieta za oceán, aby sa mohla zúčastniť na prezidentských voľbách. Uznávaná odborníčka na protokol a etiketu pripúšťa, že republikánsky prezidentský kandidát je prostoreký, na prvý pohľad aj trochu hrubý, ale tí, čo ho dobre poznajú, tvrdia, že je citlivý a veľkorysý. Od Trumpa si sľubuje, že ako prezident prinesie čerstvý vietor. „Amerika potrebuje zmenu, svoj hlas dám Donaldovi Trumpovi, tomu dôverujem, a nie Hillary Clintonovej,“ povedala Slovenke dáma, ktorá z vlastnej skúsenosti vie, ako sa robí svetová politika v Bielom dome.

Mladí sú na strane Hillary Clintonovej

Slovenka Barbora Welterová žije v štáte Severná Karolína dva roky. Občianstvo USA síce nemá a tak ani nepôjde voliť, no predvolebnú atmosféru citlivo vníma a sprostredkovala nám názor mladých Američanov.

„V mojom okolí inklinuje väčšina ku kandidátovi za demokratov, teda k Hillary Clintonovej. Považujem to za následok toho, že v okolí sú tri univerzity,  a teda v oblasti žije aj početné množstvo mladých a vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Hľadia na fakty a politický program, pričom sa kampaň republikánov, reprezentovaných Donaldom Trumpom, javí skôr ako spleť populistických sľubov, prípadne ostrých a nevyberaných útokov na iných kandidátov.“

Len na vysvetlenie dodáme, že na volebnom lístku sa okrem Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa objavil aj zástupca liberálov Gary Johnson, ktorý tiež zaujal nezanedbateľné množstvo voličov. „Myslím, že sa práve tento kandidát môže stať voľbou ľudí unavených z rečí pána Trumpa, ale nedôverujúcich pani Clintonovej,“ hovorí Barbora.

Barbora porovnala aj predvolebnú atmosféru v Amerike s našou, domácou. Za dobrý nápad považuje využitie dobrovoľníkov na registráciu do volieb pred nákupnými centrami, podujatiami, koncertmi a pod.. „Nejde pritom o presviedčanie, koho voliť, ale o motiváciu ísť voliť a včasnú registráciu, aby hlasy neprepadli.“

Aj ona považuje tieto voľby za veľmi dôležité. „Väčšina ľudí si uvedomuje veľký význam tohtoročných prezidentských volieb. Vedia, že ich hlas môže rozhodnúť o mnohom, a to nielen na území USA.“

Ako to vidí politológ?             

Hlasy amerických voličov do veľkej miery ovplyvnia aj náš geopolitický priestor – to je názor politického analytika Jána Baránka. „Zatiaľ čo Hillary Clintonová deklaruje, že bude pokračovať v doterajšej politickej línii, Donald Trump sa netají ambíciou zlepšiť vzťahy s Ruskom, zúžiť sféru vplyvu USA vo svete a nevnucovať západný model demokracie všade, bez ohľadu na históriu a náboženstvo konkrétneho regiónu.“ No na druhej strane, tým, že Donald Trump chce obmedziť prítomnosť amerických vojsk v Európe, by Rusko získalo oveľa väčší priestor.

„V podstate ide o to, preniesť zodpovednosť za bezpečnosť Európy na Európu, čo je v konečnom dôsledku správne,“ hovorí politológ. „Záleží len na tom, ako by sa to uskutočnilo. Rýchly proces by niesol so sebou aj riziko vytvorenia mocenského vákua, čo by tiež nebolo veľmi žiaduce. No v konečnom dôsledku výsledok volieb môže predznamenať aj to, či svet pôjde doterajším vývojom, čo môže viesť aj k veľkej vojenskej konfrontácii, alebo sa vyberie smerom menšieho zasahovania a menej násilného rozširovania demokracie do krajín sveta, kde ju možno v takej podobe ani nechcú,“ dodáva politológ. Samozrejme, rozhodujúci je názor voličov v USA, či si zvolia kandidáta demokratov alebo republikánov.“

KATARÍNA HANZELOVÁ, MIROSLAVA STASZOVÁ

- - Inzercia - -