Dnes je piatok, 14.august 2020, meniny má: Mojmír
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Za obrovským úspechom Dominiky Cibulkovej stoja títo chlapi: Čo na ňu prezradili?

november 07, 2016 - 14:52
DOMINIKA CIBULKOVÁ prežíva bezpochyby najkrajšie a zároveň najúspešnejšie obdobie. Víťazstvo v Turnaji majsteriek je vydreté, vykúpené potom, slzami, odriekaním, ale tak isto je aj odrazom Dominikinho tímu. Tímu, ktorý Dominiku podporuje 24 hodín denne nepretržite niekoľko rokov.

V útlom detstve, keď sa Domi ešte len učila „zaháňať“ raketou, bola samozrejme kľúčová najmä podpora rodičov. Pri otázke, či bolo niekedy potrebné Dominiku do tréningov nútiť, sa jej otec Milan Cibulka zasmial. „To myslíte vážne? To ona ešte nútila nás! Bola nezastaviteľná, veľmi chcela hrať, veľmi chcela trénovať. Nebolo ju treba ‚uplácať‘, naša podpora bola automatická. Videli sme jej veľké chcenie a snahu, no a dnešné úspechy sú pre nás obrovskou satisfakciou,“ hovorí spokojný a hrdý tatko Cibulka, ktorý bude na nedávne víťazstvo ešte veľmi dlho spomínať s eufóriou.

„Viete, Dominika tenisu obetovala naozaj veľa, viac ako iné hráčky, ktoré majú lepšie fyzické dispozície – 185 centimerov, dlhšie končatiny, väčšiu silu... Dominika sa na tréningu namaká dvojnásobne,“ dodáva. Nepochybne každý dobrý rodič je na svoje dieťa hrdý, má však Dominika také vlastnosti, ktoré by chcel mať aj jej otec? „Nikdy som sa nad tým nezamýšľal, viete, tvrdohlavá je po mne,“ smeje sa. „No a tá tvrdohlavosť spolu s vytrvalosťou sa v športe vypláca. Keď si spomeniem na tohtoročný február, keď Dominika skĺzla za 72. miesto v rebríčku, bál som sa, aby sme nevypadli z prvej stovky. No a teraz máme koniec roka a krásne piate miesto v rebríčku. Viem, že to ju ešte viac vyburcovalo.“

null.jpg

Foto: 
archív

Dominike pomohol k prudkému vzostupu na rebríčku aj mentálny koučing Radka Šefčíka

 

Dominika je momentálne na zaslúženej dovolenke, no ak si myslíte, že po nej bude nasledovať ďalšia séria osláv, ste na omyle. „Hneď ako sa vráti, nás čakajú ďalšie povinnosti, za oslavami zatvárame dvere, ak nechceme zaspať na vavrínoch. Čakajú nás kúpele, kondičná príprava a zimné sústredenie na Floride.“  A aká je ďalšia Domčina méta? „Snom každého tenistu je vyhrať Grandslam. No Dominika nikdy nedávala pred nami méty, skôr sú to len vnútorné priania.“ 

Mohlo by vás zaujímať: Raj na zemi: Pozrite sa, ako si Dominika Cibulková užíva dovolenku na Maldivách!

Základom je psychika

Pre mnohých bolo prekvapujúce, keď sa dozvedeli, že Dominika má mentálneho kouča. Nuž, pravda je taká, že to v slovenskom športe nie je ešte natoľko bežná vec. Dominika spolupracuje s mentálnym koučom Radkom Šefčíkom asi rok a pol a naša najúspešnejšia slovenská tenistka si túto spoluprácu nevie vynachváliť.  „Dominika je maximálna profesionálka, aj keď na začiatku sa pochopiteľne potrebovala presvedčiť o efektivite koučingu. Bolo to pre ňu nové a je to prirodzené. Len čo začala cítiť, že sa veci menia, kvalita práce šla hore,“ hovorí Dominikin kouč Radek Šefčík.

dominika2.png

Foto: 
instagram.com/domicibulkova/

Pri mentálnom koučingu ide o kombináciu individuálnych stretnutí a on line práce cez facetime. Občas práca prebieha aj na kurte, pomocou mini cvičení. „Celkovo však na základe mojej analýzy posledných zápasov, vstupu trénera Liptáka, s ktorým tiež pravidelne komunikujem, a Dominikiných vlastných postrehov potom nastavujem mentálne parametre a úlohy na ďalšie obdobie, ktoré aplikujeme tak na kurte, ako aj na tréningu. To sa potom prenáša automaticky zo zápasu do zápasu. Zápas sa totiž vyhráva v období kvalitnej prípravy. Jednoducho povedané, mentálna príprava obsahuje prvky a stratégie pred výkonom, počas výkonu a po výkone,“ hovorí Radek Šefčík.

Prečítajte si tiež: Tenisová hrdinka Dominika Cibulková je už doma: Pozrite sa na ten ošiaľ!

A existuje všeobecná rada od mentálneho kouča, ktorá by sa dala aplikovať aj do bežného života? „Koučing je vysoko individuálna záležitosť a každý klient má odlišné potreby a nástroje ich napĺňania. Ale je jeden princíp, ktorý často aplikujem vo svojom živote, ale aj v práci s klientmi – kvalita života (výkonu, vzťahu, rodiny) rovná sa kvalite emócií. Znamená to, že ten, kto dokáže pracovať so svojimi emóciami, ten posúva danú oblasť úplne niekam inam. V momente, keď situácia okolo nás nie je presne podľa očakávania, nastáva časté obviňovanie seba, situácie druhých alebo snaha zmeniť situáciu. Aká je častá reakcia u vás? Aké máte najčastejšie emócie? Ako sa snažíte presadiť svoj názor, keď situácia nie je podľa vašich očakávaní? Každá emócia, aj tá najviac oslabujúca, nám totiž dáva niečo pozitívne,“ dodáva. 

Celý článok nájdete v aktuálnom vydaní Slovenky č. 44

- - Inzercia - -