Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Medzinárodný filmový festival v Bratislave: Nové meno na Chodníku slávy

november 17, 2016 - 10:52
Bratislava ožila tým najlepšími snímkami z európskekej kinematografie. 18.ročník medzinárodného filmového festivalu pozná víťazov ale aj lauráta ocenenia za celoživotné dielo, ktorého meno pribudne na Chodník slávy.
Foto: 
Ramon Leško

Cenu za najlepší film si z Bratislavy odniesol libanonský režisér Vatche Boulghourjian a jeho film Tramontane. Film zachytáva príbeh plný emócií o hľadaní identity a divákov strháva schopnosťou nechať sa vtiahnuť do sveta nevidiacich prostredníctvom mocných záberov či sugestívnej hudby. Ak ste ešte nepočuli o talianskom filme Svetácke dievča, mali by ste zbystriť pozornosť. Z festivalu si totiž tento debut režiséra Marca Danieliho odniesol ocenenie za najlepšiu réžiu i za najlepšie stvárnenie hlvnaje mužskej postavy.

filmfestival0017.jpg

Foto: 
Ramon Leško

"Film hovorí medzinárodným jazykom. Je pre mňa veľkou cťou, že môj debut zaujal odbornú porotu ale aj slovenskú verejnosť. Sme na prvý pohľad rozdielne krajiny, ktoré žijú inou kultúrou, zvykmi... No jedno máme spoločné – vnímanie ľudského príbehu, emócii, útrap a radostí čistého života," povedal ocenený režisér Marco Danieli. Z ceny pre najlepší ženský herecký výkon sa môže tešiť chorvátska herečka Mia Petričević, v kategórii najlepší dokumentárny film si zasa cenu odniesol film Prijímanie od poľskej režisérky Anny Zameckej. Prventsvo medzi krátkami filmami získala snímka Poliaka Bartsosza Kruhlika Adaptácia.

filmfestival0002.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Cenu za celoživotné dielo si z bratislavského medzinárodného filmového festivalu odniesol herec, divadelný režisér a pedagóg Vysoekj školy múzických umení profesor Martin Huba. "Vnímam toto ocenie ako akceptáciu toho, že to, čo som za celý život urobil padlo na úrodnú pôdu. Myslím, že túžba vyjadrená našou prácou, túžba v to, aby sa naše vzťahy stali čo možno najkultúrnejšími sa premenila v nádej, kedy môžeme dúfať, že prežijeme ešte krásne desaťročia a vydržíme sa navzájom tešiť ešte dlhú dobu," povedal počas ceremoniálu oľúbený herec.

filmfestival0014.jpg

Foto: 
Ramon Leško

filmfestival0001.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Jeho meno na Chodník slávy, rozprestierajúci sa pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava pribudne v júni, v rámci sérii poudjatí Bratislavské kultúrne leto. "Na Chodníku slávy do bude už ôsma dlaždica s menom úžasného herca a veľkého človeka. Martin Huba sa tak pridá k oceneným kolegom Ladislavovi Chudíkovi, Márii Kráľovičovej, Eve Krížikovej, Štefanovi Kvietikovi, Jozefovi Adamovičovi, Ivanovi Palúchovi a Emílii Vášáryovej," povedala počas záverečného ceremoniálu festivalu pani Mária Reháková, zakladateľka a autorka myšlienky bratislavského Chodníka slávy.   

- - Inzercia - -