Dnes je utorok, 05.júl 2022, meniny má: Cyril, Metod
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

/ukončené/SÚŤAŽ: Slávny nórsky spisovateľ SAMUEL BJØRK zavítal na Slovensko

november 24, 2016 - 10:09
Predtým, ako sa stal spisovateľom, bol úspešným nórskym hudobníkom. Ale po vydaní mrazivej kriminálky Cestujem sama si za krátky čas získal milióny čitateľov po celom svete. Frode Sander Øien, ktorého poznáme pod pseudonymom SAMUEL BJØRK, zavítal na Slovensko a prezradil nám, čo všetko sa ukrýva za strhujúcimi príbehmi v jeho knihách.
Foto: 

Vaša debutová kniha Cestujem sama bola úspešná po celom svete a preložila sa v 22 krajinách. Čo vás fascinuje na písaní kriminálok?

Môj prvý plán bol napísať iba jednu knihu. Chcel som totiž vyhrať istú knižnú súťaž v Nórsku, ktorá bola výborne finančne ohodnotená. (smiech) Potom sa však niečo stalo. Hlavné postavy sa pre mňa stali ohromne zaujímavé a mal som potrebu vyrozprávať ich ďalšie príbehy. Písanie kníh ma celého pohltilo. Tiež mám skvelú agentku, ktorá predala už tri knihy, ktoré som ešte nenapísal. (smiech)

Ste obľúbeným autorom nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Ako sa vám tu páči, vedeli by ste si predstaviť stráviť tu dlhší čas?

To ma nesmierne teší! Dnes ráno som mal naplánovanú prehliadku Bratislavy, ale z tohto počasia som bohužiaľ chytil chrípku. Dúfam, že ma sem zavoláte ešte raz, pretože milujem túto časť Európy. Väčšina turistov si vyberá miesta ako Paríž, Londýn, Berlín. Mňa však oveľa viac lákajú neprebádané mestá či krajiny.

Rok po vydaní debutu nikto nevedel, kto sa skrýva pod pseudonymom Samuel Bjork. Prečo ste sa rozhodli byť v anonymite?

Bol som unavený zo svojho mena. Produkoval som pod ním mnoho albumov a v Nórsku ma každý poznal. Keď som sa rozhodol písať, chcel som urobiť okolo toho trošku tajomstva. Po vydaní sa všetci pýtali, kto je tým tajomným spisovateľom. Pravdupovediac, bolo to veľmi zábavné. S vydavateľom som chodil na tajné stretnutia a ľudia v mojom okolí nerozprávali o ničom inom, len o mojej knihe a neznámom autorovi, ktorý ju napísal.

_mg_8789.jpg

Foto: 
Ivan Medved

A potom prišlo veľké odhalenie...

Po roku som dostal ponuku, ktorá sa neodmieta. Svetové turné a odhalenie mojej identity. Na jednej strane som šťastný, že tu môžem aj teraz s vami sedieť a rozprávať sa o knihách, ale časť zo mňa by si najradšej nechala toto tajomstvo aj naďalej pre seba.

Aj napriek obrovskému úspechu vašich kníh stále sa nájde aj veľa neprajníkov, ktorí znevažujú vašu prácu... Mrzí vás to?

Najskôr sa ma niektoré negatívne komentáre ľudí dotýkali, ale potom som si uvedomil, že možno ide naozaj len o závisť. Sústreďujem sa na pozitívne recenzie. Nie každý sa môže pochváliť tým, že Wall Street Journal napísal o jeho knihe, že bola brilantná. (smiech)

Ako vznikajú charaktery hlavných postáv Holgera a Mie? Čo sa skrýva za ich detailným psychickým profilom v knihe? 

Predstavujem si, že som v ich koži. Snažím sa na papier preniesť, ako by sa oni zachovali a akým spôsobom rozlúštia vraždu. Samozrejme, vždy pri tom podvádzam, pretože viem, kto to bol. (smiech) Pri písaní naozaj predstieram, že som Holger a Mia. Najmä pri písaní o Mii sa naozaj zabávam. Je závislá od práškov a piluliek všetkého druhu, ale v novej knihe je už mesiac čistá a cvičí jogu. Nič z toho, čo píšem, v knihách nie je skutočné, všetko je založené len na mojej predstavivosti. 

Celý rozhovor si môžete prečítať v SLOVENKE č.46

Knihu vyhral Martin Labudík z Považskej Bystrice. Gratulujeme!