Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Mikuláš, kde sa vlastne vzal: Fakty, ktoré ste o ňom doposiaľ nevedeli

december 06, 2016 - 13:12
Ešte ako deti sme drhli čižmičky a dychtivo očakávali, či Mikuláš naše poslúchanie ocení a nechá nám nejakú chutnú sladkosť či pomaranč v naleštených topánočkách. Keď prišiel tajne, bolo dobre. Keď prišiel v sprievode čerta a anjela, tŕpli sme, aby nás čert nezdrapil a neutekal s nami do učmudeného pekla, mysliac na svoje nežné, detské prehrešky a prekáranie sa. Kde sa vlastne vzal dobrotivý strýčko Mikuláš?
Foto: 
Shutterstock

Američania majú Santa Clausa, Rusi deda Mráza, Francúzi Pera Noela (otec Vianoc) no a my svätého Mikuláša. Návšteva adventnej domácnosti „delegáciou na čele s Mikulášom a v sprievode jeho verných – anjela a čerta je neodmysliteľnou súčasťou slovenských tradícií. Dodržiavali sa za každého režimu, počasia i spoločenskej situácie. Mikuláš chodil v časoch mieru i vojny. Keď bolo horšie, priniesol orechy či jabĺčko, keď bolo lepšie, v čižmičke si šťastné dieťa našlo zemiakový cukor, medovník či lízanku. Mikulášska tradícia však samozrejme siaha oveľa hlbšie.

Tri zlaté dary

Korene tradície oslavujúce svätca, ktorý rozdáva darčeky, nájdete v legende, ktorá sa o Mikulášovi traduje už niekoľko storočí. Tá hovorí, že Mikuláš sa dopočul o jednom šľachticovi, ktorý stratil celý svoj majetok. Bol taký chudobný, že povedal svojim dcéram, aby si na svoje veno zarobili samy predajom svojej poctivosti. Mikuláš vzal mešec, vložil do neho niekoľko zlatých mincí a v noci mešec dal do okna najstaršej z dcér. Počas druhej noci položil rovnaký mešec aj do okna strednej dcéry, nuž a tretiu noc si otec dcér na dobrodinca počkal, aby mu poďakoval. Hoci ho Mikuláš prosil o zachovanie anonymity, šťastný otec nedokázal udržať jazyk za zubami a príbeh o dobrom mužovi bol na svete. Zachránené dievčatá boli tri, dostali tri dary, preto sa často Mikuláš zobrazuje s tromi zlatými mešcami, jablkami alebo tromi zlatými guľami. Iná verzia mikulášskej legendy zasa tvrdí, že Mikuláš vykupoval nešťastné ženy z nevestincov. Aj preto je Mikuláš okrem iného aj patrónom padlých žien.

Mikuláš – skutočný človek?

Tak ako väčšina legiend, aj mikulášska má svoj predobraz v reálnej historickej postave. Životopisci tvrdia, že sa narodil v rodine rybára okolo roku 280, no niektorí z nich sa prikláňajú k verzii, že to bol syn bohatého obchodníka s rybami. Ako mladý sa stal biskupom v meste Myra (súčasné Turecko). Svojimi modlitbami vraj dokázal Mikuláš oslabiť víchricu na mori, čím ušetril život námorníkom, zachraňoval vojakov pred istou popravou vykúpením, deti pred predajom do otroctva, keď ich rodičia nemali na splatenie dlhov. Po smrti rodičov rozdal celý ich majetok, aby pomohol vdovám, sirotám, nevládnym a chorým. Avšak ani jemu sa nevyhlo prenasledovanie kresťanov, ktoré rozpútal cisár Dioklecián v roku 303. Bol vo väzení, mučený, poslaný do vyhnanstva, no svojej viery sa nevzdal. Zomrel 6. 12. 345.

mikulas.socha_.jpg

Foto: 
pixabay

Koho sv. Mikuláš ochraňuje

Mikuláš je patrón miništrantov, detí, panien, pútnikov i žien, ktoré si svoj osud kurtizán nevybrali dobrovoľne.

Mikuláš či Santa?

U nás chodí s drobnými, väčšinou sladkými darčekmi či ovocím, v iných krajinách ide o hlavného dobrodinca Vianoc. Označenie Santa Claus je podľa všetkého chybnou výslovnosťou holandského názvu Sinterklass, čo je skratka Sint Nicolaas, teda svätý Mikuláš. Santa Claus nosí darčeky na Vianoce najmä v Kanade a v Spojených štátoch amerických. Vďaka popularizácii americkej kultúry sa stal Santa Claus známy po celom svete. Aj tradíciu čerta treba hľadať v Holandsku. Spolu s Mikulášom tu totiž chodil Zwarte Piet, teda Čierny Peter. V Holandsku prichádza Mikuláš prvú sobotu po 11. novembri parníkom zo Španielska, vítajú ho zástupy ľudí, pomedzi ktorých prechádza na bielom koni. Navštevuje školy, nemocnice a teraz už i obchodné centrá. Holandské deti mu 5. decembra do okna chystajú nielen čistulinké čižmičky ale aj mrkvu a seno pre jeho koňa. 

- - Inzercia - -