Dnes je streda, 28.október 2020, meniny má: Dobromila
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zuzana Mauréry: Som alergická na slovo nestíham

december 07, 2016 - 10:25
Meno ZUZANA MAURÉRY je dnes pre televíznych tvorcov aj fajnšmekrov osvedčenou značkou značkou kvality. Najnovšie ju môžeme vidieť na doskách Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave, kde v hre Job Interviews hrá hlavnú úlohu, majiteľku kastingovej agentúry, ktorá v naháňačke za úspechom zabúda žiť svoj vlastný život.

Vidieť hru, ale najmä vás v nej je pre diváka veľkým zážitkom. Ako sa vám, výbornej a úspešnej herečke, speváčke a krásnej žene, darí plávať v tom našom reálnom živote, poznačenom pokrytectvom a cynizmom?

Ďakujem za kompliment, myslím si však, že hra nie je iba o dobe, v ktorej žijeme, ale ako hovorí jej autor Petr Zelenka – hra je aj o žene, ktorá si v zápale kariéry zabudla „urobiť“ deti, o žene, ktorá je tak trochu muž, ktorý bojuje mužskými zbraňami – je to celistvý pohľad na ľudí a spoločnosť, v ktorej žijeme a ktorú si divák musí pozrieť, aby v nej pochopil do istej miery aj sám seba. Príďte sa pozrieť, mne sa v tej postave ako herečke žije veľmi dobre.

6.jpg

Foto: 
red

Aj herecké povolanie, podobne ako to Vierine, je veľmi náročné. Stále ste v behu alebo už viete svoj život aj zharmonizovať?

Stále sa učím myslieť aj na relax. A pravdupovediac veľmi mi to nejde. Cítim sa nepríjemne, ak niekoho odmietnem. Som alergická na slovo „nestíham“, usilujem sa ho nepoužívať alebo robiť všetko pre to, aby som to, čo poviem, aj urobila. Ale – vidím a cítim, že telíčko a hlava protestujú. Už dosť dlho!

Pochádzate z umeleckej rodiny, vyrastali ste nad známou bratislavskou kaviarňou Štefánka, kde sa stretávali básnici, spisovatelia... Máte niečo z tej nespútanej a bohémskej energie, ktorá tam ešte stále poletuje?

Aby som to uviedla na správnu mieru, nad Štefánkou som sa len narodila. Rodičia tam bývali v podnájme. Ja nie som žiadny búrlivák, som dosť konzervatívna, aj keď na javisku alebo v televízii to vyzerá trochu inak. Takže ako sa poznám, aj s tou nespútanou energiou by som ostala pri zemi.

2.jpg

Foto: 
red

Kedy padlo rozhodnutie – budem herečka? Čo vám na to povedali rodičia operný spevák Pavol Mauréry a mama, operetná speváčka Darina Markovičová?

Myslím si, že im nič iné neostávalo. Vďaka nim som bola šmrncnutá divadlom od detstva a ani sa nezdalo, že by som bola schopná vyniknúť v nejakých humanitných alebo prírodných vedách. (usmev) Rodičia ma viac-menej vždy podporovali v tom, pre čo som sa sama rozhodla. Na hereckom povolaní som sa asi dohodla sama so sebou po tom, čo som zorganizovala stužkovú a celkomdobre som sa na nej bavila. (úsmev)

Celý rozhovor si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY

- - Inzercia - -