Dnes je pondelok, 12.apríl 2021, meniny má: Estera
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Astrofyzik Werner ukáže v SNM odvrátenú tvár vesmíru

február 28, 2017 - 07:00
Do sveta tmavej hmoty, tmavej energie a vesmírnej pavučiny pozýva Slovenské národné múzeum (SNM) – Prírodovedné múzeum vo štvrtok 2. marca.
Foto: 

Témam sa bude venovať prednáška svetoznámeho slovenského astrofyzika Norberta Wernera  "Odvrátená strana vesmíru". V Objavovni SNM – Prírodovedného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave sa začne o 18:00. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Maštenová z Prírodovedného múzea SNM. Vstup na prednášku Wernera, ktorý je aj podpredsedom Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), je voľný.Farebný svet Bidelnicu do 10. marca v Galérii SPP

V posledných rokoch sa Werner venuje najmä výskumu pôsobenia čiernych dier na vývoj najväčších galaxií vo vesmíre. Objavil horúci plyn vypĺňajúci vlákno tzv. vesmírnej pavučiny spájajúce dve kopy galaxií. Skúma najmä fyziku a chemické zloženie horúceho plynu, ktorý vypĺňa kopy galaxií. Zaujíma sa o interakciu tohto horúceho plynu s obrími čiernymi dierami, ktoré sa nachádzajú v strede každej kopy galaxií. Podieľal sa napríklad na výskume pôsobenia super masívnej čiernej diery v strede galaxie M87 v súhvezdí Panny.

- - Inzercia - -