Dnes je nedeľa, 09.august 2020, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Džob u Vuittona? Vďaka škole Mod’Spe žiadny problém!

apríl 28, 2017 - 14:56
Chystáte sa preraziť vo svete módy? Vaše kroky by mali smerovať do MOD’SPE, prestížnej francúzskej vysokej školy, ktorá otvorila pobočku na Slovensku!

Študovať na vychytenej fashion univerzite nebolo nikdy jednoduchšie! Nemusíte nikam vycestovať, stačí navštíviť francúzsku školu, ktorá otvorila brány v Bratislave. V našom hlavnom meste od septembra minulého roka funguje Mod´Spe Paris Central Europe – francúzska vysoká škola zameraná na fashion marketing, založená Francúzskou federáciou Prêt-à-Porter. Táto unikátna škola je prvou svojho druhu v strednej Európe a absolventom umožní získať potrebné znalosti vo svete módy, formuje totiž profesionálov schopných zvládnuť marketingové a obchodné stratégie, nákup, komunikáciu v odvetví módy a dizajnu. Kto sa pridá k Mod’Spe Paris Central Europe, stane sa súčasťou Paris ­Fa­shion Business School, rovnako tak siete zloženej zo stoviek prosperujúcich podnikov či bývalých absolventov, ktorí neváhajú svojim „kolegom“ pomáhať počas celej kariéry. Čo všetko štúdium obnáša sme zisťovali u tých najpovolanejších – Fabricea Raoula a Jany Lalovej z Mod´Spe Paris Central Europe v Bratislave.

Francúzsko je synonymom dobrého vkusu a obliekania, je preto celkom prirodzené, že aj vysoká škola módy takého významu ako Mod'Spe je v Paríži a vôbec v celom Francúzsku vnímaná veľmi vysoko a pozitívne. Povedzte nám, aké ambície sprevádzali založenie jej pobočky v Bratislave?

Táto škola je totožná so školou vo Francúzsku, jediný rozdiel je, že vyučovanie prebieha v angličtine, ale študenti sú regulárnymi študentmi Mod’Spe Paris, majú rovnaké postavenie ako ich francúzski kolegovia, dostávajú po skončení rovnaké diplomy. Prečo sme si vybrali práve Slovensko? Bolo to spojenie strategickej polohy, tradícií a kultúry. Slovensko je blízko pre mnohé okolité európske krajiny, spĺňa všetky kritériá pre štúdium a je to krásne miesto pre život, kam by som pokojne a rád vyslal študovať aj svoje dieťa.

Ako vyzerá výberový proces? 

Pre nás je najdôležitejšie, aby budúci študenti ovládali angličtinu. Prijímacie skúšky nie sú orientované na talent, ale na anglický jazyk, módu a samotnú motiváciu zo strany študenta. Keďže ide o fashion business školu, ktorá je zameraná na marketing a manažment, talentová skúška nie je potrebná. Učíme to, čo sa odohráva „za návrhárom“. Výber látok, odlíšenie kvality a nekvality, výber a vytvorenie kolekcie, ktorá bude mať úspech, stanovenie manažérskeho plánu pre návrhára... Študenti sa učia všetko dôležité, čo sa deje vo fashion svete. To, aby sa študent zaujímal o módu, je však prvým predpokladom, prečo sa rozhodne študovať módu a zákulisie módneho priemyslu.

Prebieha samotné vyučovanie formou klasických hodín? 

Snažíme sa pracovať kreatívne. U nás nie je najdôležitejšie, aby študenti na konci štúdia dostali diplom, ale aby boli všestranne použiteľní. Ovládali grafický dizajn, photoshop a podobné programy, ktoré sú vo svete bežné a v tomto fachu potrebné. Snažíme sa z nich urobiť ľudí, ktorí poznajú svet módy a vedia sa v ňom dokonale orientovať na základe skúseností, ktoré nadobudnú práve vďaka štúdiu u nás. Učia sa tiež históriu, francúzštinu, ekonómiu a iné predmety, ktoré neskôr využijú v reálnom živote. Silnou stránkou školy je úspešné vedenie svojich študentov k potrebnému know-how a k rozvoju vlastnej profesijnej identity.

Koľko študentov momentálne navštevuje slovenskú pobočku Mod´Spe?

V súčasnosti máme trinásť študentov. Jedno dievča je z Cypru, ďalej u nás študujú tri Češky a zvyšok sú Slováci.

Je možnosť študovať na Mod’Spe aj formou štipendií? Aká je aktuálna výška školného? 

Výška školného je 8 250 eur na rok. V porovnaní s vysokými školami tohto typu v Anglicku alebo Taliansku sme najlacnejší, výška školného je však celosvetový štandard. Keď si vezmete kredit našej školy vo svete, nie je to veľa. Za dané profesionálne skúsenosti, vedomosti na svetovej úrovni a neodmysliteľnú prax u tých najlepších z najlepších je suma adekvátna, investujete do svojho profesného života, do svojej budúcnosti. Študovať formou štipendia nie je v tomto roku na našej škole možné.

Pre svojich študentov poskytujete prax u takých módnych gigantov, ako je Chanel, Balenciaga či Luis Vuitton. Ako prebieha? 

Sme profesionálnou vysokou školou, s čím súvisí povinná prax každý rok 280 hodín. Snažíme sa, aby študenti vycestovali do zahraničia, či už do Francúzska alebo do iných krajín a získali potrebné skúsenosti. Avšak môžu praxovať aj na Slovensku alebo v Česku. Tým, že naši francúzski lektori pracujú priamo vo veľkých módnych spoločnostiach, ale tiež menších, často kreatívnejších, vieme im pomôcť s uplatnením. Po skončení školy sa z nich stanú produktoví manažéri, vedúci kolekcií, nákupcovia, merchandizeri alebo traffic manageri v módnom biznise.

Akú majú možnosť uplatnenia po absolvovaní vašej školy? Viete im pomôcť s referenciami v módnom biznise v celosvetovom meradle? 

Mod’Spe Paris ako škola je hodnotená podľa toho, koľko študentov sa uplatní v praxi po skončení vysokej školy. Takže nemôžeme vyrábať študentov masovo. Úspešnosť ich uplatnenia je od 83 do 92 percent, záleží od ročníka, aj od toho, či majú študenti ukončený bakalársky alebo magisterský stupeň štúdia. Dbáme na to, aby študenti boli kvalitní a schopní zamestnať sa vo svojom odbore po skončení štúdia. Takisto im pomáhame budovať väzby v rámci fashion sveta, ktorý sa pre nich neskôr stáva tým pracovným. Zvyčajne sa uplatnia práve vo firmách, v ktorých pracovali. Za tri roky vyskúšajú rôzne druhy spoločností a už po krátkom čase vedia povedať, či sa chcú orientovať na športovú módu alebo napríklad na spoločenské róby.

Ktorí profesori zo Slovenska vyučujú na tejto škole? Alebo sú prednášky výlučne zabezpečované profesormi z Francúzska?

Na škole učia aj slovenskí lektori, napríklad históriu odievania alebo všeobecnú ekonómiu. Zo slovenských návrhárov u nás učí napríklad návrhárka Mária Štraneková, ostatní sú špecializovaní zahraniční odborníci. Výučba prebieha so všetkými profesormi výlučne v angličtine, aj keď ide o Slovákov alebo Čechov.

ram_9830.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Je možnosť prestupu po bakalárskom štúdiu na magisterské štúdium v Paríži? Odlišuje sa výška školného?

Súčasní študenti skončia bakalárskym stupňom s možnosťou pokračovať v magisterskom štúdiu, či už na parížskej (po francúzsky) alebo na domácej časti univerzity. Školné na magisterskom stupni sa predpokladá na rovnakej úrovni ako na bakalárskom.

Fabrice, ako vy, rodený Francúz s vycibreným vkusom, vnímate Slovákov, Slovensko? Akí sme podľa vášho „videnia“, čo sa týka vkusu a módy? 

Myslím si, že máte výborný vkus, najmä ženy o seba mimoriadne dbajú, snažia sa nosiť značkové oblečenie, byť vždy dokonale zladené... Máte kreatívnych návrhárov, no je škoda, že majú problém s výberom kvalitných látok. U Slovákov mi trochu chýba priebojnosť a chuť sa presadiť. Sú to detaily, ktoré treba doladiť a bude to skvelé. Vo svete je spojenie detailov, dobrého marketingu a dravosti veľmi dôležité a my sme tým správnym sprostredkovateľom, ktorý dokáže prepojiť šikovných návrhárov s mekkou módy, zlepšiť ich schopnosť uplatniť sa nielen doma, ale aj vo svete.

- - Inzercia - -