Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Patrik Horňák: Klíma a studené nápoje sú pre speváka tabu

máj 10, 2017 - 12:48
Tentoraz sme pre vás vyspovedali mladú spevácku hviezdu, ktorá si pomaly buduje meno nielen u nás, ale najmä v zahraničí. V SND ho budete mať možnosť vidieť už po druhý raz v rámci projektu Operného štúdia SND. Tentoraz sa vám predstaví ako Belmonte z Mozartovej veselej opery Únos zo serailu v réžii Jána Ďurovčíka. Ako žije rodák z Trenčína, ktorého štúdium spevu zavialo až do Berlína? Čo preňho znamená operný spev? Dočítate sa v rozhovore.
Foto: 

Čo ťa priviedlo k spevu, resp. ako si sa dostal k tomu opernému?

Hudba bola odmalička mojou neodmysliteľnou súčasťou. Dá sa povedať, že od raného detstva som inklinoval k spevu, samozrejme, nie hneď k opernému. Obzvlášť som mal rád dychové nástroje. V Trenčíne je silné folklórne zázemie, preto moje prvé kroky smerovali do detského folklórneho súboru Kornička, kde som spieval a hral na klarinete. Na toto obdobie veľmi rád spomínam. Pochádzam z nehudobníckej rodiny, o to viac vďačím svojim rodičom, ktorí mali pre mňa vždy pochopenie a neustále ma v mojej ceste podporovali. Je to tak dodnes. Začalo sa to teda spievaním ľudoviek a skončilo sa pri opere.

Kde si študoval?

Po absolvovaní ZUŠ v Trenčíne moje kroky viedli na Konzervatórium v Bratislave, kde som najprv študoval klarinet pod vedením prof. Jozefa Eliáša, neskôr na VŠMU v triede prof. Ronalda Šebestu a magisterský stupeň u prof. Jozefa Luptáčika. Samozrejme, mojou ambíciou bolo študovať spev a klarinet paralelne. So spevom som však musel kvôli neskoršej mutácii počkať. Po mutácii som nastúpil tiež na bratislavské Konzervatórium do triedy pani profesorky Alžbety Michálkovej.

Prečo vyhral spev?

Je ťažké sedieť na dvoch stoličkách. Ako študent som to zo začiatku zvládal a naozaj ma to veľmi napĺňalo. Nemôžem povedať, že by som jedno z toho zanedbával. Postupom času však prichádzalo čoraz viac speváckych ponúk a možností a bolo veľmi náročné to časovo a profesionálne skĺbiť. Skrátka, perspektíva a pracovné ponuky rozhodli za mňa. Súvisí to aj s tým, že som tenorista a v tomto odbore sa mi ponúka viac pracovných možností. Na klarinet však nikdy nezanevriem a neustále z neho ako spevák čerpám, považujem to za svoju devízu.

Momentálne však študuješ v zahraničí...

Áno, momentálne študujem operný spev na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne.

Ako by si mal opísal, čo to znamená byť operným spevákom?

Nerád by som použil klišé, že je to poslanie, no do istej miery sa s tým stotožňujem. Operný spevák, ktorý chce byť naozaj úspešný, musí spevu zasvätiť celý svoj život. Hoci som len na začiatku svojej cesty, v živote som zažil mnoho momentov, keď som si povedal – toto je presne to, čo chcem robiť a čo ma napĺňa.

_k1a0847.jpg

Foto: 
SND

Čo je pre teba ako pre speváka najdôležitejšie?

Dôležité sú viaceré aspekty a ich rebríček je individuálny. Medzi moje patria disciplína, usilovnosť, sebareflexia, prísnosť k sebe samému, silná vôľa a dostatočný oddych. Cvičenie a zdokonaľovanie techniky asi nemusím spomínať, to s tým súvisí. Ale ľahko sa mi tu o tom „mudruje“, keďže realita býva často iná. (smiech)

Čo je najťažšie?

Zostať vo forme. Je ťažké dostať sa do určitého bodu vo vývoji, ale ešte ťažšie je udržať sa tam. Nepoľaviť a neuspokojiť sa sám so sebou.

Kde všade si spieval a na čom práve pracuješ?

Najčerstvejšia je pre mňa produkcia v berlínskej Deutsche Oper, kde mám možnosť participovať na projekte Neue Szenen, ide o moderný operný triptych. V jednej z týchto troch opier účinkujem. A úplne najaktuálnejšie stvárnim postavu Belmonteho v novej inscenácii Mozartovho Únosu zo serailu na pôde SND, na ktorú sa veľmi teším a je to pre mňa veľká výzva. Z minulých angažmánov a festivalov by som rád spomenul spoluprácu s Bamberger symphoniker, Pardubickou komornou filharmóniou, koncert v Berlínskej filharmónii, spoluprácu s moskovským Ossipov orchestra na koncertoch v Moskve a Paríži, Sinfonietta Dresden, Schleswig Holstein Musik festival, Tiroler festspiele Erl, Collegium vocale Gent, Bachwoche Stuttgart, Kammeroper Rheinsberg, koncertné zájazdy v USA, Austrálii, Číne, Japonsku atď.

S projektom Operného štúdia SND si spolupracoval už v minulosti – ako túto spoluprácu hodnotíš?

Bola to pre mňa výborná skúsenosť a celkovo prvý umelecký kontakt s našou prvou opernou scénou. Dať šancu mladým spevákom v podobe tohto projektu, považujem za skvelú myšlienku. Bola to pre mňa určite motivácia do budúcnosti.

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

 V súčasnosti sme začali aranžovať bratislavský Únos zo serailu, takže som od desiatej v divadle, tomu predchádza rozospievanie a s tým spojené skoršie vstávanie. S blížiacou sa premiérou bývajú skúšky intenzívnejšie. Dôležite je, samozrejme, vedieť aj oddychovať a načerpať energiu medzi skúškami. Ak nearanžujem, mám možnosť korepetícií. Ak ma však čakajú aj ďalšie projekty, trávim čas individuálnou prípravou.

Ako tráviš svoj voľný čas?

Oddychujem a trávim ho s priateľkou. Keď mám dlhšie voľno, jazdím na Slovensko, do Trenčína za rodinou. Vo voľnom čase ešte veľmi rád športujem, napríklad hrávam hokej.

Aké sú tvoje sny, ktoré sa týkajú pracovnej oblasti?

Postupne sa zdokonaľovať a zlepšovať a verím, že sa to odzrkadlí v podobe ďalších zaujímavých ponúk. Samozrejme, ako každý mladý spevák mám vysnívané operné domy, kde by som chcel spievať.

 

p.hornak.jpg

Foto: 
SND

Čo tie, ktoré sa týkajú súkromia?

Postupom času si založiť rodinu a žiť šťastný a spokojný život.

Aké máš spevácke vzory?

Je ich viac. So slovenských spevákov sú to legendy ako Peter Dvorský, Lucia Poppová či Edita Gruberová. Zo zahraničných napríklad Fritz Wunderlich, Nicolai Gedda, Alfredo Kraus, Diana Damrau.

Obľúbené jedlo?

Mám rád slovenskú a taliansku kuchyňu.

Obľúbené pitie?

Z nealkoholických nápojov je to tzv. spevácka nesýtená minerálka alebo džús. (smiech) Z alkoholických si rád vychutnám dobré pivko a dobré víno.

Na čo všetko si musíš dávať ako spevák pozor? Ako bojuješ s virózami, alergiami?

Mával som drobné problémy s alergiami hlavne na jar, keď všetko kvitlo, ale postupom času sa to, chvalabohu, vytratilo. Snažím sa dávať si pozor a vyhýbať sa príliš klimatizovaným priestorom, napríklad v lietadle či v aute a studené nápoje vôbec nesmiem. Tiež sa snažím vyvarovať nedostatočnému spánku. Únava sa na hlase prejavuje veľmi zreteľne.

Patrik, ďakujem ti za rozhovor a držíme ti palce na premiéru.

Aj ja ďakujem! Rád by som odkázal čitateľom aby sa opery nebáli a prišli nás smelo podporiť. (smiech)

Autor: Natália Jaburková

Premiéra opery Únos zo serailu v réžii Jána Ďurovčíka sa bude konať 16. a 17. júna o 19:00 v historickej budove SND. Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v pokladniciach SND. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail [email protected]

 

 

 

- - Inzercia - -