Dnes je streda, 28.júl 2021, meniny má: Krištof
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Prvá dáma Francúzska Brigitte Macron: Nebudem v tieni prezidenta

máj 15, 2017 - 11:43
Brigitte Macron, manželka víťaza francúzskych prezidentských volieb, má podľa väčšiny tunajších médií značný vplyv na manžela. Očakáva sa, že úlohy prvej dámy Francúzska sa ujme v plnej miere, so všetkým, čo k tomu patrí.
Foto: 
AP Photo/Christophe Ena

Francúzsko nemá prvú dámu od čias, keď nastúpil do funkcie François Hollande − otec štyroch detí, ktoré vychovával dlhé roky so Segolène Royalovou. Jeho následný vzťah s priateľkou Valériou Trieweilerovou sa rozpadol krátko po prevzatí prezidentského úradu. Valérie prežívala obdobie rozchodu o to ťažšie, že o milostnom romániku jej vyvoleného s herečkou Juliou Gayetovou sa dozvedela z médií.

Svojmu ex-partnerovi za to uštedrila poriadnu príučku vydaním knihy, v ktorej nemilosrdne opísala Hollanda ako ľahtikára a klamára. Ani jeho predchodca Nicolas Sarkozy sa neprejavil ako verný partner. Do Elyzejského paláca vstúpil s manželkou Céciliou Attiasovou a opúšťal ho s novou manželkou – modelkou Carlou Bruni. V médiách sa často objavovali ostré odsúdenia za zradu Cécile, vzornej manželky a matky jeho detí, ktorú Sarkozy využil na ceste do prezidentského kresla a do roka ju vymenil za inú.

Prečítajte si tiež: Blogerka Lapkinn nám prezradila detaily zo svadby: Bol to magický deň, ktorý sme si užili naplno!

brigitte_macron.jpg

Foto: 
Yoan Valat, Pool via AP

Tolerantní Francúzi

Na príklade posledných dvoch prezidentov vidíme, že Francúzi sú naozaj tolerantní. Naučili sa veriť, že aj muž, ktorý sa rád zadíva do očí viacerým ženám, môže predsa len vykonávať funkciu prezidenta svedomito a s najlepšími úmyslami.

O to milšia je skutočnosť, že nový prezident Macron prichádza s manželkou, ktorej je, zdá sa, roky verný a nemieni ju opustiť. Fakt, že niektoré domáce aj zahraničné médiá opisujú francúzsku prvú dámu, ktorá by mohla byť manželovou matkou, zosmiešňujúco a s poriadnymi dávkami irónie, nemá na Francúzov veľký vplyv. Tak, ako sa nenechali ovplyvniť ani v prezidentských voľbách, keďže Macron vyhral s miernym náskokom aj prvé kolo. Posmešky z veku Brigitte Macronovej vyvolávajú skôr opačný efekt. Mnohí sa jej na sociálnych sieťach zastávajú a odsudzujú ironické poznámky.

Vrcholom všetkého je týždenník Charlie Hebdo, ktorý uverejnil v poslednom čísle karikatúru Emmanuela Macrona s tehotnou Brigitte pod titulom: „Bude robiť zázraky!“ Uverejnenie karikatúry vyvoláva u ľudí také pobúrenie, že aj Charlie Hebdo – časopis, ktorého sa po teroristickom útoku pred dvoma rokmi celá spoločnosť oddane zastávala, je teraz ostro kritizovaný a podľa mnohých „klesol poriadne hlboko“! Známe „Je suis Charlie!“ by už dnes niektorí Francúzi zrejme len tak nevyslovili. Jeden z odkazov na sociálnej sieti znie: „Ak sa vám nepáčia, nepozerajte sa na nich. Ale, prosím vás, nechajte ich v pokoji žiť!“

Pre Slovenku z Paríža Alica Eštoková 

Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní SLOVENKY č.20

- - Inzercia - -