Dnes je utorok, 24.november 2020, meniny má: Emília
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Spoznajte spoločne s nami príťažlivé Grécko

júl 19, 2017 - 14:06
Očaria vás farebnosťou v lone prírody, domčekmi s typicky zelenými okenicami a červenými strieškami a tyrkysovou farbou Iónskeho mora, ktoré objíma ich brehy. Ak k tomu pridáte grécky šarm, vôňu morských plodov vychádzajúcu z tradičných taverien a príjemnú teplotu, uvedomíte si, že všetko, čo potrebujete, máte pred sebou.

Najkrajší? Ostrov Zakynthos je priam magický

Ak ešte niekto neverí, že raj na zemi existuje, dávame do pozornosti miesto, kde je zeleň taká zelená, akoby tam pršalo každý deň, hoci na tomto ostrove slnko svieti 300 dní v roku, kde vás fascinuje farba vody v priezračnom mori, kde sa rodia chránené karety a obklopujú vás všadeprítomné olivovníky. Voňavý olej z nich len tak na chlebíku chutí tisíckrát lepšie ako ktorákoľvek super zdravá nátierka. Ohromí vás pohostinnosť Grékov, keď dostanete chuť na domáce víno a z obchodíka odídete s taškou plnou čerstvého hrozna so slovami: „to je darček, dnes natrhané“, kde sú úsmevy ľudí úprimné a keď pozdravíte „kaliméra“, otočia sa k vám s otvorenou náručou. Je to miesto s neopísateľnou atmosférou a príťažlivosťou, na ktoré sa určite vrátite.

Pláže ako z filmu

Videli ste už niekedy, ako sa rodia malé korytnačky? Hniezda tohto obdivuhodného živočícha môžete pozorovať na jednej z najdlhších pláží Grécka, v Laganskom zálive. Piesok a veľmi pozvoľný vstup do mora ocenia predovšetkým rodičia s detičkami, ktoré sa bez obáv môžu hrať na pláži.

Ak uprednostňujete adrenalín a divokú prírodu, potom sa oplatí požičať si auto a zamieriť na západ, k unikátnym plážam Porto Limnionas a Porto Roxa, kde príroda vytesala do skál impozantné bazény. Skutočná nádhera!

Milovníci oddychu, ale aj priaznivci vodných športov sa potešia, keď zavítajú do oblasti Vasilikos na juhu ostrova, kde si budú môcť užiť zábavu, ale aj leňošenie na najkrajších plážach ostrova.

166.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Objavujte aj za hranicami

Zakynthos leží západne od Peloponézu, na ktorý sa z hlavného mesta ostrova môžete vydať novým trajektom, ktorý vás sem komfortne odvezie približne za hodinu. Bájny Peloponéz ukrýva fascinujúce miesta, ktoré sa zapísali do histórie, ako napríklad rodisko olympijských hier, slávnu Olympiu, veštiareň v Delfách, centrum antickej gréckej civilizácie, Mykény či hlavné mesto Atény.

Ak zatúžite spoznávať ďalšie klenoty Iónskeho mora, zamierte na sever, na ostrov Kefalónia. Ohúria vás majestátne hory a z nich rozprávkový výhľad na azúrové more, napríklad pri najkrajšej pláži ostrova, Myrtos. Nájdete tu aj prírodnú raritu a jedno z najkrajších miest Grécka, úchvatnú jaskyňu Melissani, ktorej strop sa kedysi prepadol a jej dno dnes zdobí prekrásne jazierko.
Keď sa rozhodnete zostať na ostrove, určite by ste mali preskúmať jeho najkrajšie miesta. Legendárnu pláž Navagio s vrakom pašeráckej lode, Modré jaskyne, tradičnú výrobu olivového oleja a prehliadku malebného hlavného mesta Zante zakončenú jedinečným výhľadom na prístav môžete zažiť počas celodenného výletu po ostrove.

beach-1521677_1280.jpg

Foto: 
Pixabay.com
Kefalonia

Grécky eden alebo záhrada bohov, ostrov Korfu

Rozprávkovokrásny smaragdový ostrov si získava srdcia turistov, ktorí si okrem kvalitných služieb v dovolenkových rezortoch radi vychutnávajú plnými dúškami nádhernú prírodu. Zamatovo zelené cyprusové stromy, striebristé olivové háje, slnkom zaliate pláže a nočný život v útulných uličkách vás presvedčia o tom, že Korfu je skutočným dovolenkovým rajom.

66.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Prečo si ho toľkí zaľúbili?

Korfu si zamilovala aj rakúska princezná Alžbeta Wiltelsbach, nazývaná Sissi, ktorá tu nechala postaviť veľkolepú luxusnú vilu ako jej letné sídlo a k nej krásne záhrady so sochami, ktorým dominuje socha umierajúceho Achillesa, podľa ktorého je zámoček pomenovaný.

Najvyhľadávanejšia atrakcia na ostrove je bezpochyby hlavné mesto Kerkyra so Starou a Novou benátskou pevnosťou, ktoré po štyri stáročia slúžili ako obrana pred inváziou Turkov. Centrum starého mesta bolo zaradené na zoznam UNESCO, a to vďaka unikátnej architektúre v dláždených uličkách s arkádovými promenádami a najväčším námestím Balkánu, Spianada.

Miesto, ktoré si nenechá ujsť žiaden vášnivý cestovateľ, je stredisko Kanoni a slávny kláštor Vlaherna, akoby plávajúci v mori, spojený s pevninou uzučkým mólom. Tu vyťahujú fotoaparát všetci, ktorí si chcú zvečniť pohľad na maličký ostrovček Pontikonisi. Stredisko Kanoni sa nachádza len 4 km južne od hlavného mesta.

Aj na Korfu sa príroda vyšantila!

Počuli ste už o kanále lásky? V samotnom severnom cípe ostrova nájdete dedinku Sidari a neďaleko nej unikátne pieskovcové útvary, ktoré tisícky rokov obmývalo dravé more a vytvorilo úchvatné skalné reliéfy, z ktorých najznámejší je Kanál lásky (Canal d´Amour). Hladké steny pieskovca zvažujúce sa do priezračného mora pôsobia naozaj magicky.

Ak patríte k tým, ktorí vyhľadávajú nádherné scenérie, fotogenické zátoky a dych vyrážajúce výhľady, potom by ste nemali vynechať plavbu k ostrovčekom Paxos a Antipaxos. Pohľad na azúrové more vám doslova pohladí dušu a vaše bruško zase vynikajúci obed v niektorej z taverien v prístave romantického mestečka Gaios.

Máte radi turistiku? Ak túžite vidieť ostrov „zhora“, mali by ste sa pozrieť na najvyšší vrch ostrova Pantokrator s výhľadom na taliansku pevninu i Albánsko, ktoré môžete navštíviť počas dovolenky v rámci fakultatívnych výletov.

korfu-kerkyra.jpg

Foto: 
shutterstock.com

Vysnívaná dovolenka

Ak túžite po privátnom miestečku, kde sa môžete maximálne uvoľniť a zároveň o vás bude postarané ako v rukavičkách, zavítajte do rezortov hotelovej siete GRECOTEL na jednom z najkrajších miest ostrova, Kommeno. V tieni píniových lesíkov a na zlatistých plážach môžete nerušene oddychovať a užívať si exkluzívne služby all inclusive. Priamym letom z Bratislavy vás sem zoberie cestovná kancelária Hydrotour.

Správnu dovolenku si treba vychutnať
Grécka kuchyňa patrí k najzdravším na svete a okrem toho si ju obľúbite aj vďaka delikatesám, ktoré možno nie sú diétne, ale zato vynikajúce! Iónske ostrovy ponúkajú širokú paletu jedál z morských plodov a špeciality ako „bourdeto“, pikantný rybí guláš či mäsité pokrmy sofrito, pomaly varené teľacie mäsko s cesnakom a petržlenovou vňaťou či jedlá z cestovín, napr. pastitsada. Ako dezert vyskúšajte zakynthoskú friganiu s tvarohovým jogurtom či nugátové mantolato. Počas návštevy na Korfu musíte ochutnať tradičný likér kumquat vyrábaný z citrusov pripomínajúcich malé pomaranče. Ako vravia Gréci: „Kali orexi“ a užite si nielen pravý grécky obed, ale aj celý pobyt v tomto dovolenkovom raji.

mi.jpg

Foto: 
shutterstock.com
Nugátové mantolato

- - Inzercia - -