Dnes je pondelok, 30.január 2023, meniny má: Ema
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Leto so Zuzkou Kocúrikovou

august 18, 2017 - 10:49
Známa slovenská herečka Zuzka Kocúriková nás pustila do svojej záhrady a prezradila nám ako s manželom trávia leto.
Foto: 
archiv Z.K.

Po dlhej divadelnej sezóne máte zaslúžené dva mesiace voľna. Ako ich najradšej trávite?

Užívam si tie dva mesiace do sýtosti, pretože, kto má dva mesiace voľno? Žijem jednou nohou vyše štyridsať rokov v Starom Meste Bratislavy so svojím manželom a druhou nohou som štyridsať rokov Záhoráčka. V úvodzovkách, pretože záhorácku reč by som si nikdy nedovolila vypustiť z úst. Je to veľmi krásna a ťažká reč. V lete to striedame. Buď sme v Starom Meste alebo na Záhorí, medzi borovicami a agátmi. A počas prázdnin chceme aj cestovať, ale máme trošku ťažšie obdobie. Môj manžel (režisér Peter Mikulík) má menší problém s pohybom, takže si musíme dávať pozor. Rozhodli sme sa ísť v auguste do Andalúzie. Plánovali sme tam ísť už veľmi dlho, ale vždy sme si hovorili, že tam býva veľmi teplo. Pristaneme v Malage. Bývať budeme dvadsať minút od Malagy. Pozrieme si tie nádherné španielske mestá okolo.

Boli ste v tomto roku už niekde na dovolenke?

S priateľmi v Dudinciach. Bola som prvýkrát v kúpeľoch. Chodiť od jednej procedúry k druhej mi nevyhovuje, ale chcela som len päť dní nič nerobiť. Osprchovať sa, učesať, namaľovať a nič nerobiť. To sa mi aj podarilo. Boli tam príjemní ľudia a dobrá voda.

Je o vás známe, že veľa čítate. Bez ktorej knihy sa v lete nezaobídete?

Zaujímavé je, že v lete čítam menej ako počas roka. V lete mám toľko rozptýlenia, v prírode a všelikde, a tak čítam menej. Som neuveriteľne veľký čitateľ. Čítanie je v mojom voľnom čase to najúžasnejšie. Som konzervatívny človek, tak rada čítam v mojej izbe, vo svojom kresle. Nemám len jednu obľúbenú knihu. Keď sa mi zapáči nejaký autor, prečítam si všetky jeho knihy, ktoré vyšli v slovenčine alebo češtine. Potom mám taký pocit, ako keby som sa s tým spisovateľom skamarátila, ako keby som ho už dôverne poznala.

Učíte sa počas leta nové texty na ďalšiu divadelnú sezónu?

Absolútne nie, vyhodím to z hlavy. Keby ste sa ma teraz spýtali na text, ktorý budem hrať v septembri, tak nemám ani poňatia.

Stravujete sa počas leta inak?

Samozrejme. Sú zimné jedlá, ktoré máme radi: pečená kačica, segedínsky guláš, typické zimné jedlá. To sa v lete nežiada. Myslím si, že sa celý život stravujeme pomerne zdravo. Posledné dva roky som úplne prepadla smoothie. Robím ho každé ráno. Už som sa vypracovala na majstra. Mám výborné ovocné a zeleninové kombinácie. Každý deň použijem zopár ingrediencií: banány, jablká, hrušky, aj keď tie niekedy vynechám. K tomu v lete pridám čierne a červené ríbezle, zázvor, citrón, zelený šalát, uhorku. Striedam semienka, konopné, chia, slnečnicové. Jedna z dôležitejších ingrediencií je soľný kvet. Kombinujem všetko. Ovocie pridávam podľa toho, aké je ročné obdobie. My sme už od toho závislí. Ja som puntičkár, takže to robím rýchlo a hneď potom aj upracem, aby nezostal neporiadok.

Ako ste trávili prázdniny v detstve so svojou sestrou?

Mali sme divoké prázdniny. Bývali sme na Kramároch, čo je dnes rozšírené centrum Bratislavy. V časoch môjho detstva to bola dedina. Boli tam ešte vinohrady a močiare, pásli sa kravy. Tam sme behali, v zime sme lyžovali, alebo sme sa preháňali na korčuliach. Robili sme si bunkre z divokých porastov. Naša mamička bola veľmi osvietená osoba. Nielenže v zime s nami chodila lyžovať, ale v lete s nami chodila aj stanovať. Brala aj našich kamarátov. Môj otec bol prenasledovaný, pretože bol buržoázny element. Ako doktor práv musel vŕtať studne, iní jeho kolegovia boli v Jáchymove. Mama bola sama. Ani si neviem predstaviť, ako to dokázala. Stále sme chodili lyžovať. Mama pre mňa a moju sestru nemala peniaze na lístky na vlak. Vždy, keď sme išli do Tatier, sedeli sme v kupé. Hore nad dverami bol batožinový priestor a jedna z nás vždy pozerala, kedy príde sprievodca. Keď sa už blížil, mama nás „uložila“ do batožinového priestoru. To bolo „vzrúšo“. Úžasne sme žili. Mama vždy brala kotlík a v ňom varila skvelé jedlá. Stanovali sme vždy niekde inde, napríklad pri dunajských ramenách. Naši kamaráti na to nevedeli zabudnúť. Pre nás to bolo samozrejmé. Mali sme veľmi voľnú výchovu. Nikdy nám nič nezakazovali. Ani ja som svojej dcére nikdy nič nezakazovala. Len som jej dávala príklad. Naučiť sa žiť.

Máte počas prázdnin plán, ktorý dodržujete?

Nemáme nič načasované, žijeme len tak, ako to príde. Najradšej dlho ráno ležíme v posteli. Keď nemáme žiadnu návštevu, tak si poležíme aj do deviatej. Pustíme si muziku. Máme radi džez, či už smooth alebo gypsy. Django Reinhardt je náš milovaný.

Ako ste sa dostali k vašej záhrade?

Na Záhorí žijeme už štyridsaťtri rokov. Bola som hipisáčka. Vtedy žiaden hipisák nechcel mať kus zeme. Ale ja som to chcela, potrebovala som to, tak sme si kúpili krásny, ale opustený statok. Bola tam stará kukurica. Moje dve ruky to prerobili. Nemala som skoro žiadne vedomosti o pestovaní záhrady. Iba moja mama a babička vždy mali krásne záhrady, ozdobné, nie zeleninové. Intuitívne som vedela, čo je pekné a čo nie. Všetko v živote, čo som vybudovala, som si vybudovala viac-menej intuitívne. Túto záhradu tiež. Len to trochu dlhšie trvalo, pretože na Záhorí sú iné podmienky ako v Bratislave. Zem je tam viac piesočná, je tam teplejšie a v zime zase väčší mráz. Desiatky rastlín, čo som vtedy nakúpila v Ledniciach, neprežili, kým som sa nenaučila, ako sa o ne starať. Teraz mám už pomocníkov na kosenie, pretože záhrada má veľkú plochu.

Chodíte tam aj v zime?

Nie, vtedy si užívame Staré Mesto. Tak žijeme celý život. Sme aj mešťania aj dedinčania. Podľa mňa je to pre nás troch s manželom a dcérou najúžasnejší model.

- - Inzercia - -