Dnes je štvrtok, 06.august 2020, meniny má: Jozefína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nepríjemné svrbenie: Mali by sme sa znepokojovať?

september 25, 2017 - 11:07
Análne svrbenie sa najčastejšie objavuje bez zjavných príčin. Lenže je to prvý signál, ktorý by mal človeka priviesť k lekárovi. Poďme si vysvetliť, čím je tento, zdanlivo nevinný symptóm, nebezpečný?

Análne svrbenie sa objavuje vtedy, keď sa zníži tonus zvierača a z konečníka sa von dostane pálivý hlien, ktorý dráždi kožu okolo análneho otvoru. Najčastejšie to svedčí o ochoreniach análneho otvoru a konečníka, ako sú análna trhlina, hemoroidy, abscesy, nádory, zápaly slizníc esovitej kľučky hrubého čreva a konečníka. Okrem toho análne svrbenie môže byť príznakom aj vaginálneho ochorenia, ochorenia prostaty, psoriázy, atopického ekzému, a taktiež prítomnosti parazitov a iných nepríjemných ochorení. Práve preto je potrebné čo najskôr zájsť za lekárom.

Na stanovenie príčiny svrbenia (čo je predpokladom úspešnej liečby), vykoná proktológ komplexné vyšetrenie – prehliadku, videoanoskopiu, rektoskopiu, analýzy. V budúcnosti môžu byť potrebné konzultácie urológa a gynekológa. Odstránenie príčiny pomôže zbaviť sa nepríjemného symptómu. Lekár môže tiež odporučiť špeciálnu diétu, bohatú na vlákninu, pri ktorej však bude potrebné vylúčiť alkohol, mastné, vyprážané a korenisté jedlá. Pravdepodobne Vám bude predpísaná masť na lokálnu aplikáciu a mikroklystír s odvarom z harmančeka. Pri análnom svrbení je taktiež veľmi dôležitá hygiena – umývanie teplou vodou po vyprázdnení (defekácii), oplachovania pokožky.

Najčastejšie sa pacienti obracajú na proktológa s hemoroidmi, ale análne svrbenie, ako už bolo naznačené, môže byť symptómom aj análnej trhliny. Toto nepríjemné ochorenie najčastejšie spôsobujú zápchy, sedavé zamestnanie a sedavý spôsob života, časté stresy, tehotenstvo, zápaly v oblasti análneho otvoru. Človek pri ňom pociťuje silnú bolesť počas alebo po defekácii, niekedy sú prítomné stopy jasnočervenej krvi, pálenie, svrbenie, nepohodlie.

Proktológovia upresňujú: existujú dva druhy análnych trhlín – akútna a chronická. Pri akútnej trhline nie sú prítomné zjazvenia a dá sa vyliečiť konzervatívnymi spôsobmi – zabránením zápcham, liekmi proti bolesti, masťami atď. Takáto liečba trvá od 10 do 20 dní, počas ktorých sa trhlina zahojí. Ale pri chronickej akútnej trhline sú zjazvenia už prítomné. Odstrániť sa dá iba bezprostredne chirurgickým zákrokom alebo pomocou miniinvazívnych zákrokov (napríklad, metódou rádiových vĺn).

Správnu liečbu trhliny análneho otvoru však môže vybrať iba proktológ po vyšetrení pacienta. V žiadnom prípade sa nepokúšajte liečiť sami alebo odkladať návštevu lekára na neskôr. Toto po prvé, môže byť veľmi nebezpečné a po druhé, iba zhorší situáciu. Napríklad pri nesprávnej liečbe akútnej análnej trhliny sa táto môže za krátky čas zmeniť na chronickú. A vtedy sa už operácii nedá vyhnúť.

Preto hneď ako pocítite ťažkosti, svrbenie v análnom otvore alebo sa u vás objavia iné uvedené vyššie symptómy, okamžite sa obráťte na proktológa. Verte, lepšie je včas absolvovať vyšetrenie u špecialistu (nie je to vôbec strašné a ani to nebolí a niet sa za čo hanbiť), ako v budúcnosti vynaložiť na liečbu množstvo času, peňazí a nervov. V medicínskom centre DoktorPRO sa na liečbu análnych trhlín používajú unikátne masti a taktiež obľúbený bezbolestný a bezpečný spôsob liečby rádiovými vlnami. Pri tomto spôsobe liečby nie je potrebná hospitalizácia, zásah je nielen rýchly a účinný, ale ani si nevyžaduje pooperačnú adaptáciu. Pacient je okamžite schopný vrátiť sa do školy alebo do práce. Ale stanoviť diagnózu a určiť liečbu môže proktológ až po vyšetrení – v závislosti od ochorenia a jeho stupňa. Nech sa páči, zavolajte na číslo 0800-200-000 a navštívte nás! Radi Vám pomôžeme.

- - Inzercia - -