Dnes je utorok, 20.apríl 2021, meniny má: Marcel
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Doma ma privítali potleskom

september 27, 2017 - 12:48
Jubilejný 360. ročník Radvanského jarmoku navštívil aj barón ANTON RADVANSKÝ, potomok Juraja, zakladateľa tohto slávneho podujatia. Rodina Radvanských žije dnes v Paríži. S akými pocitmi sa vracajú do krajiny svojich predkov?
Foto: 
Peter Mészáros

Máme tu naozaj hlboké korene. Veď Radvanskí tu žili od 13. storočia a poslední odišli až v roku 1945. Odišli preto, lebo museli. Ja som sa narodil v New Yorku a spolu s manželkou Karin de Rohan-Chabot a deťmi žijeme v Paríži. No vždy, keď prichádzam na Slovensko, teda konkrétne do Radvane, pociťujem hlboké dojatie, ktoré sa len ťažko dá vyjadriť slovami.

Už tri generácie vášho rodu žijú mimo hraníc Slovenska, napriek tomu tu máte rodinnú hrobku, v ktorej nachádzajú posledný odpočinok všetci členovia rodiny.

Pred jedenástimi rokmi sme sa tu zišli na pohrebe môjho starého otca Antona Radvanského, o tri roky neskôr sme do hrobky uložili pozostatky môjho otca a vedľa nich budem raz odpočívať aj ja, aj moje deti. Je to pre nás posvätná pôda. Krypta je napokon to jediné, čo nám na Slovensku zostalo.

Čo vás osobne viaže k Radvani, kedy ste ju navštívili po prvý raz?

Na to si pamätám celkom presne. Bolo to v roku 1983, mal som trinásť rokov. Moji rodičia sa rozhodli zobrať ma na túto cestu, cieľom ktorej bolo spoznať miesto, odkiaľ pochádza náš rod. Vtedy som prvýkrát objavil krásy Radvane a videl kaštieľ, ktorý bol už v tom čase, bohužiaľ, dosť zanedbaný. Očaril ma však tento jedinečný región s prenádhernou prírodou, o ktorom mi toľko rozprával môj starý otec. Odvtedy sa sem pravidelne a rád vraciam, aby toto miesto spoznali aj moji blízki, manželka a deti.

Čo znamená byť šľachticom v našom storočí?

Je to predovšetkým osobná zodpovednosť voči histórii a voči potomkom. Snažíme sa im vštepiť zmysel pre česť a vychovávať ich tak, aby spoznali skutočné hodnoty života. Ale napokon, myslím si, to robia všetci rodičia a erb nie je nevyhnutnosťou.

Pýtam sa aj preto, lebo podľa mena Karin de Rohan-Chabot, aj vaša manželka pochádza z významného a známeho šľachtického rodu.

Áno, meno rodiny de Rohan je veľmi známe a staré. Patrí k najstarším šľachtickým rodinám vo Francúzsku a korene má ešte v 12. storočí. Hádam najslávnejším predkom tohto rodu bol kardinál Rohan, známy z aféry diamantového náhrdelníka, ktorá veľmi prispela k tragickému koncu Márie Antoinetty. Treba však povedať, že kardinál bol v tom naozaj nevinne a súd ho napokon oslobodil.

Hlavným dôvodom vašej terajšej návštevy Banskej Bystrice je Radvanský jarmok, ktorý založil práve váš pradedo Juraj. Na ktorých významných predkov si ešte spomínate, život ktorých vás najviac oslovil?

Je veľmi ťažké menovať jedného, dvoch, ale osobne som mal vždy najbližšie k svojmu starému otcovi, po ktorom mám aj meno Anton. Bol to nesmierne vzdelaný, kultivovaný človek, hovoril siedmimi jazykmi. Veľmi som ho obdivoval. Bol to práve on, kto mi ako prvý začal rozprávať o krajine, z ktorej pochádzame a prebudil vo mne nielen zvedavosť, ale aj lásku k nej...

- - Inzercia - -