Dnes je nedeľa, 25.október 2020, meniny má: Aurel
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

TOP manažérka Elena Kohútiková: Nemôžeme byť perfektné na obidvoch frontoch

september 30, 2017 - 19:14
Zástupkyňa generálneho riaditeľa Všeobecnej úverovej banky Elena Kohútiková patrí medzi významné osobnosti v oblasti bankovníctva. Aktívne sa podieľala na vypracovaní stratégie prijatia eura na Slovensku a pri jeho zavedení. Za svoju prácu dostala vysoké štátne vyznamenanie a získala si medzinárodné uznanie v odborných kruhoch.

TOP manažérka Elena Kohútiková je svojím osobným aj profesionálnym príbehom inšpiráciou pre mnoho slovenských žien, ktoré aj podporuje v ceste za ich snom. V roku 2015 sa stala aj víťazkou významnej ankety Slovenka roka, kde získala titul Absolútna Slovenka roka. 

Ako vy ako úspešná žena vnímate podnikateľky?

Myslím že byť manažérkou alebo podnikateľkou je plus mínus rovnaké zaťaženie. Avšak myslím si že tak, ako ženy patria do manažérskych pozícii a mali by trošku vyvažovať tú kombináciu s mužmi, tak isto aj podnikateľky patria do podnikateľského prostredia, pretože tam prinášajú iný pohľad, atmosféru. Myslím si, že z tohto pohľadu je dosť žiadúce, aby sme mali viac žien v podnikaní, aby aj ony vytvárali tú podnikateľskú komunitu na Slovensku.

V čom vidíte prínos ženy v podnikaní? V čom sú možno lepšie oproti mužom?

Žena prináša do toho podnikania taký optimizmus, mäkkosť, omnoho citlivejšie vníma podnikateľské správanie sa a dokáže ho svojim vplyvom zmeniť na iné správanie. Vnáša doň kultúru, úsmev aj nápady, pretože ženy sú praktické, vedia posúdiť aj napríklad legislatívu aj techniky z takého praktického hľadiska a idú viac "na vec". Chcú mať veľmi jasno, chcú všetkému porozumieť a preto prinášajú aj väčšiu transparentnosť do toho prostredia.

Mnohé ženy sa však boja začať podnikať, čo by ste im poradili?

Je to pravda. Aj prieskum, ktorý robíme, nám ukazuje, že ženy sa boja podnikania. Mnoho krát podnikajú len z nutnosti ako z toho, aby to bol ich cieľ alebo ich zámer. V každom prípade mnoho žien podniká tak, že dostane nápad a ide podnikať. Apelujem na prípravu a vzdelávanie. To je jediné, čo môžem budúcim podnikateľkám odporučiť. To znamená sadnúť si, venovať sa príprave podnikateľského plánu, venovať sa tomu, že si zanalyzujem trh, možný okruh odberateľov, pozriem sa, či môžem danú službu alebo produkt predávať v zahraničí, pripravím si marketingové techniky, aby som zistila, či je o tú moju službu záujem, cenotvornu, ďalšie riešenia, ktoré využijem ak mi niečo nevyjde, aby som vedela, kam biznis nasmerujem, aby som bola úspešná. Ak je dobrá príprava, tak aj strach zo zlyhania je omnoho nižší, lebo som pripravená aj na nepredvídané situácie, na to, že ideálny svet neexistuje a viem, ako na to reagovať. Žiaľ, mnohé ženy začínajú podnikať zo spontánneho rozhodnutia bez toho, aby prekonali tieto počiatočné fázy, ktoré sú nevyhnutné. Potom zistia, že si nevedia stanoviť riadne cenu, nemajú pripravený biznis plán, nemajú pripravené riešenia, zmapovanú konkurenciu, možných odberateľov ale vychádzajú z toho, že odberateľmi budú rodina, kamarátky a po čase zistia že táto komunita je už nasýtená a končia. 

Myslíte si, že to všetko môžu ženy zvládnuť popri materskej, deťoch. Ako ste to zvládli vy?

Mnohé ženy začínajú podnikať popri materskej dovolenke. Dá sa smaozrejme zvládnuť všetko. Je potrebné si ale uvedomiť, že v určitom období života som stihla ako tak moje deti a prácu a ustúpili moje osobné potreby, hobby. Ale je to len štádium, ktoré netrvá večne. Potom príde obdobie, kedy deti vyrastú a môžem sa začať venovať aj inému. Druhá vec, na ktorú sa musí žena pripraviť, či už podnikateľka alebo vysoká manažérka, že stále bude mať pocit, že nestíha všetko v rodine a práci. Musíme teda prijať isté kompromisy. Niektoré práce v domácnosti možno prenechať niekomu inému.. Prioritou sú deti, nemôžu zanedbávať vzdelanie, musíme ich usmerniť, akým spôsobom sa majú v živote vyvíjať. V práci sa zasa naučiť, že existujú také denodenné problémy, ktorými sa nemôžeme zanedbávať a sú pri práci normálne. Hlava ma však bolí z unikátnych veľkých problémov, kde potom niekedy možno ani nespím. Avšak musím sa naučiť mať nadhľadať a delegovať. Teda veriť tým svojim ľuďom, ktorých mám pod sebou a nemyslieť si, že som nenahraditeľná. Myslím si, že sa to všetko dá, ale tiež som sa to všetko učila na vlastných chybách a dlho. Dnes veľmi rada rozdávam rady, pretože som si všetkými štádiami prešla. (smiech).

Ako najradšej relaxujete?

Ja mám momentálne najväčší relax so svojimi piatimi vnúčatami. Navarím, pohrám sa s nimi, porozprávam sa, občas si zahráme karty, čítame si. Mám rada spoločnosť, hudbu, rada spievam, toto je také moje. A tiež mám rada knihy. Akonáhle idem na dlhšiu cestu, počas ktorej mám čas a nemusím študovať materiály, tak rýchlo chytím knihu a pokiaľ ju neprečítam, nejdem spať.

VIP Club Slovenka 13/09/2017 - Nitra, Zlatý kľúčik

Autor: 
Milan Kulifaj

- - Inzercia - -