Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Suverénnym víťazom českých parlamentých volieb sa stala strana ANO

október 21, 2017 - 23:47
Suverénnym víťazom českých parlamentných volieb sa stala strana ANO bývalého ministra financií a podpredsedu vlády Andreja Babiša. Podľa takmer úplných výsledkov, ktoré po zrátaní 99,6 percenta odovzdaných hlasov zverejnil Český štatistický úrad, získala Babišova ANO 29,70 percenta hlasov.

Na druhom mieste skončila Občianska demokratická strana (ODS), ktorá získala 11,29 percenta, tretia je Česká pirátska strana so ziskom 10,76 percenta hlasov. ODS aj Piráti vďaka dobrým výsledkom v Prahe, z ktorej prichádzali údaje až podvečer, predbehli nacionalistickú a protiimigrantskú stranu Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá skončila nakoniec štvrtá so ziskom 10,66 percenta.

Na piatom mieste so ziskom 7,78 percenta je Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) a až ako šiesta sa do parlamentu prebojovala Česká strana sociálno demokratická (ČSSD) s výsledkom 7,28 percenta, čo je pre stranu, ktorá podľa prieskumov čakala 13 až 17 percent hlasov, veľmi nepríjemné prekvapenie.

Do parlamentu sa dostala aj Kresťanská a demokratická únia - Československá strana ľudová (KDU-ČSL) so ziskom 5,80 percenta a na poslednú chvíľu, tiež vďaka dobrým výsledkom v Prahe, sa nad hranicu zvoliteľnosti prehupla aj strana TOP 09, za ktorú hlasovalo 5,25 percenta voličov. Poslednou stranou, ktorá sa tesne dostala do parlamentu, sú Starostovia a nezávislí (STAN), ktorí získali 5,17 percenta hlasov.

Podľa aktuálnych prepočtov Českej televízie by malo ANO disponovať v 200-člennej Poslaneckej snemovni, dolnej komore českého parlamentu, 78 poslancami, ODS bude mať 25 zástupcov a Piráti aj SPD budú mať po 22 poslancoch. KSČM aj ČSSD by mali mať každá po pätnástich poslancoch, KDU-ČSL bude disponovať desiatimi, TOP 07 siedmimi a STAN šiestimi kreslami.

FOTO: www.anobudelip.cz

- - Inzercia - -