Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Začali sa voľby, v Bratislavskom kraji volia ľudia v 24 volebných obvodoch

november 04, 2017 - 07:35
Voliči si môžu vyberať predsedu samosprávneho kraja zo 17 kandidátov.

 O 7:00 sa otvorili volebné miestnosti aj v Bratislavskom kraji, začali sa voľby do orgánov vyšších územných celkov (VÚC). Ľudia v kraji volia v 24 volebných obvodoch. Voliči si môžu vyberať predsedu samosprávneho kraja zo 17 kandidátov a 50 poslancov z 356 uchádzačov. Pôvodne sa o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) uchádzalo 18 kandidátov, podnikateľ Ľubomír Kolárik (Strana zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov) sa vzdal kandidatúry. Pre agentúru SITA to ešte vo štvrtok potvrdila hovorkyňa BSK Lucia Forman.

O post predsedu BSK sa uchádza 17 kandidátov, z toho jedna žena. Okrem súčasného predsedu Pavla Freša (nezávislý) sú to nezávislí kandidáti: publicista Rastislav Blaško, podnikateľ Jozef Danko, bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, novinár Ľubomír Huďo, podnikateľ Martin Jakubec, starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý, starosta mestskej časti Bratislava - Vajnory Ján Mrva a bratislavský mestský poslanec a predseda dopravnej komisie mesta Jozef Uhler. Koalícia SaS - OĽANO - NOVA - SMK - OKS - Zmena zdola - Demokratická únia Slovenska postavila ako svojho kandidáta poslanca NR SR Juraja Drobu (SaS). Za Stranu zelených Slovenska kandiduje jej predsedníčka Natália Hanulíková. Pedagóg Marián Leinerovič kandiduje za Nový parlament, publicistu Daniela Krajcera podporujú strany Most-Híd, SKOK - Európski liberálni demokrati a Strana zelených. Strana moderného Slovenska podporí farmaceuta Milana Lopašovského, Slovenská národná strana štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáša Parízka, Komunistická strana Slovenska prekladateľa Jalala Suleimana a Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku kultúrno-osvetového pracovníka Andreja Trnovca.

Krajskí poslanci odsúhlasili tento rok počet volených poslancov v 24 volebných obvodoch. Pre mestské časti Bratislavy Petržalku, Čunovo, Jarovce a Rusovce budú voliť deviatich poslancov, pre Ružinov šiestich, pre Staré Mesto, Nové Mesto, Karlovu Ves a Dúbravku troch poslancov, pre Podunajské Biskupice, Raču a Vajnory sa budú voliť dvaja poslanci a pre Vrakuňu, Devín, Devínsku Novú Ves, Lamač a Záhorskú Bystricu jeden poslanec. Pre mesto Malacky a obce okresu Malacky - Studienka, Záhorie (vojenský obvod), Závod zvolia dvoch poslancov, pre obce okresu Malacky - Gajary, Kostolište, Malé Leváre, Veľké Leváre, Suchohrad, Záhorská Ves jedného poslanca, pre obce okresu Malacky - Jakubov, Láb, Plavecký Štvrtok, Vysoká pri Morave, Zohor to bude jeden poslanec, pre obce okresu Malacky - Jablonové, Kuchyňa, Lozorno, Pernek, Plavecké Podhradie, Plavecký Mikuláš, Rohožník, Sološnica jeden poslanec, pre obce okresu Malacky - Borinka, Marianka, Stupava jeden poslanec. Pre mesto Pezinok dvaja poslanci, pre obce okresu Pezinok - Limbach, Slovenský Grob, Svätý Jur, Viničné jeden poslanec, pre obce okresu Pezinok - Modra, Šenkvice, Vinosady jeden poslanec, pre obce okresu Pezinok - Báhoň, Budmerice, Častá, Doľany, Dubová, Jablonec, Píla, Štefanová, Vištuk a obce okresu Senec - Igram, Kaplna jeden poslanec, pre mesto Senec jeden poslanec, pre obce okresu Senec - Blatné, Boldog, Čataj, Hrubá Borša, Hrubý Šúr, Hurbanova Ves, Kostolná pri Dunaji, Kráľová pri Senci, Nová Dedinka, Nový Svet, Reca, Tureň, Veľký Biel jeden poslanec, pre obce okresu Senec - Bernolákovo, Chorvátsky Grob, Ivanka pri Dunaji, Zálesie jeden poslanec a pre obce okresu Senec - Dunajská Lužná, Hamuliakovo, Kalinkovo, Malinovo, Miloslavov, Most pri Bratislave, Rovinka, Tomášov, Vlky dvaja poslanci.

Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. Novela zákona zmenila dvojkolový systém na jednokolový, v ktorom sa predsedom samosprávneho kraja stane kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.

- - Inzercia - -