Dnes je nedeľa, 23.január 2022, meniny má: Miloš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ocenenia 19. ročníka Medzinárodného filmového festivalu sú rozdané: Toto sú víťazi!

november 15, 2017 - 11:39
Včerajší záver 19. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorého témou bolo tentokrát filmové herectvo, patril odovzdávaniu cien v rôznych kategóriách. Cenu za najlepší hraný film si tento rok odniesla snímka Chlapi neplačú od režiséra Alena Drljevića, na ktorého výbere sa porota jednoznačne zhodla!
Foto: 
ramon Leško

Medzinárodný filmový festival Bratislava svoju históriu začal písať v roku 1999. Za 19 rokov svojej existencie si medzi domácimi filmovými prehliadkami a festivalmi vybudoval významnú pozíciu, stabilnú divácku základňu a ocenil už množstvo režisérov, hercov a filmov. Aj počas včerajšieho galavečera sme sa dozvedeli výsledky v jednotlivých kategóriách a preto vám prinášame prehľad toho najlepšieho za rok 2017!

SÚŤAŽ HRANÝCH FILMOV

Porota: Jean-Marc Barr (USA), Katarína Krnáčová (Slovensko), Bojan Vuletić (Srbsko)

Cena za najlepší hraný film: Chlapi neplačú (r. Alen Drljević, Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko, 2017)

Témou tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu Bratislava bolo filmové herectvo. Porota sa pri výbere najlepšieho filmu jednohlasne zhodla a ocenila dielo, v ktorom podal herecký kolektív ohromne silný a inšpirujúci herecký výkon o snahe vyrovnať sa s tragickou historickou udalosťou. Taktiež sme považovali za dôležité zdôrazniť, že hlavné posolstvo filmu o zmierení je v súčasnej politickej situácii nesmierne dôležité.

Cena pre najlepšieho režiséra: Soleen Yusef za film Dom bez strechy (Nemecko, Irak, Katar, 2016)

Cenu za najlepšiu réžiu získava nový talent, žena, ktorá sa s odvahou a úprimnou citlivosťou zaoberala problematikou mužov v silne patriarchálnej spoločnosti, a rozhodla sa natáčať v nebezpečnej časti sveta, Kurdistane – národe, ktorý sa národom ešte len stáva. Okrem toho preukázala majstrovské režisérske zručnosti vzhľadom na skutočnosť, že víťazná snímka je jej absolventským filmom.

Cena za najlepší ženský herecký výkon: Laetitia Dosch vo filme Paula (r. Léonor Serraille, Francúzko, Belgicko, 2017)

Táto herečka v role ženy, ktorej sa skrz slabosť podarilo nájsť silu, podala od začiatku filmu až do jeho konca nesmierne úprimný, autentický a bohatý herecký výkon, ktorý bol pre všetkých v porote inšpiráciou.

Cena za najlepší mužský herecký výkon: Navid Mohammadzadeh vo filme Bez dátumu, bez podpisu (r. Vahid Jalilvand, Irán, 2017)

Cenu za najlepší mužský výkon získava pán, ktorý preukázal neuveriteľne pestrú škálu emócií, a podal úprimný a presvedčivý herecký výkon v každom okamihu vývoja svojej postavy – muža, odsúdeného na tragédiu.

POROTA FIPRESCI

Porota: Martin Černický (Slovensko), Aksel Kielland (Nórsko), Jevgenij Majzel (Rusko)

Cena poroty FIPRESCI: Bez dátumu, bez podpisu (r. Vahid Jalilvand, Irán, 2017)

Presvedčivá ukážka iránskej kinematografie venovaná etickým labyrintom moderného života.

ŠTUDENTSKÁ POROTA

Porota: Michaela Kostková, Barbora Nemčeková a Veronika Suchá zo Slovenska

Cena Študentskej poroty: Paula (r. Léonor Serraille, Francúzko, Belgicko, 2017)

Autenticky a kreatívne spracovaný pohľad na životaschopnosť súčasnej mladej ženy. Presvedčivo zvládnuté rozpätie psychického rozpoloženia boja so sebou samou a svetom v podaní Laetitie Dosch.

SÚŤAŽ DOKUMENTÁRNYCH FILMOV 

Porota: Vincet Dieutre (Francúzsko), Petra Seliškar (Slovinsko), Ondrej Starinský (Slovensko)

Cena za najlepší dokumentárny film: Meteory (r. Gürcan Keltek, Holandsko, Turecko, 2017)

Za silný, ostrý, poetický a politický rozmer. Za estetickú a humanistickú odvahu, za intenzívnu krehkosť a vizuálne voľby.

SÚŤAŽ KRÁTKYCH FILMOV 

Porota: András Cséfalvay (Slovensko), Diana Dąbrowska (Poľsko), Alexej Dmitrijev (Rusko)

Cena za najlepší krátky film: Ostrovy (r. Yann Gonzalez, Francúzsko, 2017) 

Za pozvanie divákov na estetické orgie, v ktorých sa snúbi zvláštnosť s prijatím.

 Zvláštne uznanie poroty súťaže krátkych filmov: Amatéri (r. Naveen Padmanabha, India, 2016) 

Vtipná vesmírna serenáda, vďaka ktorej sa vo svete bez citových väzieb cítime prepojení. 

Ocenenie MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii si osobne prevzal popredný európsky herec a osobitý režisér Jean-Marc Barr.

filmfest012.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Laureátkou ocenenia MFF Bratislava a držiteľkou pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy v roku 2017 sa za dlhoročnú umeleckú tvorbu stala významná slovenská herečka Božidara Turzonovová.

mmpremiera002.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -