Dnes je štvrtok, 13.august 2020, meniny má: Ľubomír
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kamil Peteraj a Martin Augustín pokrstili publikáciu Texty v obrazoch Obrazy v textoch

november 29, 2017 - 11:59
Slovenský básnik a textár Kamil Peteraj a výtvarník Martin Augustín pokrstili v jednom z bratislavských hotelov spoločnú publikáciu Texty v obrazoch Obrazy v textoch. Dvaja autori sa pri tvorbe knihy dopĺňali a priamo na seba nadväzovali. Na takmer hotové obrazy Martina Augustína dopisoval Peteraj vlastnoručne svoje verše a bonmoty alebo naopak, Peterajove básne a texty Augustín dokomponoval do jedinečného umeleckého diela.

Peteraj a Augustín, ktorí už svoje spoločné diela úspešne prezentovali na viacerých domácich výstavách, majú z publikácie obrovskú radosť. „Dnes sa mi splnil sen, ktorý som sníval vyše roka. Trvalo to pomerne dlho. Ešte nikdy som na takejto veci nepracoval a dnes, keď som to videl konečne zviazané, tak mám taký príjemný pocit,“ povedal počas uvedenia knihy Augustín. „Nie je to štandardná knižka, ktorú si čitateľ prečíta a vloží ju do knižnice. Je to knižka, ktorá sa má stať súčasťou priestoru čitateľa. Zámerom je, aby bola vystavená v interiéri a na nejakej strane otvorená. Každá strana alebo dvojstrana pritom rozpráva iný príbeh a keď má človek nejakú slávnostnú príležitosť, tak ju otvorí na takej strane, ktorá sa k tej príležitosti hodí,“ dodal výtvarník.

krst028.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Špeciálna kniha s parfumovanými a zlatom glitrovanými stránkami so zlatenou reliéfne razenou obálkou je preto uložená v magneticky uzatvárateľnom puzdre z matného laminátu s reliéfnym zlatením, ktoré súčasne slúži aj ako stojan. Pri zhotovovaní jednotlivých obrazov podľa Peterajových slov ani jeden z autorov netušil, k akému výsledku sa napokon spoločne dopracujú. „Ako však povedal jeden známy klasik, len tie cesty vedú dopredu, ktoré sú nebezpečné. My sme na začiatku nevedeli, kam sa dostaneme, kam až ideme... Boli sme v pozícii himalájskeho pútnika, ktorý prišiel do Himalájí, keď začalo pršať a snežiť a sadol si do krčmy, kde sa ho domáci opýtali 'Ty chceš ísť v takomto počasí hore?' A on na to: 'Moje telo tam zatiaľ nevystúpi, ale moje srdce je už tam.' Takto nejako sme túto knihu robili,“ priblížil známy textár.

krst002.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Záležať si však podľa jeho slov dali na každej maličkosti. „V tejto knihe je ukrytých nesmierne veľa detailov, ktoré sme museli jeden po druhom doladiť. Je to kniha z rodu relikvií, ktorá sa uchová ako dar pre ďalšie generácie. Je to kniha, ktorá necestuje niekam do antikvariátu alebo na nejaké ešte horšie miesto, takáto kniha má tú pridanú hodnotu, že zostáva v domácnosti ako cenný artefakt. Myslím, že v tom spočíva jej význam. Je to kniha, ktorú si sám závidím,“ uzavrel Peteraj.

- - Inzercia - -