Dnes je pondelok, 30.január 2023, meniny má: Ema
Čas čítania
9 minutes
Zatiaľ prečítané

V Primaciálnom paláci ocenili OSOBNOSTI BRATISLAVY 2017!

december 05, 2017 - 10:33
Už po desiaty krát mesačník Metropola vyhlásil anketu, v ktorej mohli čitatelia zvoliť OSOBNOSTI BRATISLAVY pre rok 2017. Tentokrát si toto prestížne ocenenie odnieslo osem osobností, ktoré významným spôsobom prispeli ku kultúrno-spoločenskému rozvoju hlavného mesta. Počas slávnostného galavečera sme taktiež pokrstili knižnú prvotinu zástupkyne šéfredaktorky týždenníka Slovenka, Kataríny Hanzelovej.
Foto: 

Čitatelia mesačníka Metropola opäť rozhodli o laureátoch na prestížne ocenenie za ich mimoriadny prínos v našom hlavnom meste. V krásnych a honosných priestoroch Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca si ocenenie OSOBNOSTI BRATISLAVY 2017 odniesli všetci nominovaní, medzi nimi Imrich Béreš, Štefan Bučko, Matej Drlička, Zuzana Kocúriková, Kristína Kövešová , Miroslava Šavelová, Marián Turner a Pavol Chňupa.

Ocenenia im odovzdali riaditeľka vydavateľstva STAR Production Mária Reháková, šéfredaktor časopisu Metropola Maroš Mačuha a umelec Achilles Sdukos, ktorý pre toto podujatie vytvoril krásne ocenenia v podobe sošiek. Všetci ocenení si okrem krásnej sošky odniesli aj dekréty, encyklopédiu od spoločnosti IKAR a víkendový pobyt v Zlatých kúpeľoch Royal Palace Turčianske Teplice.

O prepojení mesačníka METROPOLA s Bratislavou hovorí aj fakt, že záštitu nad podujatím prevzal primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal

Slávnostný program otvorili hrou na klavíri Viktória Reháková a príhovormi riaditeľka vydavateľstva STAR Production Mária Reháková, primátor hlavného mesta Bratislava Ivo Nesrovnal, stabilný partner spoločnosť Hydrotour v zastúpení pána Milka a tiež nový partner podujatia Zlaté kúpele Royal Palace v zastúpení pani Kasardovej. Návštevníci podujatia si taktiež mohli vo vonkajších priestoroch Primaciálneho paláca obzrieť aj nové modely áut značky ŠKODA auto z Danubia Service Bratislava.

collage.jpg

Foto: 
Ramon Leško

collage2.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Viktória Reháková pri úvodnej hre na klavíri

ram_4967.jpg

Foto: 
Ramon Leško

OSOBNOSTI BRATISLAVY 2017

Slávnostné laudatio počas večera predniesol slovenský divadelný, filmový a dabingový herec, recitátor a pedagóg František Kovár.

ram_5034.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Imrich Béreš

Bankár, diplomat, politik, folklorista a vizionár, ktorý vie presne pomenovať nedostatky Bratislavy, oceniť jej pôvaby a má jasnú predstavu o ceste, ktorou by sa mala uberať. Ing. Imrich Béreš sa narodil 5. marca 1962 v Ružomberku. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú – fakultu zahraničného obchodu v Bratislave a Vysokú školu múzických umení v Bratislave – odbor choreografia ľudového tanca . V kultúre pôsobil do roku 1991, potom sa stal riaditeľom sekretariátu a protokolu Kancelárie prezidenta SR (1993 – 1994).

V bankovníctve pôsobí od roka 1994. V rokoch 2001 – 2003 sa aktívne venoval politike (poslanec NR SR, člen viacerých výborov a podpredseda Parlamentného zhromaždenia rady Európy); na jeseň 2003 sa však vrátil do bankovej sféry. Od 1. septembra 2003 bol prokuristom Prvej stavebnej sporiteľne, a. s.; od 1. februára 2004 je predsedom jej predstavenstva. Od roku 2015 je viceprezidentom Slovenskej bankovej asociácie. Od roku 2007 je členom čestného predsedníctva Slovenského paralympijského výboru. Za rozvoj stavebného sporiteľníctva a bankovníctva v Slovenskej republike a za prínos v bankovej kultúre v Slovenskej republike sa v júni 2013 stal laureátom ceny Zlatý Biatec.

Vo voľnom čase sa najradšej vracia k svojej veľkej láske – k folklóru; k jeho záľubám patrí aj golf. Naozajstným relaxom je však preňho pobyt v prírode. Veľa času a energie venuje aj záchrane kultúrnych pamiatok a odhaľovaniu neznámych miest našej histórie. Skrátka renesančný človek – patriot.

ram_5053.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Štefan Bučko

Dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND) a docent na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave Štefan Bučko je taktiež Bratislavským rodákom.
Absolvoval Strednú poľnohospodársko-technickú školu v Malinove a štúdium herectva na Divadelnej fakulte bratislavskej Vysokej školy múzických umení (VŠMU), odbor technika reči, neskôr odbor javiskovej reči a umeleckého prednesu.

Štefan Bučko sa stal aj tvárou udalostí počas nežnej revolúcie. V novembri 1989, keď sa začal štrajk v divadle, stal sa hovorcom štrajkového výboru. V roku 1998 bol členom, neskôr predsedom Rady Slovenskej televízie (STV), nakoniec na túto funkciu abdikoval. Je členom správnej rady Nadácie na podporu Katolíckej univerzity v Ružomberku a laureátom Ceny Fra Angelica Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru za osobný prínos o kresťanské hodnoty v kultúre na Slovensku.

Štefan Bučko bol v rokoch 2006-2010 riaditeľom Činohry Slovenského národného divadla.

Z filmovej tvorby patrí k jeho najúspešnejším úlohám postava Jakuba vo filme Jakub a jeho pán nemeckého režiséra Bodo Fürneisena z roku 1986.

Z divadelných postáv sú to Hotspur v hre Henrich IV. z pera Williama Shakespeara, postava Scipia v dráme Alberta Camusa Caligula, postava Richarda Levie srdce v Goldmanovom Levovi v zime a ďalšie. Jeho manželkou je džezová speváčka Adriena Bartošová.

V súčasnosti je aj súčasťou poroty projektu Návraty Poézie o cenu Andreja Sládkoviča, kde každoročne oceňujú talentovaných recitátorov z celého Slovenska.

ram_5135.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Matej Drlička

Talentovaný mladý muzikant, ktorý je dnes aj známym hudobným manažérom, riaditeľom agentúry Viva Musica sa svojím umením predstavil publiku takmer na celom svete.

Študoval na Konzervatóriu v Bratislave, kde počas štúdia vyhral Súťaž slovenských konzervatórií. V roku 1993 mu bolo udelené štipendium na prestížnej Duquesne University v Pittsburghu v USA a o dva roky neskôr sa zúčastnil na Súťaži mladých interpretov Houstone, kde získal druhé miesto. Po návrate na Slovensko sa Matej, popri štúdiu na VSMU, stal členom Orchestra Opery SND.
Krátko nato odchádza študovať do Francúzska na Konzervatórium v Nice, kde sa stal nositeľom zlatej medaily za hru na klarinete a komornú hudbu. V roku 2001 vyhral prvé miesto na súťaži súčasnej hudby v Ríme (Concorso Internazionale de Valentino Bucchi) a tretie miesto na medzinárodnej klarinetovej súťaži v Seville (Dos Hermanas).
 
Ako orchestrálny hráč účinkoval v takých prestížnych európskych orchestroch, akými sú Bavorská štátna opera v Mníchove, Orchestre de la Suisse Romande v Ženeve, Parížska opera, Orchestre National v Paríži, Orchestre de la Capitole v Toulouse, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo a počas 7 rokov bol stabilným členom Orchestre de Cannes.

ram_5154.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Počas odovzdávania cien vystúpila aj sólistka Tatiana Hajzušová s klavírnym doprovodom Oksany Zvinekovej.

ram_5032.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Kristína  Kövešová

Reportérka televízie Markíza, sa do povedomia verejnosti dostala vďaka svojej odhodlanosti, ktorou sa púšťa do tém, vyžadujúcich si skutočnú odvahu.

Pôvodne neplánovala byť novinárkou. Cestovala po svete a zbierala skúsenosti z ďalekých krajín. No keď vyhlásili konkurz na miesto redaktorky TV Markíza, napadlo jej, že by to mohla byť naozaj zaujímavá skúsenosť. Prišla, videla, zvíťazila. „Hneď som cítila, že som na správnom mieste, intuícia ma nikdy nesklamala“, spomína na svoje začiatky. Televíziu považuje za úžasné miesto, prostredníctvom, ktorého môže pomáhať ľuďom a meniť svet k lepšiemu.

„Byť novinárkou pre mňa nie je prácou, ale poslaním“, sa stalo už doslova jej krédom, ktoré momentálne napĺňa prostredníctvom publicistického magazínu Reflex, kde spracúva prioritne témy z oblasti krimi, venuje sa investigatíve a cestovateľským reportážam. V rámci žurnalistiky získala v roku 2015 Výročnú cenu literárneho fondu.

ram_5118.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Miroslava Šavelová

Riaditeľkou zoologickej záhrady sa stala už pred viac ako štvrťstoročím a tá pod jej vedením doslova prekvitá. Ročne ju navštívi viac ako 300 tisíc návštevníkov, z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Absolventka vysokej školy ekonomickej si spočiatku vôbec nemyslela, že jej osudom sa stanú miesto čísiel exotické a dravé tvory. No keď vďaka úspešnému konkurzu nastúpila na miesto ekonomicko investičnej námestníčky v ZOO bolo rozhodnuté. Po troch mesiacoch ju zriaďovateľ poveril vedením ZOO a  po roku bola riadne vymenovanou riaditeľkou tejto inštitúcie. Externe vyštudovala „Chov exotických zvierat“ v Prahe, aby si doplnila poznatky a vedomosti.

Po svojom nástupe, v roku 1991 našla ZOO v katastrofálnom stave. Chýbali chodníky pre návštevníkov, chýbala značná časť oplotenia, centrálna prípravovňa krmív bola v provizóriu, atď.
Je prácu ocenili návštevníci nielen zo Slovenska, ale aj okolitých krajín, ktoré našu ZOO veľmi radi vyhľadávajú, keďže patrí k najatraktívnejším „ozdobám“ mesta.

Okrem tejto srdcovky má aj ďalšie obľúbené miesta v Bratislave. Relaxuje počas prechádzok v prekrásnom prostredí Železnej studienky, Sade Janka Kráľa,: Bratislava má pre mňa neskutočné čaro a dobíja ma energiou. Život inde si ani neviem predstaviť“, hovorí.

ram_5096.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Marián Turner

Generálny riaditeľ Umeleckého súboru Lúčnica, známy nielen doma, ale aj v zahraničí, kde koncertoval v rámci mnohých hudobných festivalov. Realizoval nahrávky CD (s Istropolis Quintetom) pre vydavateľstvá Musica, Cassablanca Wien, MMC-USA, Diskant i nahrávky pre STV, SRo, ORF, mexickú TV. Významná je i jeho manažérska činnosť, v umeleckom súbore Lúčnica a spolupracoval aj pri projekte vzniku medzinárodného orchestra vo Viedni – United Philharmonic Vienna.

Vyrastal v rodine , ktorej všetci členovia mali pozitívny vzťah k hudbe, divadlu i výtvarnému umeniu. Hudbu vyštudoval, ,no ľudové umenie spoznal až vďaka Lúčnici, ešte počas konzervatóriia. A ako sám hovorí, odvtedy až podnes sústavne spoznáva aký neuveriteľne bohatý, pestrý a krásny folklór Slovensko má. A nie je to len otázka vidieka, ale aj, ktorá bola v dobrom slova zmysle poznačená pozitívnym kultúrnym meštiactvom i správnou dávkou snobizmu a dobrého vkusu.

Svoj vzťah k rodnému mestu vyjadril želaním: „Ak by som mal stroj času, tak by som sa chcel na chvíľu ocitnúť v 9. storočí na Devíne a poďakovať našim vierozvestcom sv. Cyrilovi a Metodovi. Význam a dosah ich diela a misie znamenal doslova duchovnú a kultúrnu revolúciu pre všetky slovanské národy, vrátane nášho.

ram_5078.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Pavol Chňupa

Aké krásne a zároveň ťažké je poslanie lekára, by vedel nám vedel porozprávať, náš ďalší laureát na cenu Osobnosť Bratislavy,  Pán MUDr. Pavol Chňupa.

Už od školských čias inklinoval k prírodným vedám, najmä k fyzike a vzhľadom k úspechom dosiahnutým vo fyzikálnych olympiádach sa prihlásil na štúdium fyziky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po dvoch rokoch štúdia prestúpil na štúdium medicíny na LF UPJŠ v Košiciach a po roku na LF UK v Bratislave. V roku 1986 ukončil štúdium všeobecného lekárstva a nastúpil do vtedajšieho Ústavu kardiovaskulárnych chorôb na Partizánskej ulici, ktorý sa presťahoval na Kramáre a bol premenovaný na terajší názov.

 Je predsedom pracovnej skupiny neinvazívnej kardiológie Slovenskej kardiologickej spoločnosti. Je autorom a spolutvorcom viac ako 30 článkov v domácich i zahraničných odborných časopisoch, vrátane najrenomovanejších svetových kardiologických časopisov. Stál pri zavádzaní viacerých moderných diagnostických metód na Slovensku - najmä transezofageálnej, dobutamínovej, či kontrastnej echokardiografie. 

Je taktiež autorom, prípadne spoluautorom viac ako dvadsiatich článkoch, publikovaných tak v domácej, ako aj v zahraničnej odbornej tlači.

ram_5188.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zuzana Kocúriková

Rodáčka z Bratislavy, herečka Zuzana Kocúriková, právom patrí k najpopulárnejším a najobľúbenejším tváram nášho divadelného a filmového sveta.

Hoci sa v mladosti venovala výtvarnému umeniu a túžila sa stať kostýmovou návrhárkou, zvíťazila múza Tália a ona očarila divákov na filmovom plátne. Ešte pred tým, ako začala študovať na VŠMU debutovala vo filme Zmluva s diablom a o jej profesii bolo rozhodnuté. Talentovaná a neobyčajne krásna herečka doslova zažiarila a jej hviezda dodnes nevyhasla. Práve jej nevšedný pôvab bol dlhoročnou zárukou tejto jej filmárskej prvotiny a predurčil ju do rolí exotických a tajomných krások, ktoré si podmaňovali srdcia divákov. Určite si ju mnohí pamätajú aj z filmov, Muž, ktorý klame, Kolónia Lanfieri a pod. No zahrala si aj úlohy princezien, v rozprávkach Panna a netvor, či Soľ nad zlato.

Po absolvovaní VŠMU v roku 1971 sa stala členkou Slovenského národného divadla, kde s úspechom účinkuje dodnes. Postupne sa z dievčenských postáv prehrala do úloh zrelých žien. Nezabudnuteľnou sa stali jej postavy v snímkach Marta a ja, či Pevnosť.

S manželom, režisérom Petrom Mikulíkom má dcéru Katarínu, ktorá ide v stopách svojej matky a venuje sa výtvarnému umeniu.

Následne slovo prebral zástupca z radov ocenených v minulých ročníkoch Kamil Peteraj, ktorý je jedným z najobľúbenejších a najuznávanejších textárov u nás.

ram_5284.jpg

Foto: 
Ramon Leško

KRST KNIHY

Prekvapením večera bol taktiež krst knižnej prvotiny bývalej šéfredaktorky mesačníka Metropola Kataríny Hanzelovej, ktorá mesačník Metropola viedla celých desať rokov. Kniha dostala názov Kukučkine hniezdo: ,,Časť deja v knihe sa odohráva v kúpeľoch Sklené Teplice, ktoré ma očarili romantikou a históriou. Som nesmierne rada, že som tam mohla byť a aj keď sú to malé kúpele, majú neskutočné čaro,"  prezradila Katka, ktorá je u nás vo vydavateľstve známa tým, že je milovníčkou histórie. 

Knihu pokrstili vodou zo Sklených Teplíc úžasná herečka Mária Kráľovičová a riaditeľka kúpeľov Slavomíra Blahušiaková.

ram_5260.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Čerešničkou na torte bol prednes prvej dámy javiska, energickej Márie Kráľovičovej, ktorá pred očami hostí zarecitovala úryvok z básnickej skladby Marína.

ram_5241.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -