Dnes je utorok, 11.máj 2021, meniny má: Blažena
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Opustili nás legendy: V roku 2017 zomrel Štefan Nosáľ, Marián Varga, Jan Tříska a ďalšie osobnosti

december 30, 2017 - 18:57
V roku 2017 naposledy vydýchlo množstvo významných slovenských aj českých osobností. Zaspomínajte si na nich spoločne s nami...
Foto: 

Zdena Gruberová - 18. január 2017

 Hneď v začiatku roka zomrela popredná slovenská činoherná herečka a dlhoročná členka Činohry SND Zdena Gruberová vo veku 83 rokov. Na javisku Činohry SND, ktorej členkou bola od septembra 1954 do konca roka 1998, stvárnila deväť desiatok postáv - tragické, dramatické, aj komické. „V Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan, aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v dráme Električka zvaná túžba Tennesseeho Williamsa. Všetko sú to náročné dramatické úlohy,“ pripomenula herecké majstrovstvo Gruberovej Izabela Pažítková zo SND.

Róbert Beňo - 1. marec 2017

Bývalý televízny moderátor a politik Robo Beňo zomrel vo veku 54 rokov. Skonal náhle pri hre so synom, keď dostal infarkt. ,,Stalo sa to, keď si zobral najmladšieho syna, išli sa spolu hrať aj s mojou sestrou, mali sme oslavu," uviedla jeho priateľka Lenka Kapustová. Bývalý televízny moderátor skonal v sanitke počas prevozu do nemocnice na bratislavských Kramároch. Záchranári sa ho snažili trikrát resuscitovať, no neúspešne.

Robo Beňo sa stal známym predovšetkým ako moderátor relácií Sito a Sedem s.r.o. V minulosti sa tiež venoval herectvu. Ako politik bol členom strany Priama Demokracia  a taktiež kandidoval za primátora Modry. V minulosti chodil napríklad s Ivanou Christovou, pričom z predchádzajúcich vzťahov mal ešte jedného syna a dcéru. 

Věra Špinárová - 26. marec 2017

Vo veku 65 rokov do hudobného neba navždy odišla legendárna česká speváčka Věra Špinarová. Špinarová skonala v nedeľu 26. marca vo veku 65 rokov po tom, ako v stredu 22. marca skolabovala na koncerte v meste Čáslav. Interpretke sa počas vystúpenia zastavilo srdce. Speváčku následne previezli helikoptérou na jednotku intenzívnej starostlivosti pražskej Fakultnej nemocnice v Motole, kde aj naposledy vydýchla. Smutnú správu v pondelok ráno potvrdil spomínaný Adam Pavlík. 

Štefan Nosáľ - 22. júl 2017

Umelecký vedúci, choreograf a zakladateľ súboru Lúčnica Štefan Nosáľ zomrel vo veku 90 rokov.  Od roku 1949 pôsobil ako sólista súboru Lúčnica. Od roku 1951 súbor viedol ako choreograf a vedúci tanečného súboru. V roku 1980 pôsobil ako profesor na VŠMU. V roku 1984 vydal vysokoškolskú učebnicu Choreografia ľudového tanca. V roku 1975 - 1997 autorsky pripravoval programy súboru Lúčnica, ktorú vyše 50 rokov viedol a formoval. Vytvoril viac ako 200 choreografických diel, tvorba vo filme TV, choreograficky spolupracoval v divadelných súboroch.

Marián Varga - 9. august 2017

Vo veku 70 rokov zomrel hudobník, skladateľ a jedna z najväčších osobností slovenskej kultúry Marián Varga. Začiatkom tohto roka sa Marián Varga dožil okrúhlej sedemdesiatky, ktorú však nemohol osláviť vo veľkom. Už dlhšie obdobie ho poriadne trápilo zdravie. Po problémoch so žalúdkom a k obštrukčnej chorobe pľúc sa pridala rakovina, a aj keď doposiaľ statočne bojoval.

Marián Varga sa narodil 29. januára 1947 v Skalici. Hudba bola s jeho životom spojená už od raného detstva. Od svojich šiestich rokov navštevoval Ľudovú školu umenia a súkromné hodiny u profesora Jána Cikkera. Hru na klavír študoval na bratislavskom konzervatóriu. Po troch rokoch túto školu opustil a stal sa členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral legendárny album Zvoňte, zvonky (1969). Po nezhodách v skupine založil prvú slovenskú artrockovú kapelu, ktorá niesla názov Collegium Musicum. Po jej zániku sa rozhodol pre úlohu osamelého bežca a ako prvý z hudobníkov sa začal venovať konceptu absolútnej improvizácie. Venoval sa aj piesňovej tvorbe, spoločne s Pavlom Hammelom vydali celkovo 5 albumov a skomponovali prvý rockový muzikál u nás - Cyrano z predmestia. 

Jozef Nodžák - 26. august 2017

Známy detský zabávač prehral po dlhých dvoch rokoch statočného boja so zákernou chorobou. Svoje posledné mesiace života prežil na rodnej Orave, kde sa odsťahoval z Bratislavy.

Jozef Nodžák sa narodil v roku 1946 v Slanici. Bol slovenským hercom a najmä detským zabávačom. V 80. rokoch 20. storočia pôsobil ako šéfredaktor vysielania pre deti a mládež a tiež sa spolupodieľal na výchovno-vzdelávacej detskej relácii Detektív Karol.

V 90. rokoch sa stal známy pod pseudonymom Majster N. V detskej relácii Slovenskej televízie Crn-Crn vystupoval ako detský zabávač. Hravou formou realizoval rôzne fyzikálne pokusy. Neskôr uvádzal svoju samostatnú reláciu.

Vladimír Brabec - 1. september 2017

Herec mal dlhodobo problémy so srdcom, a preto sa tiež v poslednom čase radšej venoval fyzicky menej náročnému dabingu. V roku 1974 dostal infarkt priamo na javisku Národného divadla v Prahe. Srdcový kolaps prekonal aj v roku 2002, pričom lekári mu následne voperovali trojitý by-pass. V roku 2015 ho museli hospitalizovať po tom, ako ho srdce zradilo už tretí raz.

Vladimíra Brabca môžu diváci poznať napríklad zo seriálov 30 prípadov majora Zemana (1974 - 1979) či Malý pitaval z velkého města (1982). Zahral si aj v snímkach ako Křížová trojka (1948), Revoluční rok 1848 (1949), Velké dobrodružství (1952), Návštěva z oblak (1955), Poslední růže od Casanovy (1966), Kapitán Korda (1970), Svatby pana Voka (1970), Tajemství velikého vypravěče (1971), Z pekla šťastie (1999), Z pekla šťastie II (2001) či Příběh kmotra (2013).

Jan Tříska - 25. september 2017

Legendárny český herec Jan Tříska (†80) zomrel po tom, čo od soboty ležal v umelom spánku. Osudným sa mu stal záhadný pád z Karlového mosta do Vltavy. Aj napriek tomu, že ho dvaja muži z výletnej lode po piatich minútach z vody vytiahli, herec ležal od soboty vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti a svoj boj o život, žiaľ, prehral. 

Jan Tříska po absolvovaní DAMU v Prahe účinkoval v Národnom divadle, v Divadle Za branou a v Mestských divadlách pražských. V roku 1977 emigroval. Medzi najznámejšie snímky, v ktorých si zahral, patria Obecná škola, Po strništi bos, Radúz a Mahulena, Kde alibi nestačí a množstvo ďalších. Na konte mal tri nominácie na České levy.

Květa Fialová - 26. september 2017

Vo veku 88 rokov do hereckého neba odišla legendárna česká herečka Květa Fialová, ktorá ležala na jednotke intenzívnej starostlivosti kardiologickej kliniky v Prahe. Rodáčku zo slovenskej obce Veľké Dravce, ktorá mala Alzheimerovu chorobu, trápili aj problémy so srdcom.

Květa Fialová sa narodila 1. septembra 1929. Vyštudovala Janáčkovu akadémiu múzických umení (JAMU) v Brne. Po škole vystriedala niekoľko divadiel, bola tiež členkou divadla v Martine a v roku 1958 ju angažoval Jan Werich do pražského Divadla ABC. Popularitu jej priniesla postava Tornádo Lou vo filme Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964).

Účinkovala tiež v televízii a mnohých ďalších filmoch ako napríklad Fantom Morrisvillu (1966), Partie krásného dragouna (1970), Babička (1971), Adéla ještě nevečeřela (1977), Příliš hlučná samota (1994), Všichni moji blízcí (1999) alebo Účastníci zájazdu (2006).

FOTO: archiv, Ramon Leško, SITA, TV BARRANDOW

- - Inzercia - -