Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

ČR: Prvé kolo prezidentských volieb vyhral Zeman

január 13, 2018 - 18:22
Prezidentské voľby v Českej republike vyhrala súčasná hlava štátu Miloš Zeman. Nepodarilo sa mu však prekonať päťdesiatpercentnú hranicu, voľby budú mať preto druhé kolo.

Sedemdesiattriročný Zeman získal podľa takmer konečných výsledkov 38,58 percenta hlasov, na druhom mieste skončil bývalý predseda Akadémie vied Českej republiky Jiří Drahoš s 26,59-percentnou podporou. Na tretej priečke sa umiestnil bývalý diplomat a manažér Pavel Fischer so ziskom 10,2š percenta hlasov. Nasledujú podnikateľ Michal Horáček (9,17 percenta hlasov), lekár Marek Hilšer (8,83 percenta hlasov) a expremiér Mirek Topolánek (4,3 percenta hlasov). Zvyšní traja kandidáti nezískali ani dvojpercentnú podporu. Volebná účasť v prvom kole dosiahla takmer 62 percent.

Miloš Zeman a Jiří Drahoš sa stretnú v druhom kole, ktoré sa uskutoční 26. a 27. januára. Podľa posledných prieskumov verejnej mienky má Drahoš v druhom kole šancu Zemana poraziť. Podporu mu už prisľúbili Fischer, Horáček, Topolánek i Hilšer.

Český prezident sa volí priamo na päťročné funkčné obdobie. Prvým priamo zvoleným prezidentom Českej republiky je Zeman, ktorý vyhral prezidentské voľby v roku 2013. Jeho mandát vyprší 8. marca.

Foto: (AP Photo/Petr David Josek)

- - Inzercia - -