Dnes je streda, 25.november 2020, meniny má: Katarína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Skupina HEX: Stále spolu

január 22, 2018 - 15:34
Už to nie sú žiadne uchá. Chalani z Hexu sú spolu na scéne 27 rokov, sú to otcovia dovedna šiestich detí, na konte majú desiatky hitov, stovky koncertov. Ich dobrá nálada a pohoda, ktorá medzi nimi vládne, je miestami až podozrivá. Ako to majú s ponorkovou chorobou, ako vnímajú svoje nové začiatky a na čo sa už cítia starí?

Sediac obkolesená štyrmi zohratými parťákmi a hudobníkmi som sa v závale ich interného humoru a svojského doťahovania občas strácala, ale absolútne mi to neprekážalo. Hexáci sú svojskí, príjemní muži, každý z nich už má čo-to za sebou a sú dosť starí na pózy a prázdne, nič nehovoriace klišé. Na scéne sú takmer tri desaťročia, toľko nevydrží drvivé množstvo partnerstiev či manželstiev. Ako sa to podarilo im? „V prvom rade sme mali na seba šťastie. Ani jeden z nás nie je povaha neznesiteľná. V mnohom sme rozdielni, ale to je dobre, pretože to robí kompaktný celok. Keby sme boli všetci rovnakí, asi by sme neurobili nič, pretože by sme si len hladkali egá. Navyše, každý má v kapele svoju funkciu. Tomáš Yxo Dohňanský je manažér, Peter Ďuďo Dudák je vyštudovaný hudobník a skladateľ, teda skladá, Tibor Tibike Szabados je výborný bubeník a popri tom rád nakrúca, režijne má na svedomí pár klipov, ktoré sa stretli s veľkým úspechom. No a ja píšem texty a trošku aj skladám. Myslím, že niečo ako ponorku ani nemáme, a že sa občas pohádame? Nie je nič lepšie ako dobrá hádka, ktorá prečistí vzťahy a uvoľní napätie,“ hovorí Martin Fefe Žúži.

„Samozrejme, občas sú dni, keď si od seba potrebujeme oddýchnuť, no kedysi sme spolu trávili aj dovolenky, ale to bolo v časoch, keď sa ešte v lete toľko nehralo po festivaloch. No raz za čas sa nám podarí urobiť si pánsku jazdu a vyrazíme, napríklad do Chorvátska na loď. To si zopakujeme asi aj tento rok,“ dodáva Yxo.

... a perina letela z okna

Pri otázke, ktorý z nich je najväčší puntičkár, prichádza urehotaná spŕška doťahovaní. Dozvedám sa, že najväčší poriadok vo veciach a v kufríku s hudobným náčiním má Yxo, Ďuďo má záľubu v dokonalom zvuku a hudbe, Tibike vraj dobre varí a rád vysáva, aj preto ho občas prezývajú „Matec“. Aj po rokoch sa ako kapela presúvajú na koncerty v jednom aute, v ktorom platí ustálený zasadací poriadok. „Ja s Ďuďom sedíme v strede, za nami na celej lavici leží a podriemkava Yxo, vedľa šoféra je Tibike, ktorý občas plní funkciu navigátora. Vďaka nemu sme sa už párkrát ocitli úplne mimo normálnej trasy, raz takmer až na Ukrajine a raz sme si cestou nechtiac urobili odbočku do tokajskej oblasti,“ smeje sa Fefe. „A tak sme aspoň ochutnali dobré vínko a videli pekný kraj. Toto je jedna z pekných vecí na hudobníckom živote,“ dopĺňa Yxo...

Foto: Braňo Šimončík

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Slovenka 03/2017!

- - Inzercia - -