Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

ČR: V prezidentských voľbách zvíťazil Miloš Zeman

január 27, 2018 - 17:15
Český prezident Miloš Zeman obhájil vo voľbách svoju funkciu. Sedemdesiattriročná hlava štátu získala po zrátaní takmer všetkých hlasov takmer 52-percentnú podporu voličov a porazila tak svojho oponenta, bývalého predsedu Akadémie vied Českej republiky Jiřího Drahoša. Ten získal vyše 48 percent hlasov. Účasť vo voľbách dosiahla viac ako 66 percent.

Pre Zemana, ktorý je prvou priamo zvolenou hlavou Českej republiky, je to druhá výhra v prezidentských voľbách. Po prvý raz sa tak stalo v roku 2013. Druhé päťročné funkčné obdobie Zemanovi začne 8. marca, keď zloží prezidentský sľub.

Podľa výsledkov Zeman v druhom kole volieb zvíťazil v desiatich krajoch Českej republiky, zatiaľ čo Drahoš v štyroch, vrátane Prahy. Prezident získal vo voľbách dovedna 2,8 milióna hlasov, čo je viac ako pred piatimi rokmi. Vtedy ho podporilo 2,7 milióna voličov.

Jiří Drahoš sa už verejne vyjadril na margo výsledkov volieb. Šesťdesiatosemročný akademik zagratuloval Zemanovi k víťazstvu a poďakoval ľuďom, že išli voliť. Zároveň uviedol, že aj keď nezvíťazili, neznamená to pre neho a jeho podporovateľov prehru. Oznámil, že plánuje zostať vo verejnom živote a nevylúčil svoju účasť v ďalších voľbách, či už prezidentských alebo senátnych.

- - Inzercia - -