Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Chcete mať pekný, svieži trávnik?

január 28, 2018 - 21:14
Aj keď je zima pre mnohé rastliny obdobím pokoja a oddychu, predsa len treba dodržiavať isté pravidlá, aby sme na jar neboli nepríjemne prekvapení. Dvojnásobne to platí o trávniku. Veď predsa chceme, aby aj po zime vyzeral pekne a sviežo.
Foto: 
Shutterstock

Trávnik pri dome či chalupe nám slúži všestranne. Plní estetickú úlohu, rekreačnú i hygienickú – dokáže zachytiť prach i exhaláty, produkuje kyslík, zvlhčuje vzduch, znižuje teplotu, dokáže stlmiť zvuk a vylepšuje celkovú mikroklímu. Navyše, jeho zelená farba nás upokojuje a pôsobí protistresovo. Takže keď sa nás trávnik na jar pomyselne opýta, čo sme preň urobili v zime, mali by sme mať fundovanú odpoveď.

Pozor na zaťažovanie trávy

V prvom rade by sme nemali trávnik zaťažovať najmä počas silnejších mrazov či odmäku. Ak napadne ľahký sneh, pod ním je tráve dobre. Hlavne, ak bola pôda už primerane zamrznutá. Mali by sme však dávať pozor a príliš po nej nešliapať, pretože by sme vrstvy snehu utlačili a po odmäku by sa ku koreňom nedostal vzduch.

Pod snehom, najmä ak pôda nie je premrznutá, sa vytvára mikroklíma, ktorá je živnou pôdou pre rozvoj hubových chorôb. Totiž teplota i vlhkosť pod snehom sú vyššie, než na voľnej ploche. Najčastejším ochorením býva pleseň snežná, v dôsledku tohto ochorenia zostávajú po zime na trávniku žlté neestetické lysiny. Preto netreba po trávniku ani chodiť, ale ani odstraňovať z neho sneh. Ak predsa len pleseň trávnik napadne, miesto prečešeme hrabľami, a tak zabezpečíme prístup slnka i vzduchu k miestu infekcie. Pokiaľ je dobré počasie, môžeme vykonať ochranný postrek fungicídnym prostriedkom.

Pozor treba dávať aj pri odhŕňaní snehu z chodníkov. Práve preto, aby sme trávnik nezaťažili či neutlačili, sneh neodhadzujeme na jednu kopu, ale mali by sme sa usilovať ho rozhadzovať rovnomerne. Kopa snehu na jednom mieste by svojou hmotnosťou trávniku vôbec neprospela.

Trávniku škodí ľad

Ak mrzne, ale nie je sneh, trávnaté steblá sú veľmi krehké a tým aj zraniteľné. V tomto prípade takisto netreba po trávniku chodiť, pretože by sa polámali. Najmä mladý trávnik môže poškodiť aj ľad. Voda totiž zamŕzaním zväčšuje svoj objem, čím posúva pôdne agregáty – čiže zrná a hrudky rôzneho priemeru – a môže tak dôjsť k pretrhnutiu mladých korienkov trávy. Pozor treba dávať aj vtedy, ak na zľadovatený povrch trávnika dopadajú priame slnečné lúče. Teplota je ešte príliš nízka, aby sa ľad roztopil, a tak funguje ako lupa. Tým môže dôjsť k spáleniu stebiel. Na narušenie ľadovej vrstvy treba použiť napríklad Verti Drain, stroj, ktorý naruší a popraská ľadovú vrstvu. Ľad sa síce úplne odstrániť nedá, pretože trávnaté steblá sú primrznuté k ľadovej vrstve, ale porušením ľadu sa umožní prinajmenšom prístup vzduchu a zabráni uduseniu trávy.

Ak teplota dlhodobo vystúpi v hĺbke 5 centimetrov nad 5 °C, znamená to začiatok vegetácie trávnika. Najmä minuloročné korene začínajú pracovať, prijímať vodu a živiny. Tie posúvajú do listov, v ktorých sa začína rozbiehať fotosyntéza a začínajú získavať sviežu zelenú farbu. Tento stav zvyčajne pozorujeme v marci, ale vzhľadom na čoraz miernejšie zimy, nastáva aj skôr. V tejto situácii, v závislosti od vlhkosti zeme, je dobré urobiť vertikutáciu špeciálnym strojom a pohnojiť organickým hnojivom na zlepšenie dlhodobej kondície trávnika. Vertikutácia nám pomôže zlepšiť prístup vzduchu, tepla a svetla, zvýšiť priesak vody a živín ku koreňom, ako aj zlikvidovať plytko koreniace buriny.

- - Inzercia - -