Dnes je streda, 25.november 2020, meniny má: Katarína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Týždenník SLOVENKA oslavuje 70 rokov: Ako sme išli s dobou?

február 06, 2018 - 09:25
Váš obľúbený týždenník Slovenka tento rok oslavuje krásnych 70 rokov. Jej prvé číslo vyšlo pred sedemdesiatimi rokmi, 20. februára 1948.

Na titulke je dievčatko z Detvy, ktoré fotograf v krásnom kroji vyfotil na folklórnych slávnostiach. Po identite dievčatka a po jej príbuzných už dlhší čas pátrame, oceníme, ak nás niekto na nich upozorní.

K čitateľkám Slovenka prichádzala dvakrát mesačne, vždy v piatok na šestnástich stranách. O rok, po spojení s časopisom Živena už má o osem strán viac a náklad tritisíc kusov. Od roku 1951 je Slovenka krajšia, stáva sa obrázkovým týždenníkom. Patrí Slovenskému zväzu žien a počet čitateliek stále rastie. Redaktorkám sa darí vyberať a spracovávať témy tak, že oslovujú už viac ako dvadsaťtisíc fanúšičiek. V roku 1965 dosiahla Slovenka ako prvá medzi časopismi náklad dvestotisíc výtlačkov a dodnes platí, že obrázkové časopisy majú najradšej ženy.

O rok už nie sú stránky len čierno-biele, časopis prechádza na farebnú ofsetovú tlač. Od roku 1968 je Slovenka dvojnásobne hrubá, vychádza na tridsiatich dvoch stranách. Ženy v nej nachádzajú nielen recepty a rady na výchovu detí, ale aj informácie o dianí vo svete a portréty profesionálne úspešných žien. Náklad rastie, v roku 1978 má už náklad 232 tisíc a je najúspešnejším obrázkovým časopisom na Slovensku.

Po osamostatnení sa Slovenska vzniká v roku 1993 akciová spoločnosť Živena, ktorej jediným akcionárom je Únia žien Slovenska. Vydáva Slovenku naďalej a v konkurenčnom prostredí, keď na trh prichádzajú aj mutácie úspešných zahraničných časopisov z veľkých vydavateľských domov, si časopis slovenských žien drží suverénne víťazstvo. V roku 1996 sa predá každý týždeň štvrť milióna výtlačkov. Slovenka je najčítanejším slovenským obrázkovým časopisom. Má sto strán a je veľmi úspešná aj inzertne. K jej popularite prispieva množstvo aktivít, do ktorých časopis zapája svojich čitateľov. V deväťdesiatych rokoch sa v časopisoch objavujú rôzne rebríčky popularity, ale prvenstvo patrí Slovenke. V roku 1990 vyhlásila redakcia anketu Osobnosť roka a na slávnostných vyhláseniach sa odvtedy stretávali špičkoví politici, umelci, športovci a celebrity. Anketa Otec roka je vôbec najstaršou, dočkala sa dvadsiatich siedmich ročníkov! Slovensko vtedy bavilo aj každoročné vyhlasovanie Supersvokry či Kráľa starých mládencov.

Slovenka v súčasnosti organizuje anketu Slovenka roka

ram_0745.jpg

Foto: 
Ramon Leško

...a ďalšiu výnimočnú anketu Otec roka

ram_3689.jpg

Foto: 
Ramon Leško

V roku 2005 Slovenka mení majiteľa, zaniká vydavateľstvo Živena. V roku 2007 sa Slovenka stáva jedným z produktov vydavateľského domu STAR Production.

Slovenka prežila rôzne obdobia, dosiahla obrovskú podporu čitateliek a v istých obdobiach náklad, o ktorom môžu dnešné noviny iba snívať. Čitatelia sa ňu obracali aj ako na posledné možné miesto, keď mali pocit, že inštitúcie ich problémy neriešia spravodlivo. Slovenka bola vždy časopisom celých rodín, nachádzali v nej inšpiráciu, múdrosť aj povzbudenie.  

- - Inzercia - -