Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

K jubileám Petipu a Stodolu otvoria výstavy v Slovenskom národnom divadle

marec 13, 2018 - 11:52
Návštevníci novej budovy národného divadla si môžu v jej priestoroch pozrieť výstavy venované osobnostiam histórie divadla – majstrovi klasického baletu Mariusovi Petipovi a slovenskému dramatikovi Ivanovi Stodolovi.

Okrúhlych 130 rokov narodenia významnej osobnosti slovenskej drámy Ivana Stodolu pripomenie výstava, ktorú pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom (SND). Expozíciu nazvanú Majster slovenskej drámy (Stodolova dramatika na slovenských javiskách) slávnostne sprístupnia dnes o 17:00 vo foyer Činohry SND na 3. poschodí novej budovy národného divadla na Pribinovej ulici v Bratislave. Ako informovali z Divadelného ústavu, výstava sa zameriava na významné Stodolove dramatické diela a ich inscenovanie v našich profesionálnych divadlách. Jej prípravu a vizuálnu podobu mala na starosti Viera Burešová.

Slovenský lekár, dramatik a spisovateľ Ivan Stodola (10. marca 1888, Piešťany -26. marca 1977, Piešťany) sa do dejín slovenskej drámy zapísal ako autor spoločenskej komédie, spoluautorom slovenskej historickej drámy a ako autor, ktorý rozvíjal tradíciu hier z ľudového prostredia. „Pre jeho tvorbu bola charakteristická vecnosť a prostota v konaní postáv, ktorá sa prenášala aj do ich vzťahov a postojov. Vnútornú inšpiráciu dramatik čerpal predovšetkým z kresťanských duchovných zdrojov. V jeho dramatike sa prejavovala vierou v ľudskú spravodlivosť a tiež v konečné víťazstvo pravdy,“ priblížil Stodolov dramatický rukopis v tlačovej správe k výstave Divadelný ústav. Pripomenul zároveň často inscenované Stodolove diela, ako najmä Čaj u pána Senátora a Jožko Púčik a jeho kariéra. „K významným dramatikovým hrám patria tiež pastierska hra Bačova žena a historická hra Marína Havranová, ktoré viacerí profesionálni režiséri inscenovali naprieč slovenskými divadlami,“ dodal Divadelný ústav.

Okrem Stodolu pripomína Divadelný ústav a SND v novej budove národného divadla i tvorbu majstra klasickej baletnej tvorby Mariusa Petipu. Na výstave nazvanej Francúzska noblesa a ruská veľkoleposť/ Marius Petipa na slovenských baletných scénach ponúka prierez vývojom veľkých baletných inscenácií Petipu u nás. Výstava je v novej budove SND prístupná od nedele 11. marca. Otvorili ju v deň 200. výročia narodenia Mariusa Petipu (11. marca 1818 - 14. júla 1910) a zároveň v deň premiéry novej inscenácie Petipovho baletu Esmeralda v Balete SND. Pod novou verziou monumentálneho baletu Esmeralda je podpísaný významný ruský choreograf Vasilij Medvedev a baletný majster a choreograf Stanislav Fečo. Baletný súbor Štátneho divadla v Košiciach pripravuje pri príležitosti tohto významného výročia na 23. marca premiéru nového spracovania baletu Labutie jazero v réžii a choreografii renomovanej osobnosti svetového baletu Vladimíra Malakhova, avizoval Divadelný ústav v tlačovej správe k výstave. Autormi koncepcie výstavy sú Monika Čertezni z Divadelného ústavu a dramaturgička Baletu SND Eva Gajdošová. Grafický návrh pripravila Viera Burešová.

„Výstava reflektuje najmä baletné tituly Mariusa Petipu, ktoré boli uvádzané na scénach v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, v Štátnom divadle v Košiciach a v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Na dobových materiáloch a fotografiách sú zachytené významné baletné osobnosti, choreografi a baletní umelci spolu so scénickými a kostýmovými návrhmi výtvarných umelcov, ktorí inscenáciám dodávali osobitý vizuálny tvar,“ priblížil výstavu Divadelný ústav.

- - Inzercia - -