Dnes je piatok, 30.júl 2021, meniny má: Libuša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Český umelec Josef Duchan svojimi kresbami vdýchol život majestátnemu Bratislavskému hradu

máj 24, 2018 - 12:38
Obrazy vznikajúce ako zachytenie rýchleho sveta priamo na plátno, papier či dokonca servítku. Taká je najnovšia vernisáž Josefa Duchana LIVE (v priamom prenose). Český grafik a maliar v týchto dňoch svojimi krehkými kresbami vdýchol život majestátnemu Bratislavskému hradu, ktorý nimi bude žiť do polovice júna.
Foto: 

JOSEF DUCHAN sa profesionálne venuje výtvarnému umeniu už štvrťstoročie, ku ktorému rátame aj štúdium v ateliéry Vladimíra Kokolia na pražskej Akadémii výtvarných umení. Svoje originálne obrazy už vystavoval na mnohých miestach, no v týchto dňoch prichádza premiérovo do Bratislavy, aby sme jeho umenie spoznali aj u nás.

duchan.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Farebné, originálne, špecifické

Na západnej terase bratislavského hradu sú medzi desiatkami vystavených ukážok okrem krezieb z posledných dvoch rokov odprezentované aj úplne nové, krehké kresby. Ich originalita tkvie nielen v spôsobe ich vzniku a materiálovom spracovaní. Je to predovšetkým špecifická citlivosť autora k vzruchom prichadzajúcim z okolitého sveta, ktoré rezonujú na plochách jemne zaplnených čiarami.

duchan007.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Kresby vznikali počas ciest

Vernisáž LIVE prináša diela, ktoré autor vytvoril na cestách, počas ktorých rýchlo zachytil atmosféru miest, koncertných siení, divadla a všetkého, čo v ňom vyvolalo emóciu.  Sú výpoveďou o živote a tempe, akým ho nie len výtvarník, ale aj celá súčasná spoločnosť žije. Práve preto sú kresby zachytené oboma rukami a využívajú najrôznejšie techniky - od pastelov až po fixy. Pre rýchly svet, ako hovorí sám Josef, jedna technika a ruka nestačí.

duchan008.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

O svojej jedinečnej výstave nám porozprával sám Josef Duchan.

JOSEF DUCHAN: Vernisáž na bratislavskom hrade

Autor: 
Tomáš Hanzlík

Kurátorom výstavy sa stal kritik umenia Marek Pokorný, ktorý prezradil, ako vníma Josefovu tvorbu. 

Vernisáž obrazov Josefa Duchana: Kurátor Marek Pokorný

Autor: 
Tomáš Hanzlík

Na vernisáži nechýbala ani Josefova manželka, pani Erika Duchanová, ktorá nám porozprávala o tom, ako sa žije po boku umelca, ako spoločne trávia voľný čas či ako ona sama vníma umenie.

Erika Duchanová o tvorbe Josefa Duchana

Autor: 
Tomáš Hanzlík

Vernisáž prišlo podporiť množstvo významných ľudí spoločenského diania zo Slovenska aj Čiech, medzi nimi aj riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková s manželom. 

duchan022.jpg

Foto: 
Ivan Medveď

Vernisáž JOSEFA DUCHANA si bude na západnej terase Bratislavského hradu otvorená do 11.06. 2018

- - Inzercia - -