Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Víťazka súťaže Maľba Žofia Dubová pozýva na autorskú výstavu

jún 06, 2018 - 12:48
Mladá talentovaná výtvarníčka Žofia Dubová, aktuálna držiteľka prestížneho ocenenia Nadácie VÚB Maľba, pripravuje v spolupráci s bratislavskou DOT. Contemporary Art Gallery výstavu s názvom Čakanie na diaľku. Prezentuje ňou najnovšiu tvorbu vrátane diel veľkoformátových kresieb, akvarelov a objektov zo skla. Výstava Žofie Dubovej je prístupná odbornej aj širokej verejnosti bezplatne od 14. júna do 17. júla 2018.
Foto: 

Výstava Čakanie na diaľku predstavuje pre absolventku bratislavskej VŠVU Žofiu Dubovú príležitosť prezentovať pre ňu nové formáty výtvarného vyjadrenia, pri čom využíva aj rôznorodé techniky a materiály. V rámci témy pracuje nielen s maľbou na plátne či akvarelmi, ale svoje zastúpenie tu majú aj veľkoformátové, takmer 3 metre široké kresby a práce so sklom. Diela Žofie Dubovej pre výstavu skompletizovala kurátorka zaoberajúca sa súčasným umením Barbora Komarová. „V tematickej rovine Žofiu dlhodobo zaujíma krajina, ktorá je síce inšpirovaná tou skutočnou, avšak v jej tvorbe je zobrazená cez jej osobné prežívanie a spomienky. Inšpirovaná zahraničnými pobytmi sa v aktuálne prezentovanej tvorbe sústreďuje aj na oceán, na túto zdanlivo nekonečnú vodnú plochu a vlny, ktorých monumentalita, sila, no zároveň nestálosť, ju fascinujú. Svoje myšlienky a pocity nielen z tohto živlu, ale aj z prírody vo všeobecnosti, zachytáva pomocou poetických zápiskov, časť ktorých sa následne ocitá aj na jej výtvarných dielach,“ charakterizuje tvorbu mladej autorky Barbora Komarová.

Žofia Dubová pracuje vo svojich dielach dlhodobo s formálnymi prvkami, ktorými sú najmä horizont a hrana – všeobecne marginálny prvok obrazov, ktorý však autorka posúva do popredia. Skúmaniu hrany sa venuje aj v aktuálnej tvorbe. „Vo svojich úvahách sa snažím pokračovať, posúvať ich do nových rovín a využívať pri tom rozličné výtvarné techniky. Som rada, že aj víťazstvo v súťaži Maľba mi prinieslo nové možnosti a prostriedky pre experimentovanie, čo mi dodáva väčšiu slobodu v umeleckej tvorbe. Aj vďaka tomu som si mohla dovoliť v relatívne krátkom čase v spolupráci s galériou DOT. zorganizovať túto autorskú výstavu,“ hovorí.

Iniciátorom zorganizovania výstavy je bratislavská DOT. Contemporary Art Gallery, ktorá sa špecializuje na prezentáciu diel mladej generácie už etablovaných slovenských výtvarníkov. „Máme radi umenie a s osobným zanietením a zárukou profesionality prinášame len to najlepšie. Žofiu Dubovú vnímame ako progresívnu a vizionársku mladú autorku, ktorá cieľovedome postupuje vo svojej autorskej tvorbe. Sme radi, že sa podarilo dostať to najlepšie z jej aktuálnej tvorby do priestorov našej galérie, ktorej poslaním je približovať širokej aj odbornej verejnosti súčasnú slovenskú maľbu,“ hovorí majiteľka DOT. galérie Zuzana Danková. Galéria na Lazaretskej ulici v Bratislave je unikátna taktiež tým, že okrem výstavnej činnosti hľadá aj nové kreatívne formy, ktorými pomáha mladým slovenským výtvarníkom dostať ich diela do povedmia teoretikov, kurátorov aj zberateľov nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. „S cieľom zviditeľniť mladé slovenské umenie sa chystáme tento rok po prvýkrát ako prvá galéria svojho druhu u nás zúčastniť prestížneho veľtrhu v Paríži. Kvalitné diela medzi potenciálnych zákazníkov mladých umelcov sa snažíme dostať aj spolouprácou s architektami a interiérovými dizajnérmi,“ vysvetľuje princíp fungovania start-up galérie Zuzana Danková. 

Prihlasovanie do Maľby 2018 trvá do 17. júna

Nadácia VÚB, ktorá podporuje myšlienku autorskej výstavy aktuálnej držiteľky ocenenia Maľba Žofie Dubovej, dáva príležitosť zapojiť sa do 13. ročníka tejto prestížnej súťaže ďalším profesionálnym maliarom do 35 rokov. „Je skvelé, že mladým maliarom, ktorých pomohla zviditeľniť aj naša súťaž, sa otvárajú dvere galérií a záujem o ich tvorbu rastie. Veríme, že aj príbeh Žofie Dubovej pomôže inšpirovať ďalšie maliarske talenty, ktoré sme pripravení podporiť tento rok,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch. Nadácia VÚB v rámci iniciatívy „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ prerozdelí opäť finančnú odmenu 20-tisíc eur medzi troch mladých maliarov. Kvalitu a nezávislosť hodnotenia prihlásených diel zabezpečí medzinárodná porota zložená z popredných európskych výtvarných umelcov, teoretikov, kurátorov, galeristov ako aj pedagógov. Umelci s ukončeným výtvarným vzdelaním, ktorí sa venujú médiu maľba, môžu prihlásiť svoje práce v rámci prebiehajúceho výberového konania cez webovú stránku www.malbaroka.sk ešte do 17. júna 2018.

Viac informácií o tvorbe aktuálnej víťazky súťaže Maľba Žofie Dubovej prináša aj v rozhovor s ňou publikovaný v novom online magazíne Nadácie VÚB Srdcovky.

- - Inzercia - -