Dnes je nedeľa, 23.január 2022, meniny má: Miloš
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Tieto legendy už žiaria na Filmovom chodníku slávy: Aké emócie so sebou nieslo odhaľovanie dlaždíc?

jún 15, 2018 - 20:18
Dlaždicu na Filmovom chodníku slávy od včerajšieho dňa zdobí už deväť významných hereckých mien. Prijali ju rôzne - s pokorou, slzami v očiach, úsmevom na tvári, či kľačaním a bozkávaním zeme... Vráťte sa spoločne s nami na začiatok a zaspomínajte si na hercov a herečky, ktorých mená budú už navždy vsadené do Chodníka slávy pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava a budú pripomínať budúcim generáciam velikánov slovenského divadelníctva a kinematografie.
Foto: 

Rok 2009 sa už navždy zapíše do histórie Bratislavy. V tomto roku totiž pani Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR production založila tradíciu Filmového chodníka slávy, ktorý dnes zdobí už deväť úžasných dlaždíc s podpismi významných umeleckých osobností Slovenska. Ako sama prezradila, v tom čase si nemyslela, že by z tejto myšlienky vznikla takáto udalosť. ,,Som nesmierne rada, že tento projekt vznikol, pretože je to projekt pre budúce generácie. V tomto filmovom chodníku sú uložené dlaždice takých hercov, ktorí ovplyvnili vývoj slovenského divadelníctva aj kinematografie," hovorí pani Reháková, ktorá od založenia projektu stála po boku každého jedného z nich a tešila sa spoločne s nimi z tohto významného ocenenia, ktoré veríme, bude ľuďom ešte roky pripomínať veľké osobnosti našich dejín.

Rok 2010 Ladislav Chudík

„Je tu celé moje meno, ktoré som špeciálne trénoval, pretože dovtedy som sa podpisoval skrátene. Prisahám, že som sa podpísal bez nároku na honorár,“ vyjadril sa s humorom jemu vlastným v roku 2010 pri odhalení dlaždice pán Chudík. A potom už vážne dodal: „História slovenskej kultúry vo filme je ešte máloveká a pristane nám, keď môžeme robiť nielen festivaly a chodníky slávy, ale aj filmy,“ povedal herec a vyjadril potešenie, že sa na Slovensku sa opäť nakrúcajú filmy. „Vážim si tento akt a ďakujem tým, ktorí rozhodli o tom, že som sa dostal na toto miesto. Nech bude tento chodník dlhý a nech sa na Slovensku nakrúti ešte veľa, veľa filmov,“ zaželal svojim kolegom aj divákom. 

Majster Chudík navždy ostane v našich srdciach ako doktor Sova zo seriálu Nemocnica na okraji mesta. Počas svojej kariéry si zahral vo filmoch o Slovenskom národnom povstaní Vlčie diery, Pieseň o sivom holubovi. No jednu z najvýraznejších úloh stvárnil v snímke Paľa Bielika Kapitán Dabač. Uznávaný herec, dlhoročný člen Činohry SND, nás navždy opustil v roku 2015.

Rok 2011 Mária Kráľovičová

Keď sa úžasná herečka Mária Kráľovičová dozvedela, že jej bude v roku 2011 odovzdaná dlaždica na Filmovom chodníku slávy, povedala: ,,V prvej chvíli som si pomyslela – bože, koľko kolegov z mojej generácie, ktorí už nie sú medzi nami, by si také ocenenie zaslúžilo. Bagar, Meličková, Pántik, Valach, Gregor, Zachar, Machata, Mistrík... A potom ma zaplavila vlna radosti, že tak ako – verím – zanechám svoju stopu vo vesmíre, zanechám ju aj na zemi, v centre krásneho mesta."

Marína, ako ju všetci volajú, patrí medzi žijúce legendy slovenského divadla. V roku 1957 sa stala prvou slovenskou televíznou herečkou, s Elom Romančíkom sa objavila v snímke Do videnia, Lucienne! Je významnou predstaviteľkou zlatej hereckej generácie. Napriek tomu, že má 91 rokov, stále hrá v divadle, vždy srší energiou a rozdáva optimizmus.

Rok 2012 Jozef Adamovič

Zosnulý manžel herečky Božidary Turzonovovej, legenda slovenského divadelníctva Jozef Adamovič pri kladení dlaždice prekvapil všetkých prítomných a vyslúžil si veľký potlesk, keď si k nej kľakol a pobozkal ju. Ako sám v tom čase povedal, toto ocenenie mu dodalo množstvo energie a životného elánu: ,,Nemôžem povedať, že by začal nový život, ale musím to povedať verejne... Dalo mi to toľko energie, že som si uvedomil, že bolo by dobré začať vo svojom veku tretí vek."

Celé Slovensko si tohto herca navždy zapamätá ako Mórica Beňovského zo seriálu Vivat Beňovský! Tento trinásťdielny seriál sa dočkal veľkého úspechu, rovnako aj jeho hlavný predstaviteľ. Jozef Adamovič zomrel  v roku 2013 po dlhodobejších zdravotných ťažkostiach.

Rok 2013 Štefan Kvietik

Dojatý herec sa počas odhaľovania dlaždice niekoľkokrát poďakoval svojim fanúšikom i kolegom vrátane prítomných Márii Kráľovičovej a Ladislava Chudíka. ,,Nečakal som, že budú svedkami mojej drobnej oslavy a pocty a hlboko si vážim, že sú to oni, kto sú prítomní v tejto chvíli," vyhlásil  v roku 2013. Nezabudol ani na ostatných hercov z Mestského divadla P. O. Hviezdoslava. ,,Keby všetci, ktorí účinkovali v tomto divadle, mali možnosť byť tu s nami, je táto ulica vydláždená osobnosťami, ktoré navždy ostanú zapísané v dejinách slovenského hereckého umenia," uviedol. Podľa jeho slov mal vo svojom živote to šťastie, že stretol kolegov a pedagógov, ktorí mu pomohli rozvinúť jeho schopnosti a naučili ho úcte a pokore. Tiež povedal, že si vždy nesmierne vážil a miloval svojich divákov. ,,Som im vďačný a je to tiež ich zásluhou, že tu dnes môžem stáť a odhaliť túto dlaždicu. Musím sa priznať, že tieto chvíle sú už pre mňa vzácne a ja vám za ne ďakujem," uzavrel za potlesku prítomných. 

Štefan Kvietik je nezabudnuteľný herec, ktorý si zahral nespočetné úlohy charakterných, mužných hrdinov. V Divadle P. O. Hviezdoslava hral 37 rokov. Na svojom konte má viac ako 40 filmov, medzi nimi napríklad dobre známe snímky Boxer a smrť, Medená veža, Tisícročná včela a Tábor padlých žien.

Rok 2014 Eva Krížiková

Bolo to presne vo štvrtok, 12. júna 2014. Deň, kedy k významným menám pribudlo ďalšie. Meno slovenskej herečky Evy Krížikovej. ,,Som nesmierne poctená a šťastná, že som tu mohla byť a ďakujem organizátorom za to, že aj moje meno bude navždy ležať v srdci mesta pred Divadlom P.O. Hviezdoslava. Mám doma nespočetne veľa ocenení, ale toto je pre mňa mimoriadne cenné. Ak mi sily dovolia, budem sa chodiť na svoju dlaždicu pozerať, sem tam ju aj očistím a vyleštím," so štipkou humoru prezradila svoje pocity herečka Eva Krížiková.

Táto obľúbená herečka nás uchvátila svojím výrazným komediálnym talentom. Z jej tvorby možno vybrať filmy Štvorylka, Kapitán Dabač Červené víno, kde spolu s Ivanom Rajniakom predviedla herecký koncert. 

Rok 2015 Ivan Palúch

Pár dní pred svojimi 75. narodeninami si svoju dlaždicu pred divadlom odkryl aj herec Ivan Palúch, ktorý v ten deň neskrýval svoje dojatie. „Kráčal som po červenom koberci v Cannes, oveľa viac však pre mňa znamená to, že ma ocenia u mňa doma." Ako jediný slovenský herec sa trikrát prešiel po červenom koberci na svetoznámom filmovom festivale v Cannes. V 60. rokoch svojím herectvom prekračoval hranice Československa.

Ivan Palúch sa preslávil historickou snímkou Markéta Lazarová, rozprávkou Princ Bajaja. Legendárny je jeho Adam Šangala. Pred tromi rokmi táto popredná herecká osobnosť odišla do hereckého neba.

Rok 2016 Emília Vášáryová

,,Dúfam, že ľudia po mne nebudu veľmi šľapať, ale ma obchádzať," humorne poznamenala počas odhalenia herečka s veľkou charizmou Emília Vašáryová, ktorú si pamätáme z filmov ako Polnočná omša, Kubo, Ženský zákon, Drak sa vracia, či Medená veža.

Preslávila ju aj rola Kristíny Habdžovej z televízneho seriálu Červené víno. Z novšej filmovej tvorby nemôžeme zabudnúť na český film  Pelíšky, hrala aj v súčasných výrazných slovenských filmoch Eva Nová a Čiara. V Slovenskom národnom divadle, kde roky pôsobí, stvárnila desiatky významných úloh.

Emília Vašáryová I Filmový chodník slávy

Rok 2017 Martin Huba

,,Vnímam to ako záväzok, pretože každý jeden kolega, ktorý už doposiaľ na tom chodníku je reprezentuje veľký úsek a hodnotu úseku, ktorého sa stal spoluúčasťou. Človeku hneď napadne, kto všetko by tam mal právo byť namiesto vás, kto všetko by asi tú paletu mohol obohatiť. História slovenského herectva a jej kvalita je veľmi vysoká, preto si myslím, že by sa to dalo vydlaždiť až po Dunaj. Takéto myšlienky vám idú hlavou, keď sa dozviete, že dostanete takého ocenenie," prezradil nám v rozhovore minulý rok pán Martin Huba, ktorý si svojím ušľachtilým zjavom a jemným správaním vyslúžil prezývku aristokrat divadla.

V slovenskom filme začínal malými rolami, viac príležitostí mu poskytol český film. Hral vo filme Jana Hřebejka Musíme si pomáhať, ktorý bol nominovaný na Oscara v Holywoode, tiež v snímke Obsluhoval som anglického kráľa. V posledných rokoch sa venuje najmä réžii. 

Martin Huba

Autor: 
Milan Kulifaj

Rok 2018 Božidara Turzonovová

Deviata z hercov, ktorej organizátori odhalili dlaždicu pred pár dňami sa stala skvelá Božidara Turzonovová: „Je to pre mňa veľmi zvláštny, hrejivý pocit, lebo na tomto chodníku sú pri mne už viacerí moji kolegovia a kolegyne a predovšetkým kolega mne najdrahší a najmilší, môj muž a náš otec a deduško Jozef Adamovič. Práve za touto stenou, na javisku Mestského divadla P.O. Hviezdoslava, sme prežili v 60. rokoch ten nádherný, tvorivý, silný divadelný kvas, tomu obdobiu sa dokonca hovorí hviezdny čas slovenskej činohry. Za našu prácu sme dostávali a dostávame plácu v podobe potlesku, na javisku však stojíme ako postavy pod inými menami a tu na týchto tabuľkách sú naše civilné mená. Takto sme spätí nielen s duchom, ale aj so zemou tohto divadla a tohto mesta. Komu sa to hodí, nech po nás chodí,“ vyznala sa.

Už v začiatkoch svojej kariéry bola vnímaná ako mimoriadne nadaná herečka. Spomedzi množstva hier, v ktorých si zahrala možno spomenúť Líšky, dobrú noc, Višňový sad, Búrka, Platonov, Rómeo a Júlia, Fetišistky, Krvavá svadba, Pomocník a beznádejne vypredaných hrách ako Na skle maľované, Ženský zákon, Mastný hrniec a mnohých ďalších.

- - Inzercia - -