Dnes je utorok, 11.august 2020, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Peter Sagan po šiesty raz suverénne ovládol bodovaciu súťaž

júl 29, 2018 - 19:50
Záverečná etapa do Paríža mala podľa predpokladov šprintérsky záver a v ňom bol najlepší Nór Alexander Kristoff, ktorý v tesnom špurte zdolal Nemca Johna Degenkolba a Francúza Arnauda Démara. Slovák Peter Sagan ešte 200 m pred cieľom bojoval o víťazstvo, ale v závere už "nemal nohy" a skončil na ôsmom mieste. Sagan však okrem troch etapových víťazstiev na TdF 2018 po šiesty raz suverénne ovládol bodovaciu súťaž a vyrovnal historický rekord Nemca Erika Zabela.

"Je to splnený sen vyhrať etapu v Paríži. Oplatilo sa mi boriť s náročnými etapami v Alpách a Pyrenejach, teraz to všetko stojí za to. Ešte v tuneli som nebol v dobrej pozícii, ale potom som sa dostal dopredu a cez zadné koleso Johna Degenkolba som sa posunul až úplne na prvé miesto. Som šťastný," povedal Alexander Kristoff v prvom televíznom interview.Slovenský cyklista Peter Sagan skončil ôsmy v záverečnej 21. etape 105. ročníka Tour de France s dojazdom v Paríži. Počet víťazných etapových koncoviek na "Starej dáme" v kariére síce nezvýšil, ale aj tak bol opäť jednou z najväčších osobností v práve skončenej edícií najslávnejších etapových pretekov.

Líder tímu Bora.Hansgrohe má za sebou najlepšie vystúpenie na Tour de France v kariére. Počas 21 dní a 3351 km Sagan dosiahol ako jediný v pelotóne tri etapové víťazstvá, pridal aj tri druhé a jedno tretie miesto. Navyše sa stal po šiesty raz víťazom bodovacej súťaže, čím vyrovnal historický rekord Nemca Erika Zabela z rokov 1996 - 2001. Saganovi stačilo na šesť zelených dresov v Paríži sedem účastí na najslávnejších etapových pretekoch (2012 - 2016, 2018). A to ešte vlani musel predčasne z pretekov odstúpiť po nekompromisnom rozhodnutí arbitrov po kolízii s Markom Cavendishom v závere štvrtej etapy s cieľom vo Vitteli. Tohtoročné Saganovo víťazstvo v bodovacej súťaži je o to cennejšie, že posledné štyri etapy absolvoval so sebazaprením po ťažkom páde v druhej pyrenejskej etape, keď doudieraný v bolestiach dokonca zvažoval odstúpenie z pretekov. Celkovo Sagan doteraz absolvoval na TdF 127 etáp, až 105 z nich mal na sebe oblečený zelený dres určený pre najlepšieho muža bodovacej súťaže.

Celkovo v profikariére na ceste má slovenský fenomén zo Žiliny na konte 109 víťazných pretekov, v tomto roku triumfoval osemkrát vrátane troch triumfov v etapách na TdF aj veľkého víťazstva na jarnej monumentálnej klasike Paríž-Roubaix.

Britský cyklista Geraint Thomas sa stal víťazom 105. ročníka Tour de France. Jeho celkový triumf bol spečatený už po sobotňajšej časovke v baskickej časti Francúzska, v nedeľu 32-ročnému jazdcovi tímu Sky už len stačilo dôjsť do cieľa v Paríži. Thomas vyhral Tour de France s náskokom 1:51 min pred Holanďanom Tomom Dumoulinom (Sunweb) a 2:24 min pred krajanom a tímovým kolegom Chrisom Froomom. Thomas z minulosti známy iba ako domestik Frooma na púti za jeho víťazstvami, dosiahol triumfom na podujatí Grand Tour najväčší úspech v kariére. V celkovom hodnotení Tour de France bol v minulosti najvyššie dvakrát na 15. mieste. Thomas sa stal tretím Britom, ale prvým Walesanom, ktorý vyhral Tour de France. Nadviazal na triumfy svojich tímových kolegov zo Sky Bradleyho Wigginsa (2012) a Chrisa Frooma (2013, 2015, 2016, 2017).

- - Inzercia - -