Dnes je nedeľa, 25.október 2020, meniny má: Aurel
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Moderátor Valér Ferko prezradil, kto mu najviac pomáha v kariére

august 13, 2018 - 08:42
Hoci má len tridsaťtri rokov, pochváliť sa môže bohatými moderátorskými skúsenosťami. A nielen to. Valér Ferko je tiež ostrieľaným redaktorom, tvárou módnej značky pre pánov, vidieť sme ho mohli aj na prehliadkovom móle a v súkromí zastáva už štyri roky rolu milujúceho manžela. Aj vďaka vysnívanej práci a rodinnému šťastiu z neho sála vyrovnanosť, kľud či rozhľadenosť.

Valér, k nášmu portálu i vydavateľstvu ako takému máš celkom blízko. Bol si opakovane súčasťou Bratislavských módnych dní, ktoré organizujeme na kvartálnej báze. Ako sa ti predvádzalo?

Bratislavské módne dni sledujem už dlhšie a na moju veľkú radosť som sa ich niekoľkokrát zúčastnil aj ako hosť. Nikdy by mi nenapadlo, že sa môžem stať súčasťou tohto úžasného projektu, ktorý má pani Reháková premyslený úplne do bodky. Z kategórie módy ho jednoznačne považujem za jednotku na Slovensku. Ukážu sa tam skvelí módni návrhári, množstvo modelov a zaujímavých modeliek.

Podujatie býva zakaždým iné, istým spôsobom tematické. Smekám pred pani Rehákovou, že popri všetkých povinnostiach dokáže zorganizovať niečo tak fantastické a na svetovej úrovni. Veľký klobúk dole nielen pred Bratislavskými módnymi dňami, ale aj projektom Slovenka roka a takisto všetkým, do čoho sa táto šarmantná dáma púšťa. Je pre mňa veľká česť, že sa poznáme aj osobne.

Ako si sa do tohto projektu dostal?

Môžu za to Nikoleta Kosťuová, Patrik Badó a Veronika Nagyová, ktorých spoločnosť vyrába špičkové obleky šité na mieru. Keďže som tvárou danej značky, práve vďaka nim som sa stal súčasťou Bratislavských módnych dní. Táto skúsenosť mi dala veľa, napríklad som sa na vlastné oči presvedčil, že aj pánska móda môže byť elegantná a dokáže sa pretaviť do rôznych typov - či už je to casual, niečo športovejšie alebo vrcholová elegancia. Netreba zabúdať ani na množstvo vzniknutých priateľstiev.

Spomínaš priateľstvá. Teraz, keď si známejší a vystupuješ na televíznej obrazovke, dokážeš odlíšiť úprimný záujem ľudí od pretvárky a zištných úmyslov?

Priznávam, že hoci mám 33 rokov, stále som naivný, stále verím v nezištnosť a dobro. Som spoločenský typ, mám rád ľudí, rád sa s nimi zoznamujem, stretávam a rozprávam. Ťažko povedať, či to viem odlíšiť. V tomto je našťastie úžasná moja manželka. Tá mi zakaždým rýchlo otvorí oči. Má taký ten šiesty zmysel, má schopnosť človeka rýchlo prečítať. Ona je mojím strážcom a dáva na mňa pozor.

Je tvoja manželka aj tvojím najväčším kritikom?

Určite áno. Ona mi bez okolkov šplechne do očí veci pravdivo, tak ako sú. Veď aj o tom by malo byť manželstvo. Povie mi: Toto si urobil zle, dnes si sa tváril príliš vážne alebo si to s úsmevmi preháňal, dávaj si pozor na slovosled, neobliekaj si to, viac ti sedí tento štýl a podobne.

Ako vo všeobecnosti vnímaš kritiku?

Teraz to vyznie ako klišé, no rád si vypočujem názor alebo odporúčanie od každého človeka. Relevantný názor i konštruktívnu kritiku si obvykle beriem k srdcu. Rokmi som sa ju totiž naučil vnímať najmä spôsobom, že človek mi chce pomôcť a trošku ma posunúť vpred.

Vieš úplne striktne oddeliť prácu od súkromia? Si „len“ človek, takže určite mávaš aj smutnejšie obdobia. Máš pocit, že sa na tvojom pracovnom výkone odzrkadľujú?

Myslím si, že nik nedokáže na 100% oddeliť prácu od súkromia. Nepoznám takého človeka. Všetci sme ľudia, nie iba prázdne telesné schránky. A platí to aj naopak. Pokiaľ sa ti povedzme v práci niečo veselé prihodí, vtedy si radosť odnášaš so sebou a tvoj deň je hneď krajší.

Spomenieš si na tri kariérne míľniky, za ktoré si doposiaľ v živote najviac vďačný?

Som vďačný za príležitosť dostať sa v tak mladom veku na televízne obrazovky a robiť prácu, ktorá ma napĺňa, kde sa učím a vzdelávam každý deň. Som vďačný aj za to, že som stretol môjho pracovného kolegu a partnera Andyho Winsona. Ten je najlepším koučom osobnostného rozvoja v Európe. Veľmi sa z nášho priateľstva teším, pretože Andy zmenil určitým spôsobom moje myslenie, môj pohľad na veci a aj vďaka nemu napredujem. Po súkromnej stránke mám len jeden najdôležitejší míľnik a ním je moja manželka. Iba vďaka nej som tým, kým som. Vďaka nej sa mi darí, stojí pri mne a podporuje ma. Je so mnou vo všetkých chvíľach a to považujem za dôležité. Keby nebolo jej, tak by sme sa tu možno dnes ani nerozprávali a možno by som sa v rámci profesie venoval niečomu úplne inému.

Prejdime teraz k sociálnym sieťam, keďže aj ty patríš k ľuďom, ktorí s fanúšikmi komunikujú aj týmto spôsobom. Uľahčujú nám sociálne siete život alebo ide o  dvojsečnú zbraň?

Ak sa niečo robí so zdravou mierou, má to svoje plusy i mínusy. Moje detstvo boli rodičia, výlety, videl som živú kravu, hrával som sa medzi ovcami, sliepkami, so starkou sme chodievali po čerstvé mlieko. Veľa som bicykloval, chodili sme sa sánkovať i na turistiku. Televízor bol viac-menej za odmenu, úlohy museli byť na prvom mieste. Na internete som začal fungovať až od sedemnástich rokov. Dnes sedia deti pri tabletoch dlhé hodiny a neraz sa zamýšľam nad tým, či je to správna voľba. Ale! Na internete sa vieme tiež vzdelávať, dočítať sa zaujímavé informácie. Podľa môjho názoru ale deti do 16 rokov na sociálne siete nepatria. Rodičia by to mali kontrolovať a regulovať.

Pomôžu sociálne siete ľuďom s ambíciami byť súčasťou šoubiznisu preraziť?

To neviem. Prerazíš iba vďaka tvrdej práci, schopnosti ísť ďalej, prekonávať prekážky, nevzdať sa a vďaka tomu, že sleduješ svoj cieľ. A niekedy samozrejme potrebuješ aj kúsok šťastia. Ja Instagram a profil na Facebooku nestaviam na tom, aby som prerazil. S ľuďmi, ktorí ma na sociálnej sieti sledujú, sa delím napríklad o momenty a zákulisie svojej práce. Je pre nich zaujímavé vidieť, ako čo funguje, ako sa pripravuje skladba, módna šou, pohľad do zákulisia.

Čo robí moderátora dobrým moderátorom?

Každý moderátor prechádza určitou etapou, vývojom. Mal by mať prehľad, pracovať na slovnej zásobe, byť sám sebou, nekopírovať iných, zároveň mať patričnú dávku pokory, rešpektu, jasne stanovené ciele, vedieť, čo chce v živote dosiahnuť a nezaspať na vavrínoch. A hlavne nezávidieť! Aj ja obdivujem veľa moderátorov, na Slovensku nie je o tých kvalitných a talentovaných žiadna núdza. No určite nikomu nezávidím. To už sú ale ťažšie, filozofické debaty. A dôležité je nefilozofovať, ale byť v pohode, ako tvrdí už spomínaný Andy Winson. (smiech)

Čomu ďalšiemu ťa naučil?

Že sa netreba brať tak vážne, hnevať sa, vystatovať sa, ale prijať veci s nadhľadom, úsmevom a vziať si z nich ponaučenie. Sám som videl, koľkým ľuďom v rámci osobnostného rozvoja reálne pomohol. Človeku poradí a poskytne návod, ako ďalej. Nikdy ťa nepotopí. A aj preto si Andyho nesmierne vážim.

Mávaš pred moderovaním svoj rituál?

Nie, ja takým veciam neverím. Ale vlastne, jeden – ak to mám nazvať rituálom – možno predsa len mám. Pred každou moderovačkou mi manželka pošle sms-ku pre šťastie.

Často ju spomínaš, je vidieť, že si spolu dobre rozumiete. A ste spolu už dlho. Prezradíš nám recept na šťastný vzťah?

Ten nepoznám, ale myslím si, že základom je komunikácia. Pokiaľ sa s partnerom nerozprávate, dochádza k bariéram a k postupným problémom. My sa s manželkou veľa rozprávame, aj si samozrejme vymeníme z času na čas názory. Neexistuje predsa dokonalé manželstvo, v ktorom si partneri nevymenia názory. Dôležitá je i pokora a vzájomný rešpekt. To, čo by som taktiež rád vyzdvihol, je tolerancia, čiže byť voči sebe tolerantní, vnímať potreby toho druhého a vzájomne si vychádzať v ústrety. Som šťastný, že mám takú manželku akú mám. Ženu, ktorá si ctí hodnoty manželstva a priateľstva. Je to neskutočne dobrý, tolerantný človek, ktorý má jasne zadefinované to, čo v živote chce. Nechcem to však nazývať receptom na šťastie. Ide skôr o hodnoty, ktoré by mali vo všetkých medziľudských vzťahoch fungovať.

obrazok.jpg

Foto: 
Instagram

- - Inzercia - -