Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

O národnej identite na novej výstave Orly & holubice v Kunsthalle Bratislava

august 14, 2018 - 18:09
Slovenskú a nemeckú výtvarnú tvorbu spojí najnovší projekt Kunsthalle Bratislava (KHB). Rozsiahlu medzinárodnú výstavu s názvom Orly & holubice otvorí Kunsthalle na prvom poschodí Domu umenia na Námestí SNP slávnostne vo štvrtok 16. júla o 18:00. Výstava bude následne verejnosti prístupná od piatka 17. augusta až do 28. októbra. Výstavný projekt vznikol v kooperácii s Goetheho inštitútom v Bratislave pri príležitosti 25. výročia pôsobenia inštitútu na Slovensku.

Výstava Orly & holubice ponúkne tvorbu 16 vizuálnych umelcov. Návštevníci si pozrú diela od autorov: Ulf Aminde (DE), Tomáš Džadoň (SK), Hans Haacke (DE), Monika a Bohuš Kubinskí (SK), Stano Masár (SK), Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič (SK), Henrike Naumann (DE), Erik Sikora (SK), Ivana Šáteková (SK), Anna Tretter (DE), Nasan Tur (DE), Uli Westphal (DE), Suse Weber (DE) a Anna Witt (DE). Pritom časť vystavujúcich vytvorila nové diela priamo na podnet projektu Orly & holubice. Výstava netradične vystúpi z interiérových galerijných priestorov aj von. Obohatia ju totiž diela umiestnené vo verejnom priestore, na priečelí Domu umenia. Okoloidúci tu budú môcť obdivovať veľkoformátové tlače nemeckého umelca Hansa Haackeho k téme národ a jeho definícia. Dielo bolo vlani vystavené aj na medzinárodnej cyklickej výstave súčasného umenia documenta 14 v nemeckom Kasseli a v gréckych Aténach. Okrem toho, priamo pred vstupom do hlavnej budovy KHB bude umiestnený obytný príves, ktorý výtvarník Tomáš Džadoň pretvoril na tradičnú slovenskú drevenicu s dokonalou ilúziou folklórnej izby, do ktorej môžu návštevníci vstúpiť.

Ako napísali v sprievodnom texte k výstave jej kurátori, „pomocou komunikácie dokážeme riešiť konflikty, no jej zlyhanie spôsobuje väčšinu nedorozumení. Národná, alebo miestna kultúra nevzniká dominanciou, ale je založená na vzájomnom ovplyvňovaní, vstrebávaní, selektovaní a vysielaní - teda na fungujúcej komunikácii. Komunikácia medzi rôznymi kultúrami je hlavnou myšlienkou výstavy Orly & holubice, ktorá prezentuje diela súčasných slovenských a nemeckých umelcov a umelkýň“. Už názov výstavy Orly & holubice hovorí o vplyve národných symbolov, ktoré môžu byť v rôznych súvislostiach vnímané ako kladné, neutrálne i záporné. „Vyhrotená debata, v ktorej na seba narážajú predstavy o čistote národnej identity s diskusiou o pozitívach a negatívach multikultúrneho miešania, je rovnako prítomná v Nemecku, ako aj na Slovensku, kde je pomerne nová. Kultúrna výmena nastoľuje komplikované otázky národnej identity a vlastenectva,“ priblížila Kunsthalle námet výstavy, ktorá položí otázky o podobe národnej identity v súčasnosti. Výstava sa ďalej zaoberá témou kultúrnej výmeny, ktorá býva často oslavovaná, ale i zatracovaná. Pýta sa medzi iným, či môže byť kultúra sprostredkovateľom solidarity a tolerancie a či môže súčasné umenie nahradiť tzv. nacionalistický gýč.

Výstavy sa v sídle Kunsthalle Bratislava v Dome umenia na Námestí SNP dajú vidieť denne okrem utorka od 12:00 do 19:00 a v stredu od 13:00 do 20:00. Viac informácií o programe KHB možno nájsť na webstránke http://www.kunsthallebratislava.sk/.

zdroj: SITA

- - Inzercia - -