Dnes je piatok, 22.január 2021, meniny má: Zora
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Výstava Jindřich Štreit: (Ab)normalizace

august 19, 2018 - 11:18
CzechTourism Slovensko prináša do Bratislavy fotovýstavu oceňovaného českého dokumentaristu. Veľkoformátové fotografie Jindřicha Štreita ilustrujú, ako vyzeral život za „socíku“. Výstavou si zároveň pripomíname 50. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Foto: 

Významný český fotograf Jindřich Štreit si v rôznych fotografických cykloch všíma prehliadané situácie, kontrasty a paradoxy, cielene fotil napr. baníkov, Rómov alebo vidiek s ľuďmi bez prikrášlenia; pohľadu na svet cez objektív napriek zákazu zostal verný, aj keď ho súd bývalého režimu odsúdil za hanobenie republiky, keď sa zúčastnil na výstave neoficiálnych umelcov, pracoval na družstve a detailnejšie si tam všímal život na vidieku. 

Čiernobiele zábery si budú môcť návštevníci Hviezdoslavovho námestia v Bratislave pozrieť od 1. do 21. augusta 2018. Na outdoorovú výstavu budú nadväzovať ďalšie snímky z tohto cyklu v bratislavskej Prolaika Gallery Restaurant, ktoré budú verejnosti prístupné do 14. septembra 2018.

Výstava približuje život v Československej socialistickej republike v rokoch 1967 až 1989, teda prevažne v dobe tzv. normalizácie. A keďže toto obdobie bolo v skutočnosti niečím abnormálnym, spisovateľ Ludvík Vaculík vymyslel výstave názov (AB)normalizace.

Organizátorom je CzechTourism Slovensko. Výstava sa koná pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky v Bratislave. Partnermi sú Staré Mesto, Skrášlime Slovensko, České centrum Bratislava a Prolaika.

zdroj: www.devin.rtvs.sk, www.mzv.cz

- - Inzercia - -