Dnes je utorok, 09.august 2022, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Práca animátora nie je med lízať. Lukáš Valo nám prezradil zaujímavosti, o ktorých bežný turista netuší (1. časť)

august 20, 2018 - 22:31
Ak pravidelne chodievate na zahraničnú dovolenku, určite ste sa s animátormi už stretli. Alebo dokonca zvažujete podobnú pracovnú skúsenosť? V tom prípade si prečítajte prvú časť rozhovoru s Lukášom Valom. V súčasnosti pracuje ako Koordinátor Baleárskych ostrovov a o profesii animátora, s ktorou je roky úzko spätý, nám podrobne porozprával.
Foto: 
Instagram

Ako animátor si začal pracovať veľmi mladý. Čo ťa priviedlo k nápadu vyskúšať práve túto profesiu?

V tom čase sa mi všetko akosi nahromadilo. Rozchod s priateľkou, žiadna stála práca, rozbité auto. Skúšal som všeličo, vrátane podomového predajcu elektriny či asistenta burzového makléra. Chvíľu som pracoval aj ako predavač v obchode, absolvoval som pohovor na pozíciu hotelového nosiča batožiny, no kvôli slabšej angličtine som neuspel. Vyskúšal som predávať náušnice i opasky. Chcel som otočiť každé euro, no nedarilo sa. Až som si raz povedal, že stačilo. Rozhodol som sa vyskúšať šťastie mimo Slovenska. Ponuka prišla od kamarátkinej kamarátky, jednalo sa o prácu animátora v Grécku. A tak som odišiel v ústrety dobrodružstvu, ktoré mi zmenilo život.

V akých krajinách si zatiaľ pôsobil? A kde sa ti páčilo najviac?

Čo sa týka krajín, v tomto som benjamínok. Pracoval som prakticky iba šesť mesiacov v Grécku na ostrove Zakynthos. Od roku 2012 som na Malorke a nechystám sa z krajiny odísť. To je aj odpoveď na tvoju otázku.

l4.jpg

Foto: 
Instagram

Spomínaš si na konkrétne veci, ktoré ťa na práci animátora zarazili azda najviac?

Jednoznačne čistá pohoda Španielov, ktorých len tak niečo nerozhodí. Najmä situácie, pri ktorých by našinec explodoval, a to minimálne päťkrát. Na svoje pohodlie si nenechali siahnuť ani Gréci. My sa ideme zodrať, hlavne nech je všetko tip top, aj keby nás mal šľak trafiť. A Gréci? Keď to nie je, tak to nie je a raz to možno bude. To, že na jeden dôležitý e-mail čakám kľudne dva – tri dni, už neriešim. Prekvapilo ma aj kopec hostí, ktorí si prídu na dovolenku vybiť zlosť. Dokázať si svoje postavenie. Rozkazujú všetkým naokolo, hrajú sa na niečo, čo nie sú, myslia si, že sú výnimoční. Riešia hlúposti a majú schopnosť nafúknuť ich do nevídaných rozmerov.

Prekvapili ma aj rôzne extrémy, ľudia a nečakané situácie. Napríklad Polka, ktorá pricestovala s manželom na svadobnú cestu, no nechcela odísť, pretože sa zamilovala do animátora (Eddie, pozdravujem ťa :-p ), francúzsko-nemecké rozbroje, opitý nočný strážnik, manažér odďaľujúci dôležité pracovné stretnutie iba preto, že chcel dopozerať Tour de France, hostia skákajúci zo strechy do bazéna. Za tie roky toho bolo fakt veľa.

No a zarazili ma nekonečné vybavovačky. Napríklad, keď potrebujem pečiatku na dokument alebo zaplatiť pokutu za rýchlosť, musím najskôr požiadať online o voľný termín. Ten môže byť na druhý deň, o dva týždne, ale aj o tri mesiace.

l1.jpg

Foto: 
Instagram

Opíš nám, prosím, bežný deň animátora ...

Jednoznačne sa zobudiť, zistiť, kde si, nájsť svoje veci a rýchlo utekať z tej izby. (smiech) Záleží od hotela a o akú časť sezóny ide. Začiatky, čiže apríl a máj, bývajú ťažšie. Júl a august už lepšie a september s októbrom úplná pohoda. Aby som to vysvetlil. Na začiatku sezóny sa spoznávaš s tímom a harmonogramom, nacvičujete spolu rôzne šou a potrebuješ sa naučiť množstvo vecí. K tomu si pridaj aklimatizáciu, pretože tú si príchod do nového prostredia vyžaduje. V júli a v auguste všetko potrebné ovládaš a nasledujúce dva mesiace ide všetko tak nejak samo.

Môžem ti ale porozprávať dva príbehy. Ten prvý je, ako vidia deň animátora hostia. Druhý príbeh je zas z pohľadu animátora.

AKO TO VIDÍ HOSŤ:

Hosť sa ráno zobudí, naraňajkuje sa a ide k bazénu. Animátori zatancujú okolo bazéna, hosťa zavolajú na vodné pólo, aerobik, volejbal na pláži a potom zmiznú. Hosť si povie, že sa asi šli naobedovať. Poobede sa vrátia, robia ďalšie aktivity. Potom sa hosť ide navečerať, tam ho animátori pozdravia a pozvú na večernú šou. Po večeri príde hosť s rodinou pozrieť šou, dá si drink, animačný tím tancuje, hrá, zabáva deti a aj dospelých. Hosť si dá možno druhý, tretí drink a spokojný odchádza na izbu spať.

AKO TO VIDÍ ANIMÁTOR (špeciálne v hlavnej sezóne)

Jeho prvé slová ráno po prebudení kolegom, že už nikdy v živote nebude piť. Následne sa dostaví na poradu so šéfom animácie, zadelí sa práca. Každý animátor si ide po svojom podľa toho, čo má zaznačené v programe. Potom je čas na obed. Animátor zistí, že naň vôbec nemá chuť, pretože jedlo je stále rovnaké. Po obede nasleduje nacvičovanie večerného programu, príprava kostýmov, rekvizít, dekorácií. Potom opäť aktivity s hosťami. Okolo piatej popoludní animátor končí. Ide do izby, dá si sprchu, pivo, zahrá playstation, ide na hodinku na pláž. Neskôr už v hotelovej reštaurácii zdraví hostí, víta ich a pozýva na večerný program (to sa však nerobí v každom hoteli). Pred samotným programom si skontroluje kostýmy, pozície a čísla, kde a kedy má ísť na pódium. To všetko má pripravené v zákulisí. Odtancuje šou, vychutná si potlesk, ak sa ale šou nevydarila, zažije výplach žalúdka od šéfa. Zatancuje si klubový tanec s hosťami, porozpráva sa s nimi a keď je nálada dobrá, ide sa von. Ráno sa zobudí s tým, že už nikdy v živote nebude piť. :-)

l5.jpg

Foto: 
Instagram

Ktorí turisti sú, podľa tvojich skúseností, najveselší a najviac naklonení zabávať sa na animátorských programoch?

Jednoznačne naši susedia Poliaci. Za tých osem rokov som mal česť pracovať s nespočetne veľa ľuďmi a krajinami. Najlepšie sa zabávali jednoznačne Poliaci. Či už triezvi alebo opití, mladí či starí, pustila sa hudba a už aj všetci tancovali, vrátane detí. Čo sa účasti na animátorskom programe týka, tiež sú to Poliaci. Oni sa prídu na dovolenku zabaviť, oddýchnuť si a z ničoho si nerobia ťažkú hlavu. No je tiež pravda, že si ľúbia naliať viac ako sa patrí.

Čo majú animátori v hotelových rezortoch vyslovene zakázané a čo je na ich práci najťažšie?

Väčšina zakázaného sa samozrejme porušuje. Ide o to, či ťa nachytajú alebo nie. Je ťažké vysvetliť hosťovi, že si s ním jeho obľúbený drink dať nemôžeš, hoci veľmi rád. Máme vyslovene zakázané robiť párty na izbách, no aj to podaktorí kolegovia porušujú. Vo všeobecnosti sa zákaz chodiť na izby klientov často porušuje. Za používanie telefónov počas práce ma ide roztrhnúť. A mohol by som pokračovať. No čo je najťažšie pre animátora? Hm. To je jednoduché. Všetko je ťažké, pokiaľ sa ráno zobudíš a povieš si: „Ach, už opäť musím ísť do práce, ale do večera hádam vydržím.“ Potom je náročné udržať si úsmev a dobrú náladu po celý deň. Na druhej strane, ak sa zobudíš, si výborne naladený a bavíš sa, čas plynie rýchlo a ani nevieš ako.

l8.jpg

Foto: 
Instagram

Koľko času do roka stráviš mimo Slovenska? Viem o tebe, že po skončení hotelovej sezóny ešte zvykneš cestovať ...

Po sezóne vždy chodím nejakým spôsobom „vypnúť“. Zaužíval som si striedať krátke výlety s dlhšími. Mimo Slovenska trávim prakticky desať mesiacov v roku, domov chodievam v decembri a v januári. Ak sa pošťastí, tak na víkend priletím aj počas leta. Navštíviť rodinu je moja priorita, pre ktorú sa vždy v zime teším domov. A ešte kvôli perkeltu s haluškami. Cestovanie ma nesmierne baví a učí trpezlivosti. Mal som to šťastie navštíviť vysnívaný New York a splniť si sen – kúpiť hot-dog v Central Parku. A to myslím vážne. Tiež som si pozrel Bali. Z krátkych tripov rád spomínam na Taliansko, Kanárske ostrovy. Videl som už takmer celú Európu. Výhodou tejto práce je, že spoznáš nespočetné množstvo ľudí, ktorí ťa pozývajú k sebe domov. Takže o ubytovanie a ani vlastného sprievodcu sa starať nemusíš.

Zajtra sa v pokračovaní rozhovoru dočítate aj to, s akými nebezpečnými situáciami sa Lukáš v práci stretol, či mu už niektorý z hostí poriadne zdvihol tlak, ale prezradí aj čosi zo súkromia svojich kolegov.

l6.jpg

Foto: 
Instagram

l10.jpg

Foto: 
Instagram

l7.jpg

Foto: 
Instagram

l9.jpg

Foto: 
Instagram

Zdroj foto: Instagram Lukáš Valo

- - Inzercia - -