Dnes je piatok, 22.január 2021, meniny má: Zora
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Objavte príbeh Československa

august 26, 2018 - 18:37
Dňa 28. októbra 2018 si pripomenieme 100 rokov od vyhlásenia Československa. K novej republike sa Slováci následne prihlásili Martinskou deklaráciou prijatou o dva dni neskôr. V súčasnosti sa uvažuje o 30. októbri 2018 ako o výnimočnom jednorazovom štátnom sviatku. Jeden z najväčších počinov, ktorým si Česi a Slováci pripomínajú toto významné výročie, je Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava otvorená v apríli na Bratislavskom hrade.
Foto: 

Jedinečná výstava je spoločným projektom Slovenského národného múzea v Bratislave a Národního muzea v Prahe. Výstava je rozdelená do pätnástich tém: Vznik, Politika, Školstvo, My a oni, Umenie, Mesto a vidiek, Pohyb, Viera, Architektúra, Ochrana prírody, Voľný čas, Made in, Médiá a propaganda, Sociálny vývoj a Armáda. V nosných témach sú reflektované rôzne ďalšie oblasti, ako šport, kultúra či krajina. Výstava poskytuje detailný prehľad obdobia rokov 1918 až 1992. Nachádza sa tu približne 2000 exponátov, niektoré z nich sú unikáty, ktoré si po prvýkrát môže verejnosť pozrieť.

 K najcennejším exponátom patrí zlatý svätováclavský dukát vyrazený v roku 1923 pri 5. výročí republiky s poradovým číslom 1, ktorý bol určený pre T. G. Masaryka. Dnes sa poistná hodnota pamätnej mince ráta na státisíce eur. V časti venovanej politike sú osobné predmety A. Dubčeka či V. Klausa. Unikátom je bunda M. R. Štefánika, v ktorej zahynul pri leteckom nešťastí 4. mája 1919, pozoruhodné sú tiež takmer sto rokov staré kraslice s výzdobou inšpirovanou národnými motívmi (text hymny, štátny znak a i.).

V témach Ochrana prírody či Voľný čas zaujmú napríklad kamera, ktorou sa nakrúcal kultový seriál Nemocnice na kraji města či osobné veci J. Satinského alebo J. Psotku a Z. Demjána.

Priestor nazvaný príznačne Made in prezentuje úspešné česko-slovenské výrobky, ktoré získali popularitu aj v zahraniční. Československo úspešne reprezentovali aj mnohí športovci, medzi nimi napríklad O. Nepela a V. Čáslavská, ktorých olympijské medaily sú súčasťou výstavy.

Výstava je doplnená o viaceré audiovizuálne projekcie či dotykové obrazovky s doplňujúcimi informáciami, napríklad rôznymi štatistikami či spomienkami súčasníkov.

Výstavu možno navštíviť v Historickom múzeu SNM v Bratislavskom hrade na 2. poschodí do 9. septembra 2018. Následne bude výstava prevezená do Prahy, kde bude sprístupnená vo vynovenej budove Národního muzea v deň 100. výročia. Súčasťou výstavy je viacero sprievodných podujatí a detská interaktívna línia. K rodinnej vstupenke získajú detskí návštevníci škatuľku so šiestimi útržkami z denníka pána Nováka, ktoré ich navedú na jednotlivé stanovištia. Po vyriešení úloh a vypátraní osudu pána Nováka získajú deti malú odmenu.

Text: Juraj Kucharík

- - Inzercia - -