Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Hemoroidy: “Daň za materstvo”

september 12, 2018 - 19:40
Podľa odborníkov existujú rozličné príčiny vzniku hemoroidov. Patrí k ním nesprávna životospráva, nadváha, nezdravý životný štýl, sedavé zamestnanie. Inými slovami, hemoroidy sa neobjavia zo dňa na deň. Prejavujú sa po určitom čase a často sú dôsledkom chronických ochorení, ba niekedy aj nedbanlivého postoja k sebe a vlastnému zdraviu.
Foto: 
shutterstock.com

Avšak, niekedy môžu hemoroidy vzniknúť predsa len oveľa rýchlejšie. Na tento problém naráža väčšina žien počas pôrodu. Navyše, žena sa dostáva do rizikovej skupiny už počas tehotenstva. Výskumy ukazujú, že väčšina žien, ktorým boli hemoroidy diagnostikované počas tehotenstva, dostane komplikácie ochorenia takmer hneď po pôrode. Je to spôsobené tým, že počas pôrodu prechádza hlava novorodenca cez malú panvu, preto sú všetky cievy v panvovej oblasti vystavené tlaku, a to vedie k porušeniu venózneho odtoku. Stúpa hromadenie krvi a nastáva hypoxia tkaniva. Tvorí sa opuch hemoroidálných uzlov, ktorý spôsobuje ich napnutosť a výrazne zväčšenie. Keď sa začínajú kontrakcie, vnútorné a vonkajšie hemoroidy sa veľmi zviditeľňujú, narastajú, tvrdnú a modrejú. Po ukončení kontrakcií sa vnútorné uzly mierne zmenšujú, avšak pri opakovaných kontrakciách sa uzly opäť zväčšujú. Po ukončení pôrodu dochádza k prudkému stiahnutiu zvierača, čo má za následok napäté privretie hemoroidálných uzlov. To napokon vedie k vzniku akútnych hemoroidov.

Diagnostika tohto ochorenia v prípade tehotných žien nie je náročná, pretože symptómy sú rovnaké u všetkých pri počiatočnom štádiu. V prvom rade, patrí k ním análne svrbenie a mierne krvácanie. Ako ukazuje lekárska prax, viac ako 25% tehotných žien má hemoroidy kombinované s kŕčovými žilami na nohách. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu aj vekové kritérium: pri tehotenstve v tridsiatke sa choroba vyskytuje 3-krát častejšie ako pri tehotenstve v dvadsiatich rokoch. 

Ženy často zanedbávajú hemoroidy, v domnienke, že ich výskyt v priebehu tehotenstva je bežný. To je mýtus! Následky ochorenia môžu byť nevyliečiteľné. Preto je dôležité nielen včas rozpoznať hemoroidy, ale aj okamžite vyhľadať pomoc odborníka. Liečba hemoroidov u tehotnej ženy alebo u dojčiacej matky je náročná, nakoľko užívanie niektorých liekov je v tomto období vylúčené. 

Bojovať s hemoroidmi musíte začať ihneď! Pre začiatok môžu byť užitočné špeciálne antihemoroidálne masti. Odporúča sa navštevovanie jogových cvičení alebo bazén. Vyhýbajte sa zdvíhaniu ťažkých vecí. Priznajme si, tieto pokyny zvládne každá žena. Opakujeme znova a znova, správnu a účinnú liečbu môže predpísať iba odborník, t.j. lekár-proktológ. 

- - Inzercia - -