Dnes je piatok, 07.august 2020, meniny má: Štefánia
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Herečka Stanka Kašperová: Človečina a spontánnosť sú moja prednosť

október 08, 2018 - 13:53
Oplatí sa zobrať aj malú príležitosť, nikdy nevieš, kam ťa posunie. Zrejme toto heslo zaúčinkovalo v prípade herečky STANKY KAŠPEROVEJ. Dvakrát sa objavila v šou Milujem Slovensko ako súťažiaca a dnes je kapitánkou jedného z družstiev. Z trónu „zosadila“ populárnu Adelu Banášovú a každý piatok je teraz na televíznej obrazovke. Čo nám prezradila o svojom súkromí?

Niečo sme naznačili v úvode, ale odhaľte nám viac zo zákulisia. Išli ste na konkurz do RTVS, alebo vás priamo oslovili? 

Ponuka sa dostala priamo ku mne. Pre mňa to bol neočakávaný a prekvapujúci fakt. Produkcia tohto projektu si ma vytipovala už dávnejšie. Ako človeka, ktorý im asi milo, nenútene a energicky imponoval už vtedy, keď som sa dvakrát objavila v tejto šou ako súťažiaca. Uvažovala som dosť dlho, či vôbec do toho ísť. No od ľudí z produkcie som dostala jednoznačné a úprimné prečo áno, a tak som v tejto šou.

Ako ste zareagovali, keď vám povedali, že vaším parťákom bude Juraj Šoko Tabaček?

Juraj bol vlastne prvý, ktorý mi to všetko oznámil. Najprv som si myslela, že je to opäť jeden z jeho mnohých fórikov. Lenže on to myslel vážne a mne vyrazil dych. Po dlhšej pauze som povedala: „S tebou kedykoľvek.“ S Jurajom sa poznáme roky, boli sme spolužiaci na Akadémii umení. Náš vzťah je myslím si stále oslňujúci. Sme Levi, spoločenskí, priateľskí, tí sa vždy nejakým spôsobom aj po dlhšom čase nájdu a akoby od seba nikdy neodišli. Je nám blízky spoločný humor. Rešpektujeme sa a máme sa radi ľudsky, a to sa snažíme preniesť aj navonok.

Sledovali ste reláciu aj predtým? Ste súťaživý typ a to, čomu sa hovorí zabávač?

Milujem Slovensko sme spolu s rodinou vždy spoločne sledovali. Mám rada súťaže, výzvy a užívam si spontánnosť reakcií a pocit fantastickej energie, ktoré táto relácia má.

V čom budete či ste iná ako Adela? Ako vyštudovaná herečka asi máte svoje predstavy o tom, ako zabávať ľudí...

Adelka mi povedala: „Stani, je to zábavná relácia, a tak do toho treba ísť. Neprežívať to, len si to užívať.“ A tak sme do toho vstúpili aj my Jurajom. Vnímame to absolútne pokorne, s rešpektom, pohodovo, prirodzene. Táto relácia vzniká v danom okamihu, a aj preto všetky pripravené humorné príhody či dopredu pripravené „hlášky“, nie sú možné. Okrem Martina Nikodýma a réžie nikto z nás netuší, aká súťaž, či aké súťažné zadanie bude nasledovať. To, že som vyštudovaná herečka, nezaručuje, že viem ako najúžasnejšie zabaviť ľudí či byť glosátorkou. Každý z nás má iné prednosti, a tou mojou je asi človečenskosť a spontánnosť.

Čo vy osobne milujete na Slovensku? Ktoré miesta sú vášmu srdcu blízke?

Milujem Slovensko naozaj celé od východu po západ a od severu po juh. Máme prenádhernú krajinu, ale len málokto z nás v nej vidí skutočné hodnoty. Máme hory, obrovské prírodné bohatstvo, pod zemou neskutočné zásoby minerálnych vôd. Na Slovensku však hlavne milujem to, že tu máme veľmi veľa talentovaných, múdrych, vzdelaných ľudí s obrovským srdiečkom, ktorí neustále inšpirujú a motivujú. Napriek tomu, že nám mnohokrát niečo chýba a stále sme nespokojní, dokážeme byť ľudskí.

Vídame vás na televíznej obrazovke, ale vy ste predovšetkým divadelná herečka. Aké sú vaše herecké sny?

Divadlo ma ovplyvňuje už skoro tridsať rokov, takže svoje malé aj tie väčšie sny už mám za sebou. Na tie najväčšie sa ešte len teším. A tak je to aj s filmom. Jeden som si už vyskúšala. Išlo o televízny cyklus Nesmrteľní: Miluje nemiluje, ktorý režíroval Róbert Šveda. Účinkovala som tam v jednej z hlavných rolí, vtedy ešte pod dievčenským menom Stanislava Pázmányová. Je to melodráma o dvoch sestrách a ich rozdielnych cestách za láskou. Film vznikol na motívy svetoznámeho románu Jane Austenovej Rozum a cit. Verím, že ďalšie filmy prídu v správnej chvíli.

Neuvažujete prísť do Bratislavy natrvalo, predsa len tu je viac pracovných príležitostí...

Áno, príležitostí je v hlavnom meste oveľa viac. No som veľmi vďačná za miesto herečky v našom Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Milujem divadlo. Takto môžem denne prichádzať do kontaktu s divákom a zažívať prekrásne emócie na javisku. A mám tu rodinu, ktorú by som nerada niekam presúvala. Cítime sa tu príjemne. Decká sú už veľké a čas, ktorý pracovne trávim v hlavnom meste, nezasahuje zásadne do chodu mojej rodiny.

Spomínate deti, rodinu, prezraďte nám niečo viac o nich. Zdedili deti po vás talent na herectvo?

Dcérka Barborka má sedem rokov a syn Tomáš štyri roky. Obaja zdedili aj umeleckú dušu. Barborka je však fantastická v štúdiu cudzích jazykov a Tomáš je športovec s nadaním pre akýkoľvek šport. Dúfam teda, že sa mi ich podarí „vymaniť“ z umeleckej dráhy. Mojej mamine sa to nepodarilo, ale vlastne som rada a ďakujem. Deti sú na mňa hrdé a ja na ne tiež. Bývame kúsok od Prešova, v jednej dedinke na lazoch v našom malom, no milom domčeku s božským výhľadom.

Vravíte, že deti sú už dosť veľké a môžete si dovoliť odísť na nakrúcanie. Ale štvorročný syn zrejme zatiaľ potrebuje väčšiu starostlivosť. Kto vás zastúpi, manžel, babička?

Áno, Tomáško aj Barborka potrebujú dennodennú intenzívnu starostlivosť. Veľkou podporou a pomocou pri ich výchove je, samozrejme, môj manžel a babka, ktorá je mojou pravou rukou. Tá je na druhej strane šťastná a vďačná, že môže byť aktívna a decká ju motivujú k činnostiam, na ktoré už pomaly aj zabudla.

Prezraďte, aká ste mama? Prísna, alebo všetko dovolíte? Čo vaše deti učíte o tomto svete?

Mamina som kamarátska, no decká vedia, že pravidlá, ktoré sme si vytvorili a neustále vytvárame, sa musia dodržiavať. Voľnosť v ich aktivitách a fantáziu v nich podporujeme. Pre mňa je pri výchove veľmi dôležité, aby sme nezabúdali na základné a prirodzené aspekty bytia. A pre mňa to sú pokora, úcta, zdvorilosť, pracovitosť, tvorivosť, fantázia a sloboda v názoroch. Ale tie, samozrejme, získavajú príkladom od nás. My sme tí, ktorí sme zrkadlom ich duše.

So zaujatím hovoríte o deťoch, môžete niečo prezradiť aj o manželovi?

Môj manžel je manažér vo firme, ale je aj vinár – someliér, je to jeho vášeň a poslanie. Je v tom naozaj skvelý.

- - Inzercia - -