Dnes je piatok, 30.október 2020, meniny má: Šimon, Simona
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako dosiahnuť psychickú rovnováhu? Pomôcť môže aj správna strava!

október 09, 2018 - 14:01
Máte pocit, že vám dochádzajú psychické sily a máte ťažkosti sústrediť sa? Ste neustále v zhone a často sa vám stáva, že si len uchmatnete niečo malé pod zub? Aby ste zvládali toto vysoké tempo, spoliehate sa na kávu? Nuž, bez správneho jedla, ktoré je palivom pre váš mozog, nemôžete čakať, že bude vaša psychika prekvitať. So Susan Bowermanovou, odborníčkou na výživu spoločnosti Herbalife Nutrition, sme sa pozreli na to, čo vás dokáže vzpružiť a dodať tú správnu injekciu vášmu mozgu!

Najskôr si teda skúsme zadefinovať, čo je to tá psychická energia. V skutočnosti má niekoľko prejavov – vrátane celkovej nálady, motivácie a pozornosti. Keď váš duševný motor nefunguje tak, ako by mal, je pravdepodobné, že s tým má niečo spoločné aj vaša strava.

Pri najbližšej príležitosti, keď budete mať pocit, že nedokážete povedať dve súvislé vety, zastavte sa a zamyslite sa. Kedy ste naposledy jedli? Čo ste si dali? Pili ste dosť tekutín? Vynechané či nevyvážené jedlá a dehydratácia môžu mať veľmi negatívny dopad na úroveň vašej duševnej energie a schopnosť sústrediť sa. A nezabúdajte, bez primeraného spánku a odpočinku to tiež nepôjde.

Dostatok psychickej energie počas celého dňa, alebo po akom jedle siahnuť

Sacharidy sú dôležitým palivom pre mozog

Glukóza je jediné palivo, ktoré bežne dodáva energiu mozgovým bunkám a jej zdrojom sú sacharidy v strave. Po tom, ako ich telo strávi, sacharidy kolujú v krvnom obehu vo forme glukózy (známej tiež ako „krvný cukor“). Keďže mozog je aktívny 24 hodín denne 7 dní v týždni, má vysoké energetické nároky – vyššie ako iné bunky v tele. A pretože mozgové bunky – neuróny – nevedia glukózu skladovať, mozog ju potrebuje neustále prijímať.

Tip odborníčky: siahnite po zdravých sacharidoch – ovocí, zelenine a celozrnných produktoch. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny nie sú rýchlo stráviteľné, čo vedie k postupnému uvoľňovaniu glukózy do krvného obehu. Na druhej strane, snažte sa vyhýbať jedlám s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov, ako sú napríklad sladké jedlá a jedlá s obsahom škrobu. Vzhľadom na to, že tieto potraviny sú stráviteľné relatívne rýchlo, dochádza k rýchlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi, po ktorom nasleduje rýchly pokles, čo môže spôsobiť pocit únavy a problémy s koncentráciou.

Mozog potrebuje palivo v pravidelných intervaloch

Keďže mozog potrebuje stály zdroj glukózy, je dôležité jesť pravidelne počas celého dňa. Siahnite radšej po malých porciách každé 3-4 hodiny.

  • Prečo raňajky?

Počúvame to stále dookola – raňajky sú dôležité. Počas spánku je mozog dosť zaneprázdnený a tak cez noc spáli veľa paliva a ráno je jeho „nádrž“ prázdna. Začať deň vyváženými raňajkami, ktoré zahŕňajú zdravé sacharidy a dávku bielkovín je pre mozgovú aktivitu veľmi prospešné.

  • Bdelosť a pocit pokoja

Aj keď mozog nespaľuje bielkoviny priamo, na tvorbu dôležitých mozgových látok využíva aminokyseliny, ktoré pochádzajú práve z proteínov. Napríklad tyrozín je aminokyselina (obsiahnutá v hydinovom mäse, rybách, mliečnych výrobkoch, orechoch a fazuli), ktorú telo potrebuje na tvorbu dopamínu – látky, ktorá podporuje bdelosť a činnosť mozgu. Ďalšia aminokyselina, nazývaná tryptofán (nachádzajúca sa aj v morských rybách, v hydine, mliečnych výrobkoch a sójových bôboch), je potrebná na produkciu tzv. serotonínu – látky, ktorá vedie k pocitu pokoja a spokojnosti.

  • Tekutiny nadovšetko

Dehydratácia má vplyv na náladu aj úroveň energie. Mierna dehydratácia znižuje ostražitosť a schopnosť sústrediť sa. Či už hasíte smäd vodou, čajom či slabšou kávou, nezabúdajte na pravidelný príjem tekutín. Nápoje s obsahom kofeínu môžu mať priaznivý vplyv na koncentráciu, buďte však opatrní. Spoliehať sa iba na kofeín a vynechávať jedlo nie je dobrá cesta. Každé telo reaguje na kofeín inak. Ak máte po konzumácií kofeínu problémy so spánkom, radšej uberte.

Nezabúdajte, ak chcete udržiavať svoju pozornosť a mentálne zdravie na dobrej úrovni, správna hydratácia a pravidelná strava sú nevyhnutné.

- - Inzercia - -