Dnes je utorok, 22.september 2020, meniny má: Móric
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Máme za sebou jedinečný galavečer, ktorý spojil Čechov a Slovákov

október 11, 2018 - 00:27
Iba pred niekoľkými hodinami skončil nezabudnuteľný večer s prívlastkom Česko-Slovenský. Do pamäti sa nám vryl hneď z niekoľkých dôvodov. Dovoľte nám zaspomínať si na okamihy, ktoré už teraz patria k highlightom tohto roka.

Česko-Slovenský Večer spojil oba národy

Česko-Slovenský večer bol veľkolepý projekt, organizovaný pri príležitosti 100. výročia vzniku Československého štátu, 70. výročia týždenníka Slovenka a Lúčnice. Hoci túto udalosť v dnešnej dobe mladí ľudia príliš neevidujú, spojenie Čechov a Slovákov je stále silné, čoho dôkazom bol aj  veľkolepý program v nádherných priestoroch Obecného domu. Aké neopakovateľné momenty priniesol galavečer?

lucnica.jpg

Foto: 
Ženský Web

Program odštartoval česko-slovenský interprét

Slávnostný program odštartoval v stredu 10. októbra o ôsmej hodine českou piesňou Stín katedrál a slovenskou piesňou Najkrajší kút, ktoré odspieval rodený Slovák, dlhodobo žijúci v Čechách, predstaviteľ mnohých muzikálov v Prahe Marián Vojtko.

Úvodné slová patrili pani Márii Rehákovej, organizátorke podujatia a J.E. Petrovi Weissovi. Prítomných hostí privítali naozaj veľkolepo. „Dobrý večer vám všetkým! Vítam vás v prekrásnej budove v pražskom Obecnom dome. Presne na tom istom mieste, kde pred sto rokmi prišlo k podpísaniu Dohody o vzniku Československého štátu. Pre oba národy šlo o významný krok. Dnes vám v rámci programu ukážeme všetky dôležité medzníky, ktoré nás spájali a inokedy zas rozdeľovali na spoločnej, historickej ceste. Pre mňa osobne bude dôležitý aj záver venovaný módnej prehliadke. Tá jasne ukáže, že mladí ľudia – českí i slovenskí návrhári, sa vedia postaviť na jedno mólo a sledovať rovnaký cieľ. Ja mám však ešte jedno ľudské želanie: aby aj generácie po nás pokračovali v tejto ceste,“ prihovorila sa hosťom Mária Reháková.

prihovor.jpg

Foto: 
Ženský Web

Pripomenuli sme si historicky významné medzníky

Už o niekoľko minút neskôr si prítomní hostia pozreli film 100 rokov Česko-Slovenskej republiky, ktorý komentovala česko-slovenská moderátorska dvojica - Jitka Novotná a Ľubomír Bajaník.

Po nahliadnutí späť do minulosti vystúpil prvý jubilant večera – súbor Lúčnica. Predstavil sa trojicou piesní, ako i tanečným umením.

Stret oboch univerzít - Univerzity Komenského a Karlovej Univerzity

Ďalšie minúty boli venované významnému, 100. výročiu založenia Univerzity Komenského v Bratislave. V rámci toho sme v pražskom Obecnom dome privítali rektora Univerzity Komenského, prof. RNDr. Karol Mičieta CSc. a tiež prorektora Karlovej univerzity prof. PhDr. Martin Kovář, PhD., ktorí spoločne pokrstili pamätnú plaketu venovanú storočnici Univerzity Komenského.

krst.jpg

Foto: 
Ženský Web

Félix Slováček potvrdil status fenomenálneho hudobníka - vystúpil spoločne s Lúčnicou!

Pri príležitosti 100. výročia založenia spoločného štátu sa oslavovalo aj 70 rokov týždenníka Slovenka, ktorý tento večer zorganizoval. Pri tejto príležitosti organizátori predstavili krátky film o obľúbenom slovenskom týždenníku s dlhoročnou tradíciou. Film spôsobil veľmi emotívne momenty, ktoré dvojicou skladieb ešte väčšmi umocnil nestarnúci Félix Slováček. Jeho vystúpenie príhovorom na tému Slovenka – fenomén slovenskej kultúry, skvele doplnila dlhoročná stálica slovenských printových časopisov, výborná manažérka, no hlavne žena so srdcom na pravom mieste a silnými väzbami k slovenskej ľudovej tvorbe, pani Mária Reháková.  

slovacek_a_orchester.jpg

Foto: 
Ženský Web

O príjemné spestrenie večera sa postaralo tiež spoločné vystúpenie súboru Lúčnica s Félixom Slováčkom, ktorí jasajúci dav nadchli niekoľkými spoločnými skladbami. Ďalšie minúty na pódiu už patrili iba majstrovi Slováčkovi a jeho dvom skladbám, tentoraz v sprievode hudobného orchestra Zlaté husle.

Už prvá hodina podujatia mimoriadne pestrá a nechýbal v nej ani priestor na charitu. V rámci večera totiž generálny riaditeľ značky Pierre Fabre pre Českú a Slovenskú republiku Roman Dušil odovzdal šek nadácii topmodelky Andrey Verešovej. Tá neskrývala dojatie a poďakovala zaň s hrdosťou a nefalšovanou pokorou v hlase.

imgl2291.jpg

Foto: 
Ženský Web

Skvelé vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi potvrdila aj módna prehliadka Bratislavských módnych dní, ktorá dala bodku za galavečerom

Pomyslnou čerešničkou na torte bola módna prehliadka Bratislavských módnych dní, v rámci ktorej sa na jednom móle predstavili najlepší českí aj slovenskí návrhári. Potvrdilo sa tým, že spolupráca našich dvoch krajín naďalej pretrváva vo všetkých oblastiach života - spoločenskom aj hospodárskom.

Slavomíra Vlasová

vlasova.jpg

Foto: 
Ženský Web

vlasova1.jpg

Foto: 
Ženský Web

vlasova2.jpg

Foto: 
Ženský Web

Tatiana Kovaříková

kovarikova.jpg

Foto: 
Ženský Web

kovarikova1.jpg

Foto: 
Ženský Web

kovarikova2.jpg

Foto: 
Ženský Web

Zuzana Haková

hakova.jpg

Foto: 
Ženský Web

hakova1.jpg

Foto: 
Ženský Web

hakova2.jpg

Foto: 
Ženský Web

Jaroslava Wurll Kocanová

1.jpg

Foto: 
Ženský Web

j2.jpg

Foto: 
Ženský Web

j3.jpg

Foto: 
Ženský Web

Zaujímavými návrhmi sa ale predstavili i ďalšie top návrhárky:

Jana Gavalcová

g.jpg

Foto: 
Ženský Web

g2.jpg

Foto: 
Ženský Web

ga.jpg

Foto: 
Ženský Web

Alice Abraham

a.jpg

Foto: 
Ženský Web

a1.jpg

Foto: 
Ženský Web

a2.jpg

Foto: 
Ženský Web

Jana Jurčenko

jj.jpg

Foto: 
Ženský Web

jj1.jpg

Foto: 
Ženský Web

jj3.jpg

Foto: 
Ženský Web

Svoju kolekciu BLACKEVE predviedla aj Andrea Verešová, ktorá opäť vyzerala očarujúco.

v2.jpg

Foto: 
Ženský Web

v3.jpg

Foto: 
Ženský Web

vereska.jpg

Foto: 
Ženský Web

Módnu časť večera uzatvorila kolekcia značky Nicollas Berenique. Exkluzívne pre tento večer sa spolu so svojim otcom, vynikajúcim hercom Jurajom Kukurom, práve v kolekcii tejto pánskej značky predstavil i hercov syn - profesor Filip Kukura.

b1.jpg

Foto: 
Ženský Web

b2.jpg

Foto: 
Ženský Web

b.jpg

Foto: 
Ženský Web

Veľkolepá rozlúčka

Dovedna viac ako dvojhodinový program ubehol možno rýchlejšie, než by sme si želali. Bol pestrý, zaujímavý, už na prvý pohľad doladený do každého detailu. Nečudo, predchádzala mu dôsledná, niekoľko mesiacov trvajúca príprava. Slávnostný večer uzatvorila emotívna rozlúčka, keď na pódium pred divákov predstúpili všetci hostia z Čiech aj Slovenska. Verme, že podobných príjemných podujatí, poukazujúcich na spoločnú históriu Čechov a Slovákov, ako i hodnoty, ktoré kedysi spolu vytvárali, bude čoraz viac!

rozlucka.jpg

Foto: 
Ženský Web

- - Inzercia - -