Dnes je utorok, 18.máj 2021, meniny má: Viola
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Lucia Kurilovská: Je to prvýkrát, čo žena organizovala chladnokrvnú vraždu

október 15, 2018 - 10:44
Celé Slovensko si vydýchlo, dozvedeli sme sa mená obvinených v úkladnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zločin, ktorý traumatizoval celú spoločnosť, viedol k pádu vlády, sa pomaly rozpletá. Jeho vyšetrovanie sleduje aj rektorka Akadémie Policajného zboru LUCIA KURILOVSKÁ. Odborníčka na trestné právo sa pre Slovenku vyjadrila k doterajším zisteniam polície.
Foto: 

Ako hodnotíte výrazný pokrok vo vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej?

Od začiatku som bola presvedčená, vzhľadom na to, aký to bol obzvlášť závažný zločin, ktorý útočil aj na spoločnosť a celkovo na politickú situáciu na Slovensku, že bude nasadený čo najlepší tím ľudí. Vždy som verila, že ten pokrok nastane. Tých sedem mesiacov, ktoré ubehli od zločinu, sa mi nezdá veľa, pretože viem, aké je náročné vypátrať vraha. Z úspechu vyšetrovateľov sa veľmi teším. Vôbec som nepochybovala, že takýto progres nastane. Sú to veci, ktoré otriasli celým Slovenskom, čiže musí to byť dôsledne vyšetrené.

Na začiatku sa hovorilo, že polícia urobila rad chýb. Napokon sme sa však dozvedeli mená obvinených. Čo podľa vás najviac prispelo k ich dolapeniu?

Asi je to súbor rôznych operatívnych činností, zabezpečovanie materiálov a potom vyhodnocovanie dôkazov. Tiež to bolo skúmanie rôznych tokov informácií, vrátane tých z počítačov. Hovorilo sa o rôznych podporných technológiách, ktoré viedli k zadržaniu a obvineniu konkrétnych osôb. Možno výrazne pomohlo aj to, že tam bola aj zahraničná spolupráca. 

Myslíte si, že významnú úlohu zohrala aj americká družica, na základe ktorej mali vyšetrovatelia získať informácie o pohybe áut?

O tej družici to odznelo v médiách. A áno, ja súhlasím, že to malo vplyv na získavanie dôkazov. Tu išlo o tzv. operatívno-spravodajské činnosti, ktoré sú podporné.

Keby sme si to my laici mali vysvetliť, tak platí, že najprv museli policajti vedieť, kto chodil okolo Kuciakovho domu, aké autá a až potom mohli „napichnúť“ telefóny tých ľudí? Dalo by sa to tak vysvetliť?

Áno. Veľmi správne dedukujete. Museli mať určité informácie tohto charakteru. To potom prispelo k tomu, že vedeli, ktorou cestou sa uberať a ktoré osoby monitorovať.

Pred niekoľkými dňami sme sa dozvedeli ďalšiu podstatnú informáciu – jeden z obvinených Zoltán A. vraj vo svojej výpovedi uviedol, že to, že si vraždu objednal Marián Kočner, mu povedala Alena Zs., ktorá sa s objednávkou obrátila na neho. Ako to komentujete? Znamená to, že vyšetrovatelia už majú aj skutočného objednávateľa? Mariána Kočnera dva dni pred tým previezli do Leopoldova, čo je najstráženejšia väznica u nás...

Keď sú tam už výpovede takéhoto charakteru, tak je to určite dôkaz, na základe ktorého musia konať. Aj keď nemôžeme len jednu výpoveď brať za úplne dostatočnú. Teraz musí polícia zabezpečiť a vykonať ešte ďalšie dôkazy. Ale je to naozaj výrazný pokrok, pretože to rozpletie všetky nitky tohto ohavného zločinu. Obviniť pána Kočnera z tejto vraždy, to si vyžaduje mať zabezpečené všetky dôkazy bez akýchkoľvek pochybností.

Zoltán A. vraj prehovoril

Tomáš Sz. mal vykonať popravu mladých ľudí

Miroslav M. vraj fungoval ako vodič vraha

Vy si pamätáte z novodobých dejín kriminalistiky u nás, že by žena zohrala takú úlohu v úkladnej vražde ako Alena Zs.? Údajne sprostredkovala objednávku vraždy, vyplatila peniaze...

Nie. Ten ženský prvok naozaj v takto zorganizovanej skupine u nás ešte nebol. Všeobecne ženy nepáchajú takúto trestnú činnosť – nie sú organizátorky, neriadia trestnú činnosť. Síce máme u nás jeden prípad, keď si údajne kvetinárka mala objednať vraždu svojho manžela – ale to je niečo celkom iné. Tu išlo o rodinné prepojenie, o citové zainteresovanie, sú v tom emócie. V prípade Jána Kuciaka ide o chladnokrvné zorganizovanie akcie.

Alena Zs. údajne zaplatila za vraždu Jána Kuciaka 70-tisíc

Čo si myslíte, prečo sa na to Alena Zs. dala? Pre peniaze?

Ja som presvedčená, že pre peniaze.

Vy by ste chceli byť v tíme, ktorý vyšetruje vraždu novinára Kuciaka, mali by ste takú ambíciu, keby ste neboli rektorka? Je to adrenalín, prestíž pre vyšetrovateľa, že pracuje na prípade, ktorý sleduje celé Slovensko?

Súhlasím s tým, že je to aj veľký adrenalín pre vyšetrovateľov. Som hlboko presvedčená, že tí vyšetrovatelia s absolútnym nasadením vykonávajú všetky potrebné činnosti a chcú odhaliť celú skupinu. Pre vyšetrovateľa, ktorý je zanietený pre svoju prácu, tento prípad, práca na tomto prípade je niečo, pod čo sa môže podpísať. Nechcem hovoriť to klišé – že je to vrchol jeho kariéry – ale niečo v tom zmysle. Či by som ja chcela byť v tom tíme? Ja sa venujem trestnému právu, ale na úplne inej úrovni. Celá policajná činnosť ma výrazne zaujíma, ale ja som v prvom rade pedagogička. Už dvadsaťšesť rokov prednášam trestné právo. Podieľala som sa tiež na tvorbe viacerých zákonov. Ale pracovať ako vyšetrovateľka, to je naozaj veľmi náročné. Skláňam sa pred tými, ktorí svoju prácu vykonávajú dobre a poctivo.

Vražda Jána Kuciaka

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača, okres Galanta. Polícia našla nehybné telá 26. februára. Už vtedy bývalý policajný prezident Tibor Gašpar povedal, že najpravdepodobnejším motívom je Kuciakova práca. Na Slovensku ide o vôbec prvú vraždu novinára.

Po dlhých siedmich mesiacoch vyšetrovania polícia vzniesla obvinenie voči Tomášovi Sz. – údajnému strelcovi a vykonávateľovi vraždy, ktorý pred tým pracoval ako policajt, a Miroslavovi M., ktorý mal byť počas hrozného skutku vodičom. Obaja sú z Komárna a tam ich aj polícia zadržala. Obvinené sú aj ďalšie dve osoby – Alena Zs, ktorá si mala u Zoltána A. objednať vraždu. Táto žena – tlmočníčka z taliančiny z Komárna mala podľa polície vyplatiť Zolánovi A. za brutálny čin 50-tisíc eur a ďalších 20-tisíc eur mu mala odpustiť z dlhov.

Generálny prokurátor uviedol, že útok bol nasmerovaný na investigatívneho novinára, Martina bola „v nesprávny čas, na nesprávnom mieste“.

Foto: SITA, archiv