Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Michael Douglas má konečne svoju hviezdu

december 07, 2018 - 10:50
Prečo dostal až 2648. hviezdu v poradí? Veď už roky patrí medzi najlepších a najobľúbenejších hercov, je držiteľom dvoch Oscarov. MICHAEL DOUGLAS len pred niekoľkými dňami odhalil svoju hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode.
Foto: 
Sita

Na slávnostnú udalosť sprevádzali Michaela jeho najbližší, očarujúca manželka Catherine Zeta-Jones, syn z predchádzajúceho vzťahu Cameron, a dokonca aj Michaelov otec Kirk Douglas, slávny a úspešný herec, ktorý oslávi začiatkom decembra neuveriteľné 102. narodeniny! Obaja Douglasovci vyzerali výborne. Kirk je na svoj vek veľmi svieži a polepšilo sa aj Michaelovi, ktorý v minulosti bojoval s rakovinou. Svojmu otcovi s dojatím poďakoval: „Otec, veľa to pre mňa znamená, že si tu dnes so mnou. Ďakujem ti za rady, inšpiráciu a poviem to jednoducho a od srdca: Som veľmi hrdý na to, že som tvojím synom.“ Mimochodom, Kirk Douglas má svoju hviezdu na chodníku od roku 1960 a je blízko synovej.

OSLNIVÁ KARIÉRA

Nie je azda žiadny z filmov Michaela Douglasa, čo by nebol úspešný. Popularitu si získal najprv v seriáli V uliciach San Francisca (1972 – 1977). Stvárňoval v ňom policajného inšpektora Steva Kellera. V roku 1975 produkoval adaptáciu románu Kena Keseyho Prelet nad kukučím hniezdom. Filmový hit režíroval slávny režisér Miloš Forman a hlavnú úlohu si zahral hviezdny Jack Nicholson. Film získal päť Oscarov, vrátane sošky za najlepší film.

Michael neskôr získal svojho druhého Oscara a prvý Zlatý glóbus za úlohu vo filme Wall Street (1987). Hral v Osudovej príťažlivosti (1987), Vojne Roseovcov (1989), Základnom inštinkte (1992). Všetko filmové hity, ktoré sa právom zapísali do filmovej histórie a divákom vyrážajú dych aj dnes. Nasledovali filmy Voľný pád, Škandalózne odhalenie, Americký prezident a mnohé ďalšie, naposledy Ant-Man a Wasp z tohto roka. Za výkon v televíznom filme Liberace spred piatich rokov dostal cenu Primetime Emmy Awards a druhý Zlatý glóbus. Pred štyrmi rokmi mu Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov udelila cenu Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo. Máloktorý herec je taký úspešný a má na konte toľko ocenení ako Michael Douglas. Otázne preto je, prečo na svoju hviezdu musel čakať takmer päťdesiat rokov.

 

Zaujímavosti o Chodníku slávy

  • Na Hollywood Walk of Fame, čiže Hollywoodskom chodníku slávy je už takmer 2650 hviezd s menami celebrít aj fiktívnych postáv
  • Prvých osem hviezd osadili v septembri pred šesťdesiatimi rokmi, ešte pred oficiálnou prípravou podkladu a osadením chodníka v roku 1960
  • Každá hviezda je vyrobená z bodkovanej zmesi brúseného terazzového betónu s ružovým mramorom, orámovaná bronzom a vložená do čierneho štvorca. Vo hviezde je meno celebrity z bronzu a pod ním kruhový emblém znázorňujúci kategóriu, v ktorej osobnosť získala hviezdu (film, televízia, hudba, divadlo, rozhlas)
  • Iba Gene Autry má na chodníku hviezdy vo všetkých piatich kategóriách
  • Dve hviezdy v tej istej kategórii má len pár ľudí: napríklad Diana Ross ako členka The Supremes a ako sólistka, Michael Jackson ako člen The Jackson Five a sólista 
  • Hviezda Muhammada Aliho bola ako prvá inštalovaná na stene Dolby Theater
  • Prvá kreslená postavička dostala hviezdu v roku 1978 – Mickey Mouse
  • Prvé zviera s hviezdou bol pes Strongheart, hrdina filmov z dvadsiatych rokov 20. storočia, ďalšími boli psíkovia Lassie a Rin Tin Tin
  • Hviezdu má aj bývalý prezident USA Ronald Reagan, dostal ju za svoju hereckú kariéru pred vstupom do politiky
  • Od roku 2005 majú svoju hviezdu aj firmy, prvú dostal Disneyland

Aj my máme Filmový chodník slávy

Na pešej zóne pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava majú na Filmovom chodníku slávy svoje pamätné tabule naše herecké osobnosti, ktoré sa nezmazateľne zapísali do dejín slovenského herectva.

Myšlienku vzdávať takýmto spôsobom úctu za dlhoročnú umeleckú tvorbu slovenským filmovým a divadelným umelcom inšpirovala Mária Reháková, riaditeľka vydavateľstva STAR production, ktoré vydáva Slovenku, v čase, keď bola prezidentkou Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. V roku 2009 tak v spolupráci s festivalom, hlavným mestom SR a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom vznikla tradícia Filmového chodníka slávy. Slávnostne ho otvorili v júni 2010. Prvý odhalil na chodníku svoju tabuľu v roku 2010 dnes už nežijúci Ladislav Chudík. Rok po Ladislavovi Chudíkovi odhalila na chodníku svoju tabuľu Marína Kráľovičová. Nasledovali Jozef Adamovič, Štefan Kvietik, Eva Krížiková, Ivan Palúch, Emília Vášáryová a Martin Huba. V júni tohto roku odhalila svoju hviezdu vynikajúca filmová a divadelná herečka Božidara Turzonovová. „Je to pre mňa veľmi zvláštny, hrejivý pocit, lebo na tomto chodníku sú pri mne už viacerí moji kolegovia a kolegyne, a predovšetkým kolega mne najdrahší a najmilší, môj muž a náš otec a deduško Jozef Adamovič,“ povedala na slávnosti s dojatím. Vedľa svojho manžela tak bude aj pred divadlom, v ktorom spolu účinkovali v 60. rokoch minulého storočia.  

- - Inzercia - -