Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
10 minutes
Zatiaľ prečítané

Osobnosti Bratislavy 2018

december 13, 2018 - 10:33
V centre hlavného mesta sa už po jedenastykrát uskutočnila výnimočné udeľovanie cien, ktoré poukázuje na odbornosť, profesionalitu, výnimočnosť, ale najmä ľudskosť Osobností, ktoré si aj tento rok odniesli vzácny titul OSOBNOSŤ BRATISLAVY.
Foto: 
Lucia Horvathová


Svojou prácou sa pričinili o rozvoj hlavného mesta a významným spôsobom prispeli k jeho kultúrno-spoločenskému rozvoju. Práve pre to si jedenásť laureátov aj tento rok právom odnieslo titul Osobnosť Bratislavy, ktorý každoročne udeľuje kultúrno-spoločenský mesačník Metropola.

Osobnosti Bratislavy

,,Čitateľská anketa Osobnosti Bratislavy vznikla popri založení mesačníka Metropola, ktorý vznikol, aby budoval lokalpatriotizmus. Aby sme nechodili vedľa budov a nevedeli, čo v nich je, aby sme nechodili vedľa ľudí a nevedeli o nich. A preto vznikla aj táto anketa. Anketa, cez ktorú sa zoznamujeme s významnými Bratislavčanmi, ktorí sú úspešní nielen doma, ale aj v zahraničí. Som nesmierne rada, že tento rok máme jedenásť laureátov, čo je najviac za obdobie jej existencie,” prezradila v úvode riaditeľka vydavatelstva STAR production Mária Reháková, ktorá spoločne s predsedom BSK Jurajom Drobom a generálnym riaditeľkom spoločnosti Hydrotour Mikulášom Milkom odovzdala laureátom sošky z dielne umelecký sklára Achilleasa Sdoukosa.

Osobnosti Bratislavy

Nádherné ocenenie si tento rok odniesla sopranistka svetového formátu Edita Gruberová, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, generálna manažérka spoločnosti IKAR Gabriela Belopotocká, riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni Alena Heribanová, operný spevák Peter Dvorský, odborník v oblasti biotechnológií Gabriel Minárik, riaditeľka divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová, doktor Ronald Hlavatý, hudobník Pavol Hammel, režisér Tomáš Eibner, spisovateľ Juraj Šebo, DNA špecialista Tomáš Szemes a riaditeľ Múzea Mesta Bratislavy Peter Hyross.

Počas oceňovania sa predstavili aj mladá talentovaná speváčka Zara Prágerová, operné speváčky Mária Tajtaková, Xéňa Maskalíková, operný spevák Andrej Kaňa pod vedením profesorky Evy Blahovej a hrou na klavíri vystúpila Viktória Reháková. Slávnostné laudácia predniesol dlhoročný čłen činohry SND, herec s nezameniteľným hlasom - František Kovár.

Foto: Lucia Horváthová

Osobnosti Bratislavy

Osobnosti Bratislavy

Laudácio:

Edita Grúberová  - sopranistka svetového významu

Edita Grúberová  - sopranistka svetového významu

Dokonalé a nezabudnuteľné – tak charakterizujú väčšinu postáv, ktoré táto fenomenálna speváčka, rodáčka z Bratislavy stvárnila na najpoprednejších svetových scénach. Narodila sa a vyrastala v Rači, sláva však na ňu čakala kúsok za hranicami, vo Viedni, kde ocenili jej nesmierny talent, ktorý jej sudičky nadelili do vienka. Počas svojej kariéry zažila aj polhodinový potlesk, ktorým ju nadšení diváci nepustili z javiska, svetové médiá ju označujú ako „kráľovnú koloratúr a belkanta“, „mozartovského slávika“ či „Pavarottiho v ženskej podobe“. Podmanila si divákov nielen vo viedenskej Štátnej opere, ale aj milánskej La Scale, Metropolitnej opere v New Yorku,  slávnej Olympii, londýnskej Covent Garden. No ako sama hovorí, zo slávy sa jej nikdy nezakrútila hlava a vždy zostala nohami pevne stáť na zemi. Hoci už dlhé desaťročia žije za hranicami vlasti, v srdci stále zostáva Slovenkou a Bratislavčankou. „Na potlesk som zvyknutá,“ hovorí. „Ale keď sa v Bratislave všetci po koncerte postavia a tlieskajú, to je pre mňa, akoby mi držali srdce na dlani a ja im. Som Slovenka a navždy ňou ostanem”. 

Miroslav Lajčák - minister, ktorý siahol na diplomatický Olymp

Miroslav Lajčák - minister, ktorý siahol na diplomatický Olymp

Miroslav Lajčák, politik a diplomat, ktorý šíri dobré meno Slovenska po celom svete a zviditeľňuje svoju vlasť v tom najlepšom svetle.Kariérny diplomat strávil celý svoj profesionálny život prácou v diplomatickej službe svojej krajiny a tiež v medzinárodných inštitúciách.Jeho osobné krédo je profesionalita a zodpovednosť. Za hlavné nástroje diplomacie považuje dialóg a rešpekt.  Je zástancom spolupráce a inkluzívnosti. Partneri ho poznajú ako pozorného poslucháča a človeka schopného hľadať vzájomný dohovor.  Zároveň aj ako vynikajúceho manažéra so skúsenosťami

na národnej a medzinárodnej úrovni. Počas svojej kariéry zohral výraznú úlohu  ako sprostredkovateľ v postkonfliktných situáciách  na západnom Balkáne a aktívne sa podieľal na transformácii svojej vlastnej krajiny ako aj na budovaní diplomatickej služby Európskej únie.

O jeho mimoriadnych líderských schopnostiach, rozsiahlych skúsenostiach v medzinárodných vzťahoch, silných diplomatických, komunikačných a jazykových schopnostiach svedčí aj to, že sa dostal do finálového výberu na post generálneho tajomníka OSN a dvanásť mesiacov vykonával funkciu predsedu Valného zhromaždenia OSN.

Gabriela Belopotocká - manažérka, ktorá presiahla svoj sen

Gabriela Belopotocká - manažérka, ktorá presiahla svoj sen

 „Mojím cieľom je udržať a ešte viac posilniť pozíciu vydavateľstva. Prinášať ľuďom prostredníctvom kníh radosť, potešenie a zábavu,“ hovorí generálna manažérka Euromedia Group pre vydavateľskú činnosť v Českej a Slovenskej republike a členka predstavenstva Ikar, GABRIELA BELOPOTOCKÁ. O tom, že sa na celý život upísala knihám, rozhodla viac-menej náhoda. Z dnešného pohľadu to však považuje za jednu z najúžasnejších náhod, s akou sa môže človek v živote stretnúť. Krátko po ukončení štúdia dostala ponuku pracovať v jednom knižnom vydavateľstve, najskôr ako vedúca odbytu. Knihy jej natoľko učarovali, že sa im venuje dodnes.

Pre celý jej ďalší profesionálny, ale aj súkromný život bol významný rok 1990, keď spoluzakladala vydavateľstvo Ikar. S tímom spolupracovníkov sa Gabriele Belopotockej podarilo vytvoriť z  Ikaru  rešpektované a uznávané vydavateľstvo nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vydávanie kníh nie je ľahké podnikanie a Gabriele Belopotockej priniesla jej práca poznanie, že nikdy to nemáte v živote raz a navždy vyhraté. Ak sa chcete udržať a byť úspešný, musíte tvrdo pracovať, hovorí pani Belopotocká, ktorá získala viacero ocenení, popri iných aj  ocenenie Slovenka roka. 

Alena Heribanová - prvá dáma televíznej obrazovky

Alena Heribanová - prvá dáma televíznej obrazovky

Jedna z našich najpopulárnejších  moderátoriek Alena Heribanová  aj napriek tomu, že dlhší čas pôsobila v susednom Rakúsku ako riaditeľka Slovenského inštitútu vo Viedni, zostáva pre mnohých televíznych divákov tvárou televíznej obrazovky. Je držiteľkou prestížneho televízneho ocenenia – Žena obrazovky, ocenenia Slovenka roka v oblasti komunikácie a médií, ako aj Mimoriadna Slovenka roka 2017.  Na otázku, ako by porovnala Viedeň s Bratislavou, odpovie: Obe sú krásavice na Dunaji. Bratislava je korunovačné mesto, je síce menšia, ale dôležitá sestra Viedne. Je to metropola s citlivou a kultivovanou dušou, ktorej bývalý multikultúrny charakter zjazvilo štyridsať rokov totality. No napriek tomu si dodnes uchovala charakter stredoeurópskeho mesta, s hradom a podhradím, krásnymi historickými budovami v Starom Meste a modernou časťou na nábreží Dunaja.“ No možno si predstaviť šarmantnejšie vyznanie lokálpatriotstva?

Miroslav Dvorský - operný spevák

Miroslav Dvorský - operný spevák

Spev študoval na Konzervatóriu v Bratislave a na Vysokej škole múzických umení. Počas štúdií absolvoval interpretačný kurz v milánskej La Scale u Luciana Silvestriho. Jeho úspešná kariéra sa začala v roku 1983 v Opere Slovenského národného divadla, kde debutoval v postave Nemorina (Donizetti, Nápoj lásky). O tri roky neskôr sa stal interným sólistom našej prvej národnej scény. Je víťazom viacerých medzinárodných súťaží. Dnes patrí k medzinárodne renomovaným interpretom – a svoje umenie prezentuje na najvýznamnejších scénach Európy i zámoria. Je stálym hosťom Štátnej opery vo Viedni, pravidelne vystupuje v Štátnej opere Berlín, v Drážďanoch, vo Frankfurte, v Paríži, Benátkach, v Janove, v Toronte. K jeho profilovým postavám patrí Rodolfo v Pucciniho Bohéme, Alfredo vo Verdiho La traviate, Princ v Dvořákovej Rusalke, Jeník v Smetanovej Predanej neveste, Lenskij v Čajkovského Eugenovi Oneginovi, Faust v Gounodovej opere Faust a Margaréta. Miroslav Dvorský patrí k tým osobnostiam našej kultúry, ktoré šíria dobré meno Slovenska po celom svete.

Gabriel Minárik - odborník na molekulárnu biológiu

Gabriel Minárik - odborník na molekulárnu biológiu

Štúdium na Katedre molekulárnej biológie očarilo vedca Gabriela Minárika natoľko, že je dnes uznávaným odborníkom v oblasti biotechnológií. V súčasnosti sa však zameriava na neinvazívnu prenatálnu a nádorovú diagnostiku a podieľa sa na výskume TRISOMY, testu určeného pre budúce mamičky. Je autorom, alebo spoluautorom viac ako 75 publikácií  indexovaných v databáze Current  Contents, ktoré sú citované viac ako 340-krát. No Gabriel Minárik popri svojej výskumnej práci, vzbudzujúcej nesmierny rešpekt, má aj iné záujmy. Rád sa prechádza malebnými uličkami Starého Mesta, dýchajúcimi históriou, kde vždy načerpá energiu a inšpiráciu do ďalšej tvorivej práce.

Tomáš SZEMES - DNA špecialista, pedagóg, jeden zo zakladateľov spoločnosti GENETON

Tomáš SZEMES - DNA špecialista, pedagóg, jeden zo zakladateľov spoločnosti GENETON

Tomáš Szemes už počas štúdia biológie pochopil, že toto je pre neho tá jediná, správna cesta. Vedie Laboratórium genomiky a bioinformatiky, kde sa špecializuje na analýzu a interpretáciu sekvencií DNA a v spolupráci s tímom kolegov vyvinul TRISOMY test. Jeho vášeň k prírodným vedám sa prebudila už počas štúdia na strednej škole. Vtedy sa rozhodol pre štúdium biológie. Jeho diplomová práca bola ocenená cenou rektora Univerzity Komenského v Bratislave.  Doktorandské štúdium ukončil v roku 2010. Dnes je autorom mnohých odborných, renomovaných publikácií.  Popri svojej náročnej vedeckej práci si vie vychutnávať chvíle voľna prechádzkami mestskými zákutiami, ktoré v sebe nesú pamäť nevšednej  minulosti, v ktorej, rovnako ako na poli vedy je ešte stále čo objavovať.

Ingrid Fašiangová - manažérka prvej muzikálovej scény na Slovensku

Ingrid Fašiangová - manažérka prvej muzikálovej scény na Slovensku

Stojí v čele jednej z našich najpoprednejších kultúrnych inštitúcií – Novej scény. Ingrid Fašiangová, generálna riaditeľka Divadla Nová scéna, pochádza z umeleckej rodiny a svet hudby a tanca je jej veľmi blízky. Aj vďaka nej sú dnes predstavenia Novej scény pojmom medzi divákmi z celého Slovenska. Má bohaté skúsenosti z riadenia kultúrnych inštitúcií a manažmentu kultúry. Pracovala pre umelecké scény Slovkoncertu, neskôr pôsobila ako umelecká manažérka v Umeleckom a kongresovom centre Istropolis a v Divadle Nová scéna. Je zakladateľka umeleckej agentúry IstroArt Production, v ktorej pôsobila ako programová riaditeľka. Spolupracovala s Britskou radou, s BKIS a ďalšími inštitúciami. 

Hoci svoje rodné mesto dôverne pozná a nie je hádam kút, ktorý by nenavštívila, dodnes ju fascinuje Dóm sv. Martina, Klarisky či budova Reduty.  Z histórie mesta obdivuje najmä Tereziánske obdobie, no keby mala stroj času, tak by sa aspoň na chvíľu preniesla do Bratislavy svojho detstva, na ktorú má nezabudnuteľné spomienky.

Peter Hyross - dlhoročný riaditeľ Múzea mesta Bratislavy 

Peter Hyross - dlhoročný riaditeľ Múzea mesta Bratislavy

V Bratislave sa narodil, vyrástol a prežil väčšinu svojho doterajšieho života. Peter Hyross svojmu rodnému mestu zasvätil aj svoju pracovnú kariéru. Intenzívne vníma výrazné zmeny, ktorými mesto prechádza a má pocit, že za uplynulé desaťročia sme dostatočne nevyužili možnosť definovať tak podobu mesta, ako aj život v ňom. K mestu ho viažu mnohé osobné spomienky, zážitky z detstva, ako aj príbehy, ktoré v ňom sústavne prebúdzali záujem o slávnu minulosť našej metropoly. „Na Kapitulskej ulici bývali moji vzdialení príbuzní, manželia Hackenbergerovci, bývalí majitelia kaviarne Štefánka,“ spomína. „Tu som počúval o časoch minulých, pekných i nepríjemných, príbehy veselé i smutné zo starej Bratislavy, ktoré sa natrvalo vryli do mojej, vtedy ešte detskej duše a formovali moju budúcnosť,“ hovorí o nevyčerpateľnej inšpirácii, ktorá ho sprevádza životom.

Ronald Hlavatý - významný lekár, ktorý je tu vždy pre pacientov

Ronald Hlavatý - významný lekár, ktorý je tu vždy pre pacientov

„Bratislava  mi je všetkým,“ vyznáva sa lekár Ronald Hlavatý z lásky k svojmu rodnému mestu. „Znamená pre mňa rodinu, vlasť, nevymenil by som ju za nič na svete." Je rodeným Bratislavčanom. Jeho predkovia tu žili po celé generácie už od polovice 19. storočia. Lekár, ktorého odbornosť oceňujú odborníci a pre jeho profesionálny, no zároveň ľudský, empatický prístup vyhľadávajú pacienti, pôsobí v medicínskom centre Humania v Bratislave ako všeobecný lekár pre dospelých. Energiu čerpá najmä počas prechádzok na brehoch Dunaja, v starobylom Devíne, no a samozrejme aj v historickom centre Starého Mesta, ktoré je pre neho domovom.

Pavol Hammel - legenda slovenskej populárnej hudby

Pavol Hammel - legenda slovenskej populárnej hudby

Rodený Bratislavčan, spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent sa narodil 7. decembra 1948, takže pred pár dňami oslávil okrúhle jubileum. Vyštudoval právo a hru na husle. A keď poviem, že v roku 1963 založil skupinu Prúdy, s ktorou hrá dodnes, tak verím, že v mysliach vás všetkých sa práve rozoznela melódia Medulienky či Učiteľky tanca a každému je jasné, že reč je o hudobnej legende Pavlovi Hammelovi.Na svojom konte má tridsať hudobných nosičov a naspieval vyše tristo piesní, z ktorých sa mnohé stali takými hitmi, že zľudoveli. Okrem mnohých iných ocenení sa môže pochváliť aj cenou Pavla Straussa. Svoju umeleckú kreativitu delí medzi hudbu a maliarstvo. Jeho obrazy nesú v sebe práve toľko poetiky a krásy ako melódie, ktoré sa už stali našimi evergreenmi.

Tomáš Eibner - režisér, ktorý si podmanil Slovensko

Začínal ako kameraman v lokálnej televízii, dnes si Tomáš Eibner sadá na režisérsku stoličku najprestížnejších primetimových šou. V jeho diári sa momentálne  nachádzajú najväčšie projekty konkurenčných televízií.  K jeho srdcovkám patrí historická budova SND, o ktorej hovorí: „ Nikto by nemal brať ako samozrejmosť pracovať v jej útrobách, vždy bolo pre mňa veľkou cťou spolupracovať tam na podujatí Slovenka roka.“ Jeho najobľúbenejším miestom v Bratislave je Koliba.

Na otázku, v ktorom historickom období Bratislavy by sa chcel ocitnúť, odpovedá: „to otázku som raz riešil so svojou partnerkou, rodenou Bratislavčankou, a zhodli sme sa na tom, že by to mohli byť roky 1850 – 1914. V tom čase mesto žilo, budovalo sa. Ľudia boli krásne oblečení, milovali toto mesto. No s veľkým očakávaním hľadí aj na budúcnosť našej metropoly: „Páči sa mi  filozofia urobiť Bratislavu moderným smart mestom pomocou moderných technológií, verím, že sa toho čoskoro dočkáme.

Juraj Šebo - spisovateľ, ktorý objavil stroj času

Juraj Šebo - spisovateľ, ktorý objavil stroj času

Spisovateľ, hudobník, bratislavský lokálpatriot Juraj Šebo pozná každý kút tohto mesta, v ktorom sa narodil, vyrastal a dodnes žije. Bratislava sa stala jeho múzou, ktorá ho inšpirovala k napísaniu mnohých kníh, mapujúcich jej históriu, ale aj súčasnosť. Každý, kto zatúži spoznať atmosféru Bratislavy uplynulých šiestich dekád, môže siahnuť po jeho knihách, obsah ktorých je dokonalým strojom času. Pri ich čítaní zakúsite chuť budovateľských rokov, až po dnešné turbo milénium, so všetkými zmenami, ktoré naše hlavné mesto poznačili.  Cítiť v nich nostalgiu, ale aj hrdosť zmiešanú s obavami a smútkom za svetom dávno strateným.A hoci sa spisovateľom stal až na dôchodku, má na svojom konte už 15 publikácií, vďaka ktorým si naše mesto budú pamätať aj ďalšie generácie.

- - Inzercia - -